Jump to content



[Παρουσίαση] - AKASA AK-ZEN01-BK ZEN BLACK


GeorgeVasil

Recommended Posts

Καλησπέρα Παιδιά!

Επειδή τώρα τελευταία βλέπω ότι πολλά άτομα ψάχνουν Midi ATX κουτιά,θεώρησα σωστό να παρουσιάσω το AK-ZEN01-BK ZEN BLACK της ΑΚΑSA.Το κουτάκι αγοράστηκε πριν 1,5 μίση μηνά από το e-shop προς 52.

677674specs.JPG

Αρχίζουμε λοιπόν:

Η συσκευασία:

8781011.jpg

8251912.jpg

To κουτί:

Front:

992127front.jpg

Inside:

596968inside.jpg

Back:

617342DSC00227.JPG

4450back.jpg

Εξοπλισμός:

Το κουτάκι έρχεται με 2 12αρια,1 μπρος και ένα πίσω.

627151fan1.jpg

399216DSC00217.jpg

Το πλαϊνό αριστερό καπάκι του,με την χοάνη και τις βίδες:

203308DSC00215.JPG

2 USB ports.Audio In - Out μπροστά:

817957DSC00219.JPG

Πλαστικά κλιπ για τα Drives..:

970382DSC00226.JPG

Βίδα::D

903361bida.jpg

Όλα μαζί:

793346DSC00341.JPG

598021DSC00342.JPG

Το κουτάκι είναι αρκετά βαριά κατασκευή,και πιστεύω αξίζει τα χρήματα του.Οι ποιότητα των υλικών είναι αρκετά καλή.Χωράει άνετα μια XP-120,ενώ οι ανεμιστήρες που διαθέτει είναι αθόρυβοι.Το μονό αρνητικό είναι ότι οι λαμαρίνες είναι πιασμένες μεταξύ τους με πριτσίνια(καλά το λέω?) και θα δυσκολέψει κάποιον που θα το μοντάρει.

Αυτά!

Link to comment
Share on other sites

καλος αλλα να εδειχνες και καμια φωτογραφεια με περιεχομενο εντος του κουτιου ;)

απο ποιοτητα κατασκευης πως ειναι?στιβαρο?η φενετε ψευτικουρα και ετοιμο να γινει 1000 κομματια?

νομιζω πως το HEC 6a19 βρηκε αντιπαλο σε αυτην την κατηγορεια τιμης???

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη παρουσιαση και το κουτι βεβαια.:)

Ειμουν ετοιμος να το παρω αλλα οσο και αν εψαξα

στο νετ (ισως η γκαντεμια μου) δεν εβρισκα κανα review

της προκοπης.Το μονο κακο απο την δικη μου πλευρα

ειναι οτι το psu στερεωνεται μονο στην γωνια της πλατης.Το λεω αυτο γιατι παλια ειχα φαει ενα τροφοδοτικο το κεφαλι σε ενα full tower και με εμεινε

αποθημενο :p .Δεν πειραζει καλο ειναι και το coolermaster

προς το παρον.

Link to comment
Share on other sites

εστησα ενα πισι με αυτο το κουτι για εναν φιλο πριν απο κανα μηνα.

σε γενικες γραμμες ειναι τιμια αγορα...αθορυβο,απλο,επωνυμο και φτηνο...

στα αρνητικα του το πανω πορτακι του cdrom το οποιο αν ανοιξει μετα δεν κλεινει με το κουμπακι γιατι το καλυπτει το καλυμα που πεφτει και μονο σπρωχνοντας κλεινει , και τα πλαστικα του(αποψη μου...ειδικα το διαφανο κομματι γυρω γυρω μου φανηκε πολυ ψεφτικο απο κοντα ενω δεν φαινεται τοσο στο 1μετρο)...

κατα τα αλλα καλο αν και ειμαι 99% σιγουρος οτι ηταν πολυ πιο ελαφρυ απο το χεκ με αρκετα πιο λεπτα πλαστικα...δεν θυμαμαι για το βαρος γιατι πανε 2 χρονια κοντα που το εδωσα το χεκ μου...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από haris1984 [Σήμερα, στις 22:00]

εστησα ενα πισι με αυτο το κουτι για εναν φιλο πριν απο κανα μηνα.

σε γενικες γραμμες ειναι τιμια αγορα...αθορυβο,απλο,επωνυμο και φτηνο...

στα αρνητικα του το πανω πορτακι του cdrom το οποιο αν ανοιξει μετα δεν κλεινει με το κουμπακι γιατι το καλυπτει το καλυμα που πεφτει και μονο σπρωχνοντας κλεινει , και τα πλαστικα του(αποψη μου...ειδικα το διαφανο κομματι γυρω γυρω μου φανηκε πολυ ψεφτικο απο κοντα ενω δεν φαινεται τοσο στο 1μετρο)...

κατα τα αλλα καλο αν και ειμαι 99% σιγουρος οτι ηταν πολυ πιο ελαφρυ απο το χεκ με αρκετα πιο λεπτα πλαστικα...δεν θυμαμαι για το βαρος γιατι πανε 2 χρονια κοντα που το εδωσα το χεκ μου...

To το πορτάκι δεν το δοκίμασα για να σου πω την αλήθεια.

Όσο για το διάφανο κομμάτι ίσως να σου φάνηκε ψεύτικο επειδή όντως είναι διάφανο.:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαίνονται δυστυχώς καλά οι φωτογραφίες (κινητό ε; :p) αλλά απο ό,τι καταλαβαίνω δε νομίζω να μπορεί να συγκριθεί απο άποψη εργονομίας με το HEC... το αφαιρούμενο tray είναι όλα τα λεφτά.

Από ακρίβεια στις διαστάσεις πώς πάει; Κανένα πρόβλημα με βίδες κτλ;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis [Σήμερα, στις 22:39]

Δεν φαίνονται δυστυχώς καλά οι φωτογραφίες (κινητό ε; :p) αλλά απο ό,τι καταλαβαίνω δε νομίζω να μπορεί να συγκριθεί απο άποψη εργονομίας με το HEC... το αφαιρούμενο tray είναι όλα τα λεφτά.

Από ακρίβεια στις διαστάσεις πώς πάει; Κανένα πρόβλημα με βίδες κτλ;

Όχι πρόβλημα στης βίδες δεν είχα.Μέχρι και χάρτινες ροδέλες είχαν για αποφυγή βραχυκυκλώματος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συγγνώμη που επαναφέρω ένα τόσο παλιό θέμα αλλα θα ήθελα οι κάτοχοι του εν λόγω κουτιού τις εντυπώσεις σας ειδικά ως προς την ηχομόνωση και την "πρακτικότητα" του κουτιού, δηλαδή πόσο εύκολα μπορώ να βάλω-βγάλω τις συσκευές στην πρόσοψη...

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.