Jump to content



Αλλαγη ρυθμισης ελληνικα win-> αγγλικα win


minus

Recommended Posts

Εχω νεο Pc με win xp και sp2.

Δυστυχως μου το εφεραν με ελληνικα win, πραγμα που δεν το θελω.

Υπαρχει τροπος να αλλαξω ολοκληρη την γλωσσα των win, ωστε να μου τα δειχνει ολα ως αγγλικα windows?

Link to comment
Share on other sites

Περα απο αυτη τη λυση, μου ειχε πει καποιος οτι μπορω καπου απο το controlpanel να αλλαξω την γλωσσα ριζικα σε ολοκληρα τα windows. Δεν θυμαμαι απο που.

Θυμαμαι οτι ισως αφορα μονο μερικες εκδοσεις των xp(international κλπ?) και δεν ειναι οτι λεω κατι λαθος οπως πχ. να το εχω μπερδεψει με τα regional settings για γλωσσα keyboard κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θες το Windows XP MUI (Multilingual User Interface)

Windows XP Multilingual User Interface Pack

Description

The Windows XP Professional MUI Pack allows users to change the language of the operating system user interface to any of the supported localized language versions (including English). This version is well suited for companies that:

Want to deploy and maintain a single operating system standard or desktop image worldwide.

Want to maintain a single code base for international application development.

Want to do single, simultaneous worldwide rollouts for hotfixes, patches, and Service Packs.

Have multilingual offices where different language speakers must share computers.

Have users who need to be able to log on anywhere in any language.

The Multilingual User Interface Pack is based on the International English version of Windows XP Professional. Although the user interface can be switched to any of the supported languages, compared to a localized language version of Windows XP Professional, some parts of the operating system are not localized in the MUI Pack. These include:

- 16-bit code

- Bitmaps

- Some registry keys and values

- INF files

- Some system components, including:

- Narrator

- MSN Explorer

- NetMeeting

- Internet Connection Wizard

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από minus

Περα απο αυτη τη λυση, μου ειχε πει καποιος οτι μπορω καπου απο το controlpanel να αλλαξω την γλωσσα ριζικα σε ολοκληρα τα windows. Δεν θυμαμαι απο που.

Θυμαμαι οτι ισως αφορα μονο μερικες εκδοσεις των xp(international κλπ?) και δεν ειναι οτι λεω κατι λαθος οπως πχ. να το εχω μπερδεψει με τα regional settings για γλωσσα keyboard κλπ.

καπως ετσι γινεται ... ψαξτο λιγο απο εκει....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από CyBeR_JiM

καπως ετσι γινεται ... ψαξτο λιγο απο εκει....

Φανταστική απάντηση! Αν ξαναδώ spam τέτοιου είδους, οι καταχωρήσεις σου θα "κολλήσουν" στις 100 :flower:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά από ψάξιμο στο MSDN είδα ότι για να μπεί το MUI και άλλες γλώσσες πρέπει το PC να έχει τα Αγγλικα Win 2K,XP ή 2003. ’ρα, αν κάποιος έχει Ελληνικό ή Ιταλικο ή Κινεζικο σύστημα ΔΕΝ μπορεί να προσθέσει και άλλη γλώσσα. Αν έχει όμως το Αγγλικό τότε μπορεί να βάλει και Ελληνικό και Ιταλικό και Κινέζικο user interface στο σύστημά του.

Στην δουλεία (για τεστ του προϊόντος) έχουμε ένα PC, XP - SP2 με MUI με 3 χρήστες όπου ο ένας βλέπει "ελληνικά" (πχ "Εναρξη" και όχι "Start", "Τα έγγραφά μου" και όχι "My Documents", κτλ), ο άλλος χρήστης Κινέζικα και ο 3ος Κορεάτικα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.