Jump to content



Πρόβλημα ανάγνωσης/εγγραφής από DVD NEC 3540 A


Passenger57

Recommended Posts

Έχω πρόβλημα ανάγνωσης/εγγραφής από DVD NEC 3540Α σε CDs ΜΟΝΟ! Διαβάζει κανονικότατα DVD και τα εγγράφει άψογα.Mιά ωραία ημέρα άρχισε να έχει αυτό το πρόβλημα.Σκέφτηκα να αλλάξω firmware αλλά αδυνατεί το dvd...βγάζει flash error.Καμμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι πρόβλημα του λειτουργικού και έχεις εγγύηση τότε το πας για RMA

Δεν φτιάχνετε είναι συνηθισμένο αυτό το πρόβλημα εγώ είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τα DVD όμως

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι 100% σίγουρος ότι χρησιμοποιείς το σωστό firmware να το πας πίσω.

Επίσης σχετικά με τα CDs δοκίμασες άλλη μάρκα και πρόγραμμα?

Τα δικά μου NEC με TDK CDs και Nero -> NoGo

Link to comment
Share on other sites

Δεννομίζω πως είναι πρόβλημα λειτουργικού. Θα συνιστούσα firmware update. Το flash error στο έβγαλε όταν προσπάθησες να κάνεις update από το DOS; Αν ναι κατέβασε αυτό (είναι το τελευταίο official) και προσπάθησε ξανά, αλλιώς κατευθείαν για RMA. Είχα ένα LiteOn που είχε το ίδιο ακριβώς πρόβλημα. Δυστυχώς στην περίπτωσή μου είναι ελαττωματική παρτίδα και όντας εκτός εγγύησης δεν μπόρεσα να κάνω κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπα, Nec + TDK + Nero = noGo

Κάνε ότι κι εγώ όταν πρέπει οπωσδήποτε να γράψω σε TDK, βάζω το Nero να κάψει σε Image και γράφω το image με το DVD Decrypter.

Δοκίμασέ το και πες.

Link to comment
Share on other sites

Με windowz δεν γράφει...ψάχνει να βρεί το cd...

Με Alcohol δεν γράφει επίσης..ψάχνει να βρεί cd (που υπάρχει μέσα αλλά δεν αναγνωρίζει)

jpavly...εχω γράψει άπειρα tdk...το θέμα ειναι πώς τώρα μόνον ...no Go!!

για το θέμα του Firmware..το βράδυ

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα με το ιδιο μοντελο!Μια μερα εκει που εγραφα ηρεμος ενα dvd μαρκας Datawrite με το Alcohol μου εβγαλε ενα παραξενο error και απο τοτε δεν μπορουσε να διαβασει τα cd!Δεν επαιζε ρολο η μαρκα ...Το εκανε με ολα τα cd!Μετα απο κανα δυο μηνες αρχισε να κανει νερα και στην εγγραφη των dvd και το εστειλα για rma στην Νec ιταλιας ( εκει μενω ) αλλα δεν μου το αλλαξαν αν και ηταν μεσα στην εγγυηση!

Το ειχα ξεζουμιζει ομως το καημενο....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.