Jump to content



LCD 32" TV προβλημα με καλώδιο hdmi


beez

Recommended Posts

εδω και καιρο εχω παρει μια 32" LG LC2R και την χρησιμοποιω και στο pc. μεχρι προσφατα η συνδεσμολογια ητανε με RGB σε RGB και ανταπτορ dvi. το σαββατο πηγα και πήρα ενα καλωδιο dvi-hdmi ωστε να μπορεσει να πεξει το picture in picture και πιθανώς να ειχα και καλύτερη ποιότητα εικόνας.

δυστυχώς μολις εβαλα το καλωδιο που σημειωταιον ειναι equip και καλα high grade με χαμηλη περιεκτικότητα σε οξυγόνο κτλπ κτλπ η ποιότητα της εικόνας ειναι χειρότερη. ενω δε πριν η τηλεόραση σηκωνε 1360χ768 χωρις κανένα προβλημα τώρα με το που πάει πανω απο τα 1280χ720 κανει τρελό flicker και γενικα οι ποιότητα σε όλες τις αναλύσεις ειναι χάλια. το περιεργο ειναι οτι ενω η οθονη λεει οτι παει μεχρι 1386χ768 τωρα με το hdmi σηκωνει μεχρι 1680χ1050 με τρελο τρεμοπαιγμα και αυτο εχοντας βαλει μονο τα display modes που ειναι supported. ολα αυτα στα 60 hz παντα.

εχει κανεις συνδεσμολογια στο pc με hdmi και μπορει να μου πει καμμια γνωμη.

η κάρτα γραφικων ειναι ι 1800χλ οποτε κανει support και για hdtv

Link to comment
Share on other sites

Και εγω παρομοια προβληματα ειχα οταν δοκιμασα να συνδεσω το PC με την 32" Samsung TV μου με DVI-HDMI καλωδιο. Οποτε αφησα το απλο VGA καλωδιο το οποιο μια χαρα ποιοτητα εχει.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι με hdmi παιζει το picture in picture κτλπ, αν συνδεσεις και πηγη ηχου μπορεις να δουλευεις στο pc και να βλεπεις παραλληλα τηλεόραση αν θες...λεμε τωρα.

περιεργο παντως το ψηφιακο σημα να ειναι χειροτερο απο το αναλογικο

πηρα το κατάστημα και μου ειπανε οτι το προβλημα το εχει η κάρτα γραφικών λεει με καποιο κλείδωμα HDCP....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από wiznick [Σήμερα, στις 07:23]

Και εγω παρομοια προβληματα ειχα οταν δοκιμασα να συνδεσω το PC με την 32" Samsung TV μου με DVI-HDMI καλωδιο. Οποτε αφησα το απλο VGA καλωδιο το οποιο μια χαρα ποιοτητα εχει.

σε τι αναλυση ειναι μια χαρα το vga?

γιατι κι εγω το ειχα πανω και με vga και με composite

και τιποτα απο αυτα δεν συγκρινεται με το 720p του hdmi καλωδιου

(το ιδιο καλωδιο μαλιστα, equip των 30 που προφανως πηρε κι ο beez)

και σου μιλαω για αναλυση 1280*720

γιατι με το hdmi ανεβαινει μεχρι και interlaced αναλυση 1920*1080

(ακομα δεν εχω διαπιστωσει εαν υπαρχει πραγματικα ωφελος σε αναλυσεις ανω της μεγιστης πραγματικης 1366*768)

μιλαμε για φτηνιαρα 32αρα lcdTV των 480 του Makro...

πανω σε μια POV 8800gts fw97.92

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Κοπρίτης

σε τι αναλυση ειναι μια χαρα το vga?

γιατι κι εγω το ειχα πανω και με vga και με composite

και τιποτα απο αυτα δεν συγκρινεται με το 720p του hdmi καλωδιου

(το ιδιο καλωδιο μαλιστα, equip των 30 που προφανως πηρε κι ο beez)

και σου μιλαω για αναλυση 1280*720

γιατι με το hdmi ανεβαινει μεχρι και interlaced αναλυση 1920*1080

(ακομα δεν εχω διαπιστωσει εαν υπαρχει πραγματικα ωφελος σε αναλυσεις ανω της μεγιστης πραγματικης 1366*768)

μιλαμε για φτηνιαρα 32αρα lcdTV των 480 του Makro...

πανω σε μια POV 8800gts fw97.92

1360x768 αναλυση. Με το HDMI πρωτον το PC δεν βλεπει τις κανονικες αναλυσεις της τηλεορασης και δευτερον η τηλεοραση βλεπει το PC απλα ως μια HDMI πηγη και δεν δουλευει σωστα. Ισως φταιει το καλωδιο μου, φτηνο των 20ευρω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίει το καλώδιο.

Απλώς πολλές τηλεοράσεις δεν κλειδώνουν σωστά (δεν γίνεται δλδ 1:1 pixel mapping) από PC με ψηφιακή σύνδεση (DVI/HDMI).

Βασικά λίγες κλειδώνουν σωστά και αυτές είναι συνήθως αυτές που έχουν PC ρίζες (πχ Fujitsu). Φυσικά είναι κατά βάση θέμα μοντέλου.

Τα παραπάνω συνήθως αναφέρονται και στο manual του κάθε μοντέλου.

Για τον λόγο αυτό συνήθως στις περισσότερες περιπτώσεις, η σύνδεση DSUB είναι προτιμότερη.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ POV 8800 GTS, drivers 97.92, και είχα συνδέσει μέσω DSUB την TV ( Samsung LE40F71B 1920*1080. Και μου είθε να την βάψω μπλε και να την πετάξω στην Θάλασσα! Τρελό flicer! θολή εικόνα ,

Λιπών πείρα και εγώ ένα τέτοιο καλώδιο equip και την σύνδεσα HDMI , έπαθα την πλακά μου , άλλη TV ! το απλό DVD Φαινόταν σαν τα ντοκιμαντέρ του BBC 1280*720! Τέλεια χρώματα , εικόνα κρύσταλλο ! Το μονό κακό είναι ότι δεν δουλεύει η λειτουργία η εκπομπή από το HDMI να πιάσει σωστά τα όρια της TV , πάντως με το άλλο PC που έχω με μια 6600 με 256 ram , Δουλεύει σωστά.

Οπότε μάλλον δεν φταίει το σύστημα αλλά η είσοδος HDMI της TV σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από angel_f [Σήμερα, στις 12:22]

Το μονό κακό είναι ότι δεν δουλεύει η λειτουργία η εκπομπή από το HDMI να πιάσει σωστά τα όρια της TV

οντως αυτο το προσεξα κι εγω

τρωει λιγο στις ακρες με αποτελεσμα τα caption buttons των παραθυρων να φαινονται οριακα

η παλια κλασσικη ρυθμιση στο NVcontrol panel για το μεγεθος του desktop

λαμπει δια της απουσιας της

ενω αυτο το καινουριο ρυθμιστικο που εχουν προσθεσει ΔΕΝ δουλευει σωστα ΠΟΤΕ

οποτε υπομονη μεχρι τους καινουριους forceware

εκτος εαν ξερει καποιος κανενα εναλλακτικο utility για πληρη διαχειριση δευτερου desktop

Link to comment
Share on other sites

εκτος εαν ξερει καποιος κανενα εναλλακτικο utility για πληρη διαχειριση δευτερου desktop

ενας φιλος μου ειχε το ιδιο προβλημα και βρηκε καποιο utility και το εφτιαξε... θα τον ρωτησω και θα επανελθω...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.