Jump to content


Συμβατότητα - Επιλογή RAM


wolfmandim

Recommended Posts

Εχω αγοράσει την ASUS P5N32-E NF680I SLI και ψάχνομαι για μνήμες. Ταλαντεύομαι μεταξύ OCZ (2x1GB) DDR2 800 MHz Gold και Supertalent 2GB (2X1GB) DDR2-800 (τις μπλέ). Ο επεξεργαστής θα είναι Intel Core 2 Duo 6700 (s775, 2.67Ghz) .

Οι παραπάνω μνήμες είναι συμβατές με την μητρική;

Ποιό σετ έχει τα περισσότερα πλεονεκτήματα για να το επιλέξω;

Υπόψιν ότι στο τωρινό σύστημά μου έχω OCZ και δουλεύουν άψογα.

Επίσης θα παίξει και σχετικό overclocking..:flex:

Link to comment
Share on other sites

Αμα δεις τα χαρακτηριστικα των μνημων θα δεις οτι οι Supertalent εχουν πιο καλα timings και αμα ψαξεις και το forum θα καταλαβεις οτι τις συνιστουν για overclocking σε σχεση με τις ocz. Βεβαια απο την αλλη ειναι πιο ακριβες ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από InMyMemory [Σήμερα, στις 10:56]

Αμα δεις τα χαρακτηριστικα των μνημων θα δεις οτι οι Supertalent εχουν πιο καλα timings και αμα ψαξεις και το forum θα καταλαβεις οτι τις συνιστουν για overclocking σε σχεση με τις ocz. Βεβαια απο την αλλη ειναι πιο ακριβες ;)

Καλά τα γραφόμενα, από συμβατότητα με την ASUS πως πάνε;

Link to comment
Share on other sites

μπορείς επίσης να παίξεις κ με Cellshock αν σε παίρνει οικονομικά. είναι κατηγορία supertalent και κάτι παραπάνω. τσέκαρε κ στο φόρουμ. έχει διάφορα σχετικά με αυτές ;)

Link to comment
Share on other sites

Οι supertalent (latency 4) είναι σίγουρα απόλυτα συμβατές με την μητρική σου.

Εχω την striker και δουλεύουν άψογα.

Επίσης πέρα απο την συμβατότητα είναι πολύ καλές μνήμες.

Στα 700 που τις δουλεύω αυτή τη στιγμή,θέλουν 2.09 ρεύμα και έχουν timings 3-3-3-6-9 με command per clock 1T.

Το καλό είναι οτι το spd τους είναι πολύ ήπιο και χαλαρό και με το default ρεύμα τον 1.8v μπουτάρει το pc και μπορείς να μπείς στο bios και να αυξήσεις το ρεύμα και να μειώσεις τα timings.Με ocz φίλου 667 σε P5B είχαμε σοβαρό πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nix [Σήμερα, στις 00:03]

Οι supertalent (latency 4) είναι σίγουρα απόλυτα συμβατές με την μητρική σου.

Εχω την striker και δουλεύουν άψογα.

Επίσης πέρα απο την συμβατότητα είναι πολύ καλές μνήμες.

Στα 700 που τις δουλεύω αυτή τη στιγμή,θέλουν 2.09 ρεύμα και έχουν timings 3-3-3-6-9 με command per clock 1T.

Το καλό είναι οτι το spd τους είναι πολύ ήπιο και χαλαρό και με το default ρεύμα τον 1.8v μπουτάρει το pc και μπορείς να μπείς στο bios και να αυξήσεις το ρεύμα και να μειώσεις τα timings.Με ocz φίλου 667 σε P5B είχαμε σοβαρό πρόβλημα.

Ευχαριστώ πολύ. Μάλλον για supertalent θα πάω..:T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.