Jump to content


Αναβαθμιση μεχρι 1500-1700 Ευρω


o polonos

Recommended Posts

Λοιμπον παιδες ηρθε η ωρα για ψωνια :D

Το budget μου ειναι 1500 αδε μεχρι 1700 ευρω.....

Θελω να παρω

CPU

RAM

PSU

Μητρικη

Καρτα γραφικων

Το πισι θα ειναι για παιχνιδια και φυσικα για overclocking

(Θελω να δω τι κανει η υδροψυξη μου) :p

Ολες προτασεις δεκτες.......

Νο E-shop.gr please :cool:

Θελω το συστημα να ειναι σταθερο και να μην παρουσιαζει προβληματα........

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 106
  • Created
  • Last Reply

Συμφωνώ με τον steve_m, αλλά, όσον αφορά PSU και RAM, θα πρότεινα τα εξής:

PSU: http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=916&product=909823

RAM: http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=907197

Αφού θα τα σκάσεις για τα καλά... :D

Link to comment
Share on other sites

Noμίζω όλοι θα συμφωνήσουμε σε ό,τι σου πρότεινανε τα 2 παιδιά.Μήπως να κοιτάξεις κανά άλλο κουτί&να βελτιώσεις τη ψύξη σου?Επίσης, από ράπτορες?Πως σου φαίνεται η ιδέα?

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=26174053&product=905755

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=907197

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1033&product=865680

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1037&product=874507

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=916&product=923273

Kαι δώσεις κανά 160άρι ακόμη αγοράζεις και ένα ράπτορα, ή αλλιώς κοιτάς περί βελτιώση της υδρόψυξής σου, γιατί θα ήθελες υποθέτω vga block να βάλεις....

Link to comment
Share on other sites

Να υποθεσω να περιμενεις λιγουλακι

1)να ρθει το r600 (μην προτρεξετε ..ξερω ποτε θα ερθει) ωστε

α) να δεις τι κανει και

β) να αλλαξουν απο λιγο εως πολυ οι ισοροπιες στις τιμες..

2)να δεις τι εστι dfi..

Παντως αν τα 1500€ ειναι βαρια πολυ για σημερα το μενoυ εχει

abit Aw9d max

seasonic s12 650+

καποια 8800gtx ..

και τον Ε6600..

Μνημες καλες μου ακουγονται οι cellshock...(αν δεν κανω λαθος D9GMH??)

μου εχει κατσει η ιδεα του καλου multiplier και του 975...

Αν δω οτι πανε καλα οι μικροι...(Ε4χχχ) ισως να λεει..για "low" budget..

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι παντα θα υπρχει ο επομενος μηνας......

Και εγω δεν αντεχω αλλο με το συστημα της υπογραφης μου......

Ειμαι λιγο πολου προς την προταση του ergotelis αλλα.....

Αξιζει να δοσο τα 20 ευρω πιο πολυ για την Commando αντι της P5w deluxe ???

Το seasonic ειναι καλο ???

Καμια αλλη προταση ???

Γιατι θελω να κανω την παραγελλια :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Να την κανεις την commando τι?????

Εγω ουτε την deluxe θα επαιρνα....

Συμφωνω με τους παραπανω αλλα θα επαιρνα την abit Aw9d max. Πανω απο 410-420 δεν θα πας με το 6600 ετσι κι αλλιως. Και η BFG καλη φαινεται σε αυτη την τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo Να την κανεις την commando τι?????

Εγω ουτε την deluxe θα επαιρνα....

Συμφωνω με τους παραπανω αλλα θα επαιρνα την abit Aw9d max. Πανω απο 410-420 δεν θα πας με το 6600 ετσι κι αλλιως.

+1 εκτός και βαλεις extreme ψύξη
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo [Σήμερα, στις 09:46]

Να την κανεις την commando τι?????

Εγω ουτε την deluxe θα επαιρνα....

Συμφωνω με τους παραπανω αλλα θα επαιρνα την abit Aw9d max. Πανω απο 410-420 δεν θα πας με το 6600 ετσι κι αλλιως. Και η BFG καλη φαινεται σε αυτη την τιμη.

Τι ειναι καλύτερα ? Το μισό λεπτό γρηγορότερο στο spi 32 και τα 500ms στο 1m ? Η να εχεις καβάτζα 100fsb παραπάνω ? Αφου λεει οτι το θέλει για overclocking εστω και στα 4+g να θελει να τρεχει ενα spi 1μ [η και max post βρε αδερφέ] 4g+ μεταφράζονται σε 450+ - fsb.

Δεν ειναι και λίγοι αυτοι που bencharoyn στα 4g με 6600 και νερα .

965 ftw [ας περιμενει λιγο να δει και το dfi @ 965 αν εχει υπομονη]

Link to comment
Share on other sites

Eχωντας ως βαση τον Ε6600(multi 9) το κυριο ερωτημα ειναι με τι ψυξη θα ειναι και σε τι συχνοτητα θες να φτασεις!

Λες οτι θα εισαι με νερο...οποτε να υποθεσω οτι πας για 4γιγα (και οτι παραπανω κατσει απο cpu...για λιγοτερα δυσκολα το κοβω)

Ετσι με 450fsb θα εισαι καλυμενος μιας και θα εχεις ξεπερασεις τα 4 γιγα(4050)

και για τα 4200 θα θες 467..!Πιο δυσκολα βλεπω να ερχονται τα 4200 παρα τα 467..

Aπλα με το 965 εχεις καβατζωσει τα 500...που δυσκολα θα χρειαστεις..εκτος αν πεταξεις το νερο και πας για κανενα ss...

Οχι οτι ειναι ασχημη επιλογη..απλα καλο θα ηταν να εχεις και μνημες να 600αριζουν με το 965...

Aυτα με την προυποθεση για καλυτερα bench και οχι για μαξ ποστ οπως εθιξε και ο athens..

edit

Ο giorgos_th εχει το ιδιο hardware με το πιθανο δικο σου..(E6600+aw9d max) ..Στα 4G ειναι περιπου με αερα..!Μπορει να μας διαφωτισει παραπανω..για τη μητρικη...

Link to comment
Share on other sites

Λοιμπον...........

Αν φτασω τα 4 γιγα θα ειμαι ΑΠΟΛΥΤΑ καλυμμενος......

Θα ειμαι με νερακι :)

Και το πισι το θελω για καθημερινη χρυση ;)

Και να μην μου κανει προβληματα .....

Για αυτο θελω πραγματα που ειναι σιγουρα οτι πανε καλα μαζι ;)

Μεχρι τωρα εχουμε :

CPU 6600 299 Ευρω

RAM Cell Shock DDR2 800 4-4-4-12 ------- 309 ευρω

VGA Albatron 8800 Gtx 525 Ευρω

PSU Seasonic m12 159 Ευρω

Mobo ???

Παρτε μια αποφαση τι να παρω :p

Link to comment
Share on other sites

Κάνω ένσταση στο τροφοδοτικό,πάρε καλύτερα αυτό με τα 650watt, τα Modular γενικά έχουνε τα προβλήματά τους(λέγεται για απώλειες), άσε που έχει ένα ανεμιστήρα λιγότερο, 50watt παραπάνω,10ευρώ λιγότερα και είναι energy plus. Αν σου χρειάζεται οπωσδήποτε modular δε μου πέφτει λόγος, αλλά αν μπορείς να βολέψεις τα καλώδια τότε πάρε το άλλο με κλειστά μάτια.

ΓΙα μόμπο, χμ, επειδή θα είσαι με νερό, τα 4ghz καθημερινά δεν είναι εφικτά εκτός και αν είσαι εεεε χμ :o . ’ρα για καθημερινά θα παίζεις με ένα καλό κομμάτι στα 3,8. Επομένως ,fsb πάνω από 450 δε θα χρειαστείς, και τα 450 το πιάνουνε πολλά 975. Δε θέλω να επηρρεάσω, αλλά το 975 πέραν των bench, θα σου δίνει και κάτι παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από o polonos

Το εχει δοκιμασει κανεις να μας πει αν ειναι καλο ???

PM στο σκαθάρι!Αλλιώς περίμενε θα γράψει παρουσίαση σύντομα!Με το μικρότερό του αδερφάκι εδώ, το 600άρι, δεν έχω να πω κάτι κακό ούτε για πλάκα, 10 μήνες τώρα! :D

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι το cammando ειναι πολυ καλο mobo με αρκετες δυνατοτητες overcloking και με πολλα εξτρα.......χωρια που ανεβαζει 570 fsb χωρις μοντες....και για εναν κλειδομενο επεξεργαστη ειναι οτι πρεπει.....

για την καρτα θα διαφονισω.....περιμενε τοις καινουργιες ATi που φημες λενε οτι θα ειναι αρκετα ανωτερες σε επιδοσεις......

επισης και το τροφοδοτικο...εγω θα προτινα ενα700W TG700-U25 Dual En αξιζει τα λιγα παραπανω χρηματα που εχει ετσι και αλλιως ειναι ενα πραγμα που θα το κρατισεις και σε μια μελλοντικη αναβαθμιση.....αυτα εχω να πω και καλα κλοκαι με το καινουργιο pc:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Yz250

Εγω πιστευω οτι το cammando ειναι πολυ καλο mobo με αρκετες δυνατοτητες overcloking και με πολλα εξτρα.......χωρια που ανεβαζει 570 fsb χωρις μοντες....και για εναν κλειδομενο επεξεργαστη ειναι οτι πρεπει.....

για την καρτα θα διαφονισω.....περιμενε τοις καινουργιες ATi που φημες λενε οτι θα ειναι αρκετα ανωτερες σε επιδοσεις......

επισης και το τροφοδοτικο...εγω θα προτινα ενα700W TG700-U25 Dual En αξιζει τα λιγα παραπανω χρηματα που εχει ετσι και αλλιως ειναι ενα πραγμα που θα το κρατισεις και σε μια μελλοντικη αναβαθμιση.....αυτα εχω να πω και καλα κλοκαι με το καινουργιο pc:)

1)Θέλει λέει σύντομα, όχι μέχρι Μάρτη Απρίλη που θα έρθουνε αυτές οι νέες ’τι, αν μπορεί να περιμένει τόσο καλώς, όμως τίποτα δεν είναι βέβαιο!

2)570fsb να το κάνει τι?Αν έχει phase ή κανά περίεργο κάνιστρο θα πρότεινα το ίδιο, αλλά με νερό θα είναι ο άνθρωπος!

3)Καλά τα tagan, αλλά σύμφωνα με τα reviews υπάρχουνε και καλύτερα, άσε που έχουνε ακουστεί πολλά περίεργα τελευταία για αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.