Jump to content



GIGABYTE 965-DS4 Προβλημα με βολτ?


AlienHack

Recommended Posts

Εχει η DS4 προβλημα με Volt droops κτλ? Γιατι εχω μια DS-3 & μια DS-4 (rev.1. και oi 2 και με τα τελευταια βιος) , και ενω στην DS3 οτι βολτ βαζω στο bios τοσα μου δινει και στα windows (τα βλεπω απο cpuz & απο το GBTune προγραμα της Gigabyte) η DS4 απο την αλλη δινει KAI λιγοτερα απο ισα δινω στο βιος αλλα KAIμολις τα δινει ο CPU (100% load) κανει και ενα droop κατα 0.0250V...

Link to comment
Share on other sites

Τι αλλα προβληματα ειδες εσυ? Το powercycling εννοεις? Το οτι δηλαδη οταν ανοιγεις το PC κανει 2-3 ρεβοοτ μεχρι να παρει μπρος κανονικα? ΕΙναι και αυτο γνωστο προβλημα της DS4. Να σου πω την αληθεια η DS3 μου ειναι ποιο προβλεψημη και σταθερη.. Αν και η DS4 εχει 6phase Power και θα επρεπε να ειναι ποιο σταθερη στα ρευματα..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από AlienHack

Τι αλλα προβληματα ειδες εσυ? Το powercycling εννοεις? Το οτι δηλαδη οταν ανοιγεις το PC κανει 2-3 ρεβοοτ μεχρι να παρει μπρος κανονικα? ΕΙναι και αυτο γνωστο προβλημα της DS4. Να σου πω την αληθεια η DS3 μου ειναι ποιο προβλεψημη και σταθερη.. Αν και η DS4 εχει 6phase Power και θα επρεπε να ειναι ποιο σταθερη στα ρευματα..

φιλε μου εμενα αυτο το εκανε (powercycling) , συνεχεια ομως . Επι μια ημερα και μετα τα παρατησα . το εχουν ΟΛΕΣ αυτο το προβλημα .την εστειλα για RMA και περιμενω 2 μηνες . keep waiting.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 08:30]

φιλε μου εμενα αυτο το εκανε (powercycling) , συνεχεια ομως . Επι μια ημερα και μετα τα παρατησα . το εχουν ΟΛΕΣ αυτο το προβλημα .την εστειλα για RMA και περιμενω 2 μηνες . keep waiting.

2 μηνες ????

Από πού την πήρες από eshop ?

Με το καλύτερο RMA του κόσμου

Η από plaisio ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

φιλε μου εμενα αυτο το εκανε (powercycling) , συνεχεια ομως . Επι μια ημερα και μετα τα παρατησα . το εχουν ΟΛΕΣ αυτο το προβλημα .την εστειλα για RMA και περιμενω 2 μηνες . keep waiting.

Εγώ είχα τα ίδια ακριβώς με την DS4... Και με 2η DS4... Α! Και με μιά Intel BadAxe... ΩΩΩ! Ναι! Και με την P5B!!

Μέχρι που άλλαξα τροφοδοτικό και από Enermax Noisetaker 600, έβαλα ένα Tanga 700 και λύθηκαν όλα ως δια μαγείας...

Επίσης, αυτό με το Vdroop και την άσχετη ρύθμιση, το κάνει και η P5B... Έχω στο BIOS default τάσεις και μέσα στα Win βλέπω 1.28ν. Με το που ανοίγει το Orthos πέφτει στα 1.27ν :TD:

Link to comment
Share on other sites

την πιανουν και μενα τετοια κοληματα και για 1 ωρα πχ. το κανει. μετα αλλαξα bank τις μνημες και εχει να μου το κανει 2-3 μερες. τις εβαλα στα πορτοκαλι αντι για τα κιτρινα bank.. ισως να ειναι και τυχαιο αλλα δεν το κανει ποια.. βασικα εχω την εντυπωση οτι ολλα τα προβληματα αυτης της μητρικης ξεκινανε απο την συμβατοτητα με τις μνημες που εχει.. γενικοτερα χαλια συμβατοτητα..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από AlienHack

την πιανουν και μενα τετοια κοληματα και για 1 ωρα πχ. το κανει. μετα αλλαξα bank τις μνημες και εχει να μου το κανει 2-3 μερες. τις εβαλα στα πορτοκαλι αντι για τα κιτρινα bank.. ισως να ειναι και τυχαιο αλλα δεν το κανει ποια.. βασικα εχω την εντυπωση οτι ολλα τα προβληματα αυτης της μητρικης ξεκινανε απο την συμβατοτητα με τις μνημες που εχει.. γενικοτερα χαλια συμβατοτητα..

μπα δεν ειναι μνημες , ειναι για τα μπαζα η μητρικη . τελειως ομως.

@Λορδος , απο τα μουλτιραμα ειναι η μητρικη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Sol

και δεν υπάρχουν και τίποτα mods... (όποιος βρει ας τα ποστάρει)

Για την DS4? Γιατι ο fragmas μου είπε να ξηλώσω την Ρ5Β και να στη φέρουμε να μου κάνεις mod για το vdroop :whistle2:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!Επίσης, αυτό με το Vdroop και την άσχετη ρύθμιση, το κάνει και η P5B... Έχω στο BIOS default τάσεις και μέσα στα Win βλέπω 1.28ν. Με το που ανοίγει το Orthos πέφτει στα 1.27ν :TD:
Από 1.28 σε 1.27 είσαι μια χαρά... για κοίτα άλλους με 500αρια FSB (no mods) τι droop έχουν.
Link to comment
Share on other sites

Εγω στην DS4 με 500αρι FSB δινω 1.4500 στο BIOS και παιρνω 1.41250 στα WIn και με Full load πεφτει 1.3950... δηλαδη ελεος.. H σταθεροτητα παει βολτα. Και οντως δεν υπαρχει vdroop mod ακομα..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Για την DS4? Γιατι ο fragmas μου είπε να ξηλώσω την Ρ5Β και να στη φέρουμε να μου κάνεις mod για το vdroop :whistle2:

μωρέ εγώ στο κάνω, απλά δε ξέρω αν θα πετύχει :D (Ωρε fragma τι λες στους ανθρώπους, πιάσαμε ένα κολλητήρι και γίναμε hipro? :D )

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καμιά μητρική που να μην έχει vdrop???

Στην ds3 ότι V βάζεις στο bios τόσα λέει και στα win??? Δηλαδή 0 vdrop??? Και από πότε το cpuz λέει την πραγματική τάση των core2duo?

Ίσως να το βλέπεις σε μεγάλο βαθμό στην ds4 αλλά πάντα υπάρχει μια ευδιάκριτη μεταβολή στην τάση όπως την περιεγραψες.

Και αν σε κάποιες μητρικές αυτές οι μεταβολές δε φαίνονται τότε το monitoring πρόγραμμα ή το αντίστοιχο κύκλωμα της μητρικής είναι για τα μπάζα

Link to comment
Share on other sites

Όλες έχουν, άλλες ΠΟΛΥ (μια ασους που έχω) και άλλες λιγότερο (μια ντιεφαι που έχω). Με mod έχει παρατηρηθεί και το ανάποδο δηλαδή σε idle να έχει λιγότερα volts από full load.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια μιας και έχεις δυο για πες ποσό vdrop σε μια μέση κατάσταση?

Εγώ στα καθημερινά μου 1,6V (με load) έχω από το bios 1,65 και όταν φτάνω το όριο στα 1,8V έχω 1,74 Σε μια καημένη και ελπίζω όχι σύντομα καμένη biostar Tforce 965pt

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kaynd

Αλήθεια μιας και έχεις δυο για πες ποσό vdrop σε μια μέση κατάσταση?

Εγώ στα καθημερινά μου 1,6V (με load) έχω από το bios 1,65 και όταν φτάνω το όριο στα 1,8V έχω 1,74 Σε μια καημένη και ελπίζω όχι σύντομα καμένη biostar Tforce 965pt

Στα 3700 με τον 805D έιχα 0.09V με την ασους και 0.04V με την dfi (ίδιες μνήμες, cpu, χρονισμοί κτλ) δες -> http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=491790#post491790
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kaynd :o 0,09vdrop η asus! Και νόμιζα ότι το 0,06Vdrop της biostar μου στο 1,8Vcore ότι ήταν πολύ.

To ειχα δει το θεμα σου αλλα δε το ειχα διαβασει ολο :)

Κοίτα αυτά με τον 805. Με τον 805 είχε και 0.04Vdrop h DFI, η οποία με το Ε6600 στα ίδια Μhz έχει 0.02Vdrop.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.