Jump to content


Αξιοπιστία Τροφοδοτικών (stats)


Shaman

Recommended Posts

Πολύ ενδιαφέρουσα έρευνα. Η καλή μου η Fortron..!:inlove:

"Τoday, we obtained the failure rate of power supplies recorded by a major French e-commerce. These statistics include products in shops since the first April 2006.A minimum if at least 100 units have been sold. Statistics per brand are based on a minimum sample of 500 units"

http://www.behardware.com/news/8550/power-supply-failure-rate.html

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το είδα εντελώς τυχαία και πράγματι είναι ενδιαφέρουσα έρευνα...

Το ζήτημα επομένως είναι πόσο "γκαντέμης" είναι τελικά κάποιος για να βρεθεί μέσα στα ποσοστά του failure της κάθε εταιρίας....:) ...Μπορούμε να το δούμε κι έτσι....:D

Link to comment
Share on other sites

πολύ ενδιαφέρον άρθρο αν και δεν αναφέρει το δείγμα από κάθε τροφοδοτικό

δηλαδή αν στα antec p.x. το δείγμα είναι 100 και χάλασαν 10 ->10%

αν όμως το δείγμα είναι 5000 και χάλασαν 500 πάλι είναι 10%

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bourlas

πολύ ενδιαφέρον άρθρο αν και δεν αναφέρει το δείγμα από κάθε τροφοδοτικό

δηλαδή αν στα antec p.x. το δείγμα είναι 100 και χάλασαν 10 ->10%

αν όμως το δείγμα είναι 5000 και χάλασαν 500 πάλι είναι 10%

Βεβαίως και έτσι είναι...απλά λέει οτι το ελάχιστο δείγμα ανα εταιρεία ήταν 500 κομμάτια...που δεν λέει και τπτ. Θα ήθελα να δώ και αναλυτικούς πίνακες με μοντέλα και δεδομένα, για να πάρω το άρθρο στα σοβαρά....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από inertiacreep

Βεβαίως και έτσι είναι...απλά λέει οτι το ελάχιστο δείγμα ανα εταιρεία ήταν 500 κομμάτια...που δεν λέει και τπτ. Θα ήθελα να δώ και αναλυτικούς πίνακες με μοντέλα και δεδομένα, για να πάρω το άρθρο στα σοβαρά....

Καλά, δε σου είπε κανείς να το κάνεις και Βίβλο, ούτε παρουσιάστηκε σαν ακαδημαϊκή έρευνα. Απλά είναι αρκετό για να βγουν κάποια συμπεράσματα. Αν έχεις στο νου σου κάποια καλύτερη αντίστοιχη έρευνα που δεν έχει παρουστιαστεί στο Lab, είμαστε όλοι αυτιά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Shaman

Καλά, δε σου είπε κανείς να το κάνεις και Βίβλο, ούτε παρουσιάστηκε σαν ακαδημαϊκή έρευνα. Απλά είναι αρκετό για να βγουν κάποια συμπεράσματα. Αν έχεις στο νου σου κάποια καλύτερη αντίστοιχη έρευνα που δεν έχει παρουστιαστεί στο Lab, είμαστε όλοι αυτιά.

Δε συνηθίζω να θεοποιώ τίποτα στη ζωή μου, και δε διαφωνώ πουθενά μαζί σου, ούτε στην πρωτοβουλία σου να παρουσιάσεις το άρθρο στο Λάμπη (αλλοίμονο). Εγώ εξέφρασα την άποψή μου, η οποία ήταν πως αν είχαμε περισσότερα στοιχεία θα καταλήγαμε σε καλύτερα συμπεράσματα. Δεν υπάρχει λόγος να κολλάμε στη διατύπωση πιστεύω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dimitris74

το θεμα ειναι και σε τι χερια καταλήγουν, αλλο να πανε σε oclocker και αλλο να καθεται στο pc ενός γραφείου

+1

Nα υποθεσω τα HEC εχουν 0.0% για αυτο δεν τα εχει καθολου ετσι??:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nick2crete [Χθες, στις 01:25]

Υπερδιαφημισμενα με χειριστο support...@Enermax..προσωπικη εμπειρια..

Το δικό μου enermax 350ς το έχω 4 χρόνια τώρα σε 2.8 cpu, 9800 vga, 1.5g 3 dimms mem, dvd, dvdrw, 2xsata stripping, 8gb ata, 2x80mm fans, 3x120mm papst fans, 24h την ημέρα και ούτε ένα πρόβλημα. Αυτό ξέρετε αυτό εμπιστεύεστέ :)

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με το δικό μου Enermax. Αλλά κάτι που μου έκανε φοβερή εντύπωση και δεν το σχολίασε κανείς, είναι το διπλάσιο(!!!) ποσοστό αποτυχίας της Enermax σε σχέση με την (άκουσον, άκουσον) Thermaltake !!!!! Γι' αυτό τι έχετε να πείτε?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.