Jump to content


Raid 0 Και προγράμματα !!!


Agony

Recommended Posts

Hi σε όλους θα ήθελα μια απλή απάντηση στο παρακάτω ερώτημα παρακαλώ .

Έχω δυο RaptorX 150 αυτή την στιγμή ο ένας έχει το λειτουργικό και ο άλλος data.

Όταν χρησιμοποιώ το ConvertXtoDVD για να κάνω μια ταινία convert από τον ένα RaptorX μου κάνει σχεδόν 40 λεπτά .

Αν τους κάνω Raid θα μειωθεί αυτός ο χρόνος ???

Thanks !!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι, γιατί ο ρυθμός με τον οποίο "γράφει" στο δίσκο το πρόγραμμα κάνοντας τη μετατροπή είναι δεκάδες φορές μικρότερος από τον μέγιστο που μπορεί να γράψει ο ράπτορας. Στο raid 0 θα δείς αλλαγές στις αντιγραφές μεγάλων αρχείων, στο φόρωμα βαριών εφαρμογών, παιχνιδιών κ.ο.κ.

’λλωστε, η ταχύτητα της μετατροπής εξαρτάται κυρίως απο το cpu...

Link to comment
Share on other sites

Thanks πιο άμεση απάντηση δεν θα μπορούσα να περιμένω!!!

Κάτι ακόμα να ρωτήσω αν έχεις την καλοσύνη, Όπως είπες είναι θέμα Cpu για την γρήγορο encode ,αυτή την στιγμή έχω έναν Core2Duo 6600 και Supertalent DDR 800 4-4-3-8

Τι θα μπορούσα να κάνω ώστε αυτός ο χρόνος να πέσει στο μισό ?

Αν είναι εφικτό βεβαια.

Ps.Ευχάριστw :)

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν για να κάνεις τόση ώρα χοντρικά σε μια ταινία (τόση ώρα τρώει στον δικό μου 3500+ στα default), υποψιάζομαι οτι το πρόγραμμα χρησιμοποιεί μόνο τον 1 πυρήνα του 6600. Κακώς, γιατί απ'όσο θυμάμαι υποστηρίζει dual core επεξεργαστές (αν κάνω λάθςο μη βαράτε, ε?). Βάλε λοιπόν να κάνει convert σε normal priority, άνοιξε τον task manager και δες τί χρήση έχει ο κάθε πυρήνας...

edit : Βρήκα και το σχετικό παλιότερο thread. Ρίξε του μια ματιά.

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=27532

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το link ,Εγώ το μονο που έχω αλλάξει είναι High Quality αργή κωδικοποίηση

Στα default έχανε πολύ σε ποιότητα !!!

Το convert Priority όταν το έχω Normal στο Cpu usage μου βγάζει μέχρι 30% όταν το βάζω τέρμα στο Time critical μου φτάνει το cpu usage μέχρι 54%

Τη κουλό είναι αυτό γιατί δεν τον χρησιμοποιεί 100% τώρα το πρόσεξα

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δοκιμάσει φιλε μου δυστυχώς ενώ στο pc είναι ok στην tv χάνει σε ποιότητα.

Επικοινώνησα με την Γαλλική VSO και μου pan ότι το πρόγραμμα δεν υποστηρίζει Dual Core και ότι είναι κάτι το οποιο δουλεύουν για επομενη έκδοση.

Επίσης έριξα μια ματια σε forums και ένα παλικάρι έγραψε το εξής :Why don't you start a single instance, then just right-click on the process in Windows Task Manager and assign the process to both CPUs

Δεν ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο . Εσείς τη πιστεύετε που ξέρετε κάτι παραπάνω???

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ισχύει.Αυτό που μπορείς να κάνεις όμως,είναι να κάνεις ταυτόχρονη διπλή μετατροπή.Να τρέξεις δύο convertx2dvd και να βάλεις δύο διαφορετικές ταινίες.έτσι το κάθ`ένα θα απασχολεί ένα πυρήνα

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό, ο ένας raptorX 2 έχει τα avis και όταν τα κάνω convert το αρχείο που ετοιμάζεται αποθηκεύεται στον RaptorX 1 !

Απίστευτο δεν περίμενα ότι θα tan καλλίτερα non Raid στην προκειμενη περίπτωση !!!

Έχετε απόλυτο δίκιο άνοιξα 2 ConvertX το dvd και μου τελειωσαν 2 ταινίες στον ίδιο χρόνο με το αν έβαζα 1 ταινία

Ευχάριστο για τα Replys άψογη εξυπηρέτηση ;)

Link to comment
Share on other sites

Όντως το convertxtodvd δεν υποστηρίζει dual core. Αν τη στιγμή που κάνεις μετατροπή δεις το cpu usage (task manager) δείχνει 50-51%.

έχεις 2 επιλογές ή να ανοίξεις 2 μετατροπές ταυτόχρονα (δεν το έχω κάνει ποτέ) ή να κάνεις 1 μετατροπή από κάτω και να παίζεις και κανά παιχνιδάκι από πάνω

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.