Jump to content



Θερμοκρασία συστήματος


boomer

Recommended Posts

Καλημέρα συμφορουμίτες :)

Θα ήθελα να ρωτήσω μέχρι ποια θερμοκρασία θεωρείτε ασφαλή για το εσωτερικό του κουτιου.

Αυτή τη στιγμή είμαι σε full load `50 C και νομίζω ότι είναι μια χαρά. Ο προβληματισμός μου είναι για το καλοκαίρι αν υποθέσουμε ότι το καλοκαιρι θα είμαι κοντά στους 60 C θα κινδυνεύει κάποιο υποσύστημα? (φοβάμαι περισσότερο για τους σκληρούς).

Έχω ένα noname midi tower και έχω δοκιμάσει όλους τους συνδυασμούς που θα μπορούσα με τους ανεμιστήρες οτι και να κάνω η ροή αέρα είναι χάλια.

Σε cpu & vga οι θερμοκρασίες μου είναι μια χαρά (ποτέ πάνω από 42 και 70 C αντίστοιχα.

Θσ ήθελα μερικές απαντήσεις μήπως και διαθέσω το κατοστάευρο σε κάτι πιο διασκεδαστικό:devil:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe [Σήμερα, στις 11:23]

42 βαθμους στο CPU full load στα 3GHz??????????????????? ΜΕ ΤΊΠΟΤΑ. Βαλε πάνω το ΤΑΤ και ξανα-μέτρα.

Έχω τοποθετήσει την THERMALTAKE CL-P0071 SONIC TOWER με ένα 120 άρι φάν. Πρίν την βάλω αυτές ήταν οι stock θερμοκρασίες. H συγκεκριμένη ψύκτρα μου χάλασε την ροή γιατι είναι τεράστια και έχει επιπλέον στριμώξει την ψύκτρα του northbridge. Πάντως για την ψύξη της cpu τα σπάει, με τα ρολόγια μαμά, δεν ανεβάζει πάνω από 25 C.

Όλες οι τιμές μετρημένες με speedfan & EasyTune

Link to comment
Share on other sites

οκ τρέχοντας snm η θερμοκρασία πυρήνα φαίνεται να μην ξεπερνάει τους 58 C.

Να υπενθυμίσω ότι το thread ανοίχτηκε περισσότερο για να μάθω αν οι σκληροι μου θα

άντεχαν σε θερμοκρασίες κοντά στους 60 βαθμούς, ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.