Jump to content



προβλημα με hiper type 730


haris1984

Recommended Posts

πριν κανα μηνα ειχα παρει το εν λογω τροφοδοτικο για εναν φιλο που εστησε καινουριο συστημα με c2d6300,x1950 pro,2gb ram κτλ...

το προβλημα ειναι το εξης...μολις τρεξω κατι βαρυ 3d ακουγεται ενα τσιριγμα απο το τροφοδοτικο...

οταν τρεχει οτιδηποτε αλλο δεν κανει κιχ...με ΤΑΤ να τρεχει συνεχιζει οπως σε idle...

μολις βαλω atitool ή 3dmark ή ακομα και το scan απο το overdrive των catalyst αρχιζει να τσιριζει.

δοκιμασα και με τις 4 τροφοδοσιες μπας και παιζει τιποτα με καμια συγκεκριμενη γραμμη αλλα δεν αλλαξε κατι. οτι και να γινει μολις τρεξει 3δ αρχιζει το τσιριγμα.

θελω να παρω εναν ανταπτορα που παιρνει απο μολεξ κανονικο και βγαζει 6πινο για vga μηπως και διορθωθει.

Μεχρι τοτε εχει κανεις καμια ιδέα ή παρομοια εμπειρια με το συγκεκριμενο τροφοδοτικο?

Link to comment
Share on other sites

εβαλα μεσα την κεφαλα μου παραλιγο να μου πιαστει και το αυτι στην ψυκτρα του επεξεργαστη.

οσο πιο ψηλα πηγαινω στο κουτι τοσο πιο πολυ ακουγεται.

οταν κλεινω στιγμιαια με το χερι τις τρυπες του τροφοδοτικου μπρος πισω τοτε η ενταση του τσιριγματος μειωνεται αισθητα.

κατα 99.9% ειναι το τροφοδοτικο.

Link to comment
Share on other sites

το ειχα ξεχασει αυτο το θρεντ...χεχε...

απο multirama (extreme νομιζω) πριν κανα 2μηνο περιπου δευτερο χερι απο παιδι εδω μεσα...δεν φαινεται να εχει καποιο προβλημα στις τασεις του απλα ειναι λιγο ανησυχιτικο το τσιριγμα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

μηπως σφυριζει η μητρικη ή η καρτα γραφικων και οχι το τροφοδοτικο?

μου εχει τυχει.....για τσεκαρε το.......

Aν τσιρίζει όμως, η μητρική ή η κάρτα γραφικών, είναι πρόβλημα?Η εμπειρία σου λέει κάτι?Και εγώ πιστεύω πως σίγουρα δεν είναι το τροφοδοτικό, το έχω ακούσει και εγώ αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν πρέπει να είναι πρόβλημα...Μόλις πέρασα πριν κανα 2 μηνο μια ΑΤΙ Χ1900ΧΤΧ στα 3D έκανε αυτό το τσίριγμα...

Τώρα με 8800 GTS, ASUS Commando, Hiper 730W πάλι ακούγεται στα 3d...

Link to comment
Share on other sites

Οποτε ανοιγω Ati Tool στο show 3d και μενα αρχιζει και σφυριζει...Επισης στο FEAR οταν πηγαινω στα options σε καθε επιλογη κανει κ διαφορετικο θορυβο..lol

@obijuan : Ειδες τελικα οτι δεν κανει καθολου θορυβο ;; Το hiper type - r δεν πηρες ; Αυτο το ωραιο απο το πλαισιο ε ; :D

Link to comment
Share on other sites

μα οταν κλεινω στιγμιαια τις διοδους του αερα του τροφοδοτικου το τσιριγμα μειωνεται αισθητα...

θα κανω καμια δοκιμη και με καμια αλλη καρτα καποια στιγμη μιας και η μονη διαθεσιμη αυτη τη στιγμη ειναι χωρις εξωτερικη τροφοδοσια...θα προσπαθησω να κανω και ενα τσεκ με την 1950προ στο δικο μου πισι καποια στιγμη...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.