Jump to content



Απορία περί w/c�.(για δυνατούς λιτές)


Qlim4X

Recommended Posts

Ρε παιδιά πριν 3 μέρες έστησα το w/c μου. Και σήμερα παρατήρησα ότι από τιγκαρισμενο τανκ έχει κατεβεί μισό δάχτυλο

Που οφείλετε αυτό???

Διαρροές δεν παίζουν.

Και γενικά σε όλα τα w/c το παρατηρώ..

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα, και οι σωλήνες αν ήταν καινούργιοι όταν τους έβαλες, μπορεί να "ανοιξαν" λίγο και τώρα να χωράνε περισσότερο νερό. Δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι το κυκλομα πρεπει να ειχε αερα και αφου δουλεψαι αρκετες ωρες να πηγε στο τανκ που οπως ειπαν παραπανω αυτη ειναι η δουλεια του.......επισης μπορει και λογο τον θερμοκρασιων του κουτιου να εξατμιστικε λιγο νερο.......

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kaynd

Υπάρχει περίπτωση να είχε μείνει κάπου στο κύκλωμα αέρας που έφυγε σιγά σιγά από το τανκ αυτή είναι και η ευκολία που μας παρέχει άλλωστε

+1...

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τον αέρα οκ αλλά ακόμα και μετά από 6 μήνες στο προηγούμενο w/c μου η σε οιοδήποτε w/c μου παρατηρώ αυτό το φαινόμενο.

Από κάπου λογικά εξατμίζετε αλλά δεν ξερώ από πού. Όλα ερμητικά κλειστά που πάει το νερό οεο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν υποθέσουμε ότι το κύκλωμα δεν χάνει από πουθενά, τότε το νερό που εξατμίζεται, θα υγροποιείται και θα επιστρέφει στο κύκλωμα... Αν όμως χαθεί λίγο αέρας, τότε θα εξατμιστεί λίγο νεράκι παραπάνω, και σιγά σιγά...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από apostolis22

Για να εξατμιστεί τόσο σε 3 μέρες με κλειστό κύκλωμα δύσκολο..Σίγουρα το ψυγείο σου δεν είχε αέρα αρχικά?

λογικα θα ειχε λιγο αλλα το ειχα κουνισι πολυ καλα 100 τουμπες το ειχα κανει

Αρχική απάντηση από kaynd

2πρ^2 ειναι η επιφανεια 2πρ ειναι η περιφερεια

36973,5 τετραγονικα χιλιοστα νερου εξαφανιστικαν ακα 37ml

Link to comment
Share on other sites

κάπου έχεις απώλειες...

Το κυκλωμά σου κι όμως δεν είναι ερμητικά κλειστό....

Ή μπάζει αέρα ή έχει διαρροή νερού...

Το ίδιο είχα πά8ει και εγώ...όπου δεν είχα σφήξει καλά ένα σωλήνα...αλλά δεν έχανα νερό...ήταν σε σημείο που δεν πήγαινε με πολύ πίεση το νερό...

Αλλά την εξάτμιση δεν την εμπόδιζε...ή μπορεί να έχανε πολύ μικρή ποσότητα που δεν μπορείς να την δείς...γιατί άμα χάνει 1μλ κάθε μέρα...μέχρι να το δείς έχει στεγνώσει...

Link to comment
Share on other sites

Πιθανοτατα δεν υπαρχει λογος ανησυχιας, συνηθως ολο και καπου εγκλωβιζεται λιγος αερας ο οποιος φευγει σταδιακα, επισης ισχυει αυτο που ειπε ο tifozif1, δηλαδη οτι οι σωληνες ξεχειλωνουν ελαφρως με την θερμοτητα και επομενως χωρανε λιγο περισσοτερο νερο μεσα.

Οσον αφορα την απωλεια νερου μετα απο πολυ καιρο αυτο οφειλεται κυριως σε εξατμιση απο τις ενωσεις αλλα ενα μικρο ποσοστο περναει και απο τους σωληνες, οσο και αν αυτο φαινεται απιστευτο. Αν κοιταξεις ενα datasheet απο tygon στις φυσικες ιδιοτητες εχει ενα ποσοστο %, πχ για τους 3603 ειναι 0,24% σε 24ωρες. Αν εχεις σωληνες σιλικονης τοτε το ποσοστο αυτο ειναι αρκετα μεγαλυτερο απ'οτι θυμαμαι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.