Jump to content



Πρόβλημα με ενδείξεις θερμοκρασίας


zzzleepy

Recommended Posts

Πρόσφατα πήρα μερικά καινούρια εξαρτήματα (φαίνονται στην υπογραφή μου) και ενώ όλα δουλεύουν στην εντέλεια συμβαίνει το εξής τρελό με τις ενδείξεις θερμοκρασίας της CPU και του συστήματος:

Ξεκινάω το PC. Μπαίνω στο BIOS και η θερμοκρασίες είναι στους 43 CPU/40 System και μετά από λίγο σταθεροποιούνται στους 52/50. Στροφές ανεμιστήρα ~1100. Μπαίνω Windows και ανοίγω Speedfan. Θερμοκρασίες 32 CPU/30 System και στροφές ανεμιστήρα ~2800. Παρατηρώ ότι στα 12V μου δείχνει -16 και κάτι ψιλά ενώ σε κάποια φάση που έτρεχα MemTest και StressTess ταυτόχρονα, οι στροφές του ανεμιστήρα είχαν πάει στις 6800!!!! Κλείνω το Speedfan και ανοίγω το EasyTune που είναι και της Gigabyte. Εδώ στις θερμοκρασίες συμφωνεί με το Speedfan αλλά στα 12V μου δείχνει 12.1 ενώ στις στροφές του ανεμιστήρα 700-800!!! (έχει κι ένα προειδοποιη Τέλος, το CoreTemp δείχνει ό,τι δείχνει και το BIOS, δηλαδή κοντά στους 50. Σαν πολύ περίεργα πράγματα συμβαίνουν, δε νομίζετε; Πάντως δεν είναι θέμα ψύκτρας γιατί την έβγαλα και την ξαναέβαλα και είμαι σίγουρος ότι κουμπώνει σωστά. Αλλά κι αυτό να ήταν, πως εξηγείται τόση διαφορά στις ενδείξεις; Σημειωτέον χρησιμοποιώ την ψύκτρα της Intel.

Δοκίμασα επίσης να απενεργοποιήσω από το BIOS τα Thermal Monitor και Auto Fan Speed (για να δουλεύει το φουρφούρι στο full όλη την ώρα) αλλά καμία διαφορά στις ενδείξεις.

Σήμερα ή αύριο θα στήσω ένα ίδιο σύστημα για τον πεθερό μου. Θα δω κι εκεί τις ενδείξεις και αν εκεί είναι όλα καλά τότε μάλλον ο δικός μου θα έχει πρόβλημα. Αν και εκεί δω τέτοια τρελά τότε κάτι γίνεται με τις συγκεκριμένες μητρικές. Καλού-κακού θα στείλω κι ένα e-mail στη Gigabyte να δω τι θα μου απαντήσουν...

Πάντως ο υπολογιστής είναι σταθερότατος. Χθες ειδικά του άλλαξα τα φώτα. Όλο το πρωί έτρεχε MemTest και StressTest χωρίς να πετάξει ούτε ένα error ενώ σύμφωνα με το SpeedFan η θερμοκρασία της CPU δεν ανέβηκε πάνω από 56 βαθμούς... Και το βράδυ λιώσαμε στο Railroads! για κανένα τετράωρο...

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα τα προγραμματακια δειχνουν συνηθως οτι θερμοκρασια να'ναι!Για να μερτησεις σωστα τη θερμοκρασια πρεπει να βαλεις ενα εξωτερικο θερμομετρο.

Σχετικα τωρα με τις στροφες μπορεις να τις δεις μεσα απο το bios!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ξαναέβγαλα χθες τη μητρική και πρόσεξα ότι το ένα ποδαράκι της ψύκτρας είχε κλωτσήσει Δεν είχε "μαγκώσει" σωστά το δοντάκι και το πέταξε. Και αυτό είχε γίνει και την πρώτη φορά, αλλά και αυτή τη φορά μόλις την κούμπωσα. Τελικά με μια ροδελίτσα κατάφερα και την κούμπωσα και πιστεύω να μην ξαναβγεί. Πολύ φτηνή κατασκευή πάντως...

Επίσης απενεργοποίησα το Auto Fan Speed από το BIOS και ο ανεμιστήρας της CPU τρέχει μόνιμα στις ~1700 στροφές.

Τώρα μπαίνοντας στο BIOS βλέπω 33-36 CPU/33-34 System ενώ το Speedfan δείχνει 29-31 CPU/30-31 System. ’ρα τελικά έφταιγε η ψύκτρα. Σύμφωνα πάλι με το Speedfan σε full load πιάνει 56-57 max (τρέχοντας το ORTHOS) ενώ όταν παίζω games είναι στους 48-49. Παρόλα αυτά, το CoreTemp δείχνει τουλάχιστον 10 βαθμούς πάνω σε κάθε περίσταση...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.