Jump to content



DS4 και Ε6400 και οτι να ναι....


GoMaR

Recommended Posts

Καλημερα παιδες , απο τοτε που πηρα το μηχανιμα εψαχνα και εψαχνα για πιο setup ειναι σταθερο...

Εκανα τις απειρες δοκιμες με πολλαπλασιαστη ( 7 - 8 ) και παντα μα παντα ενιωθα οτι δεν ηταν stable..Εκει που εβγαζε μια ωρα ορθος ( 7 χ 510 ) και απειρες ωρες παιχνιδιου , μπορει μετα απο ενα ρεσταρτ που θα εκανα να κολλαγε..

Να υπενθυμησω οτι τις δοκιμες που εκανα δεν ηταν απο bios και προσπαθουσα να βρω stability απο windows..

Δηλαδη ειχα 7χ400 (Μπιος) και απο win γινοταν αυτοματα απο easytune 510χ7.

Βεβαια την πρωτη φορα μπορει να γινοταν με επιτυχια , αλλα την επομενη φορα να πεταγε blue screen..Την μια μπορει να εβγαζε 1 ωρα ορθος την αλλη ουτε 1 λεπτο..

Δοκιμασα ψυξη για το NB αλλα δεν ειδα φως..

Οσο αφορα το Bios ουτε κατα διανεια να βαλω μεγαλο FSB γιατι γνωριζετε την συνεχεια.....Clear Cmos Και παλι απο την αρχη :p

Επαιξα με 7 multi γιατι λογω της αγορας του XTC cooler , ειδα να ανοιγει ο δρομος προς την ανοδο και οι μνημουλες μου απο εκει που 500 δεν επιανα , τωρα εχουν παιξει και 520:D

Οποτε λεω να αφησω το 7αρι και ανεβαζω fsb για μεγαλυτερο bw...

Απο bios θα μενα πολυ χαμηλα , οποτε οτι εκανα απο win..Αλλα as i said , not 100% stable..

Οταν ειχα 8αρι για πολλαπλασιαστη , ειχα setup 450χ8 ( 400x8 ) Και ανεβαζε 50mhz το easytune κατα την εκκινηση των windows...

Παλι δεν ημουν ικανοποιημενος...Τι να κανω τι να κανω με διαιρετη δεν μπορουσα να παιξω γιατι δεν ειχα στα χερια μου το cooler ωστε 8χ400 με 4:5 και μνημες στα 1000 με δυσκολια εως ακατορθοτο....

Ε αφου βλεπω οτι δεν γινεται τιποτα , μιας και με την αγορα του cooler βρηκα τα ορια των μνημων...(515mhz 8 ωρες memtest without errors) Ειπα να παιξω με διαιρετη και με multi 8..

Χαμηλη συχνοτητα βεβαια του επεξεργαστη αλλα αλλα θα βρω stabillity εκει ;

Αρχιζω λοιπον απο 410χ8 Και μνημες στα 1020..Timings CL5-5-5-15 ( ta subtimings βαριεμαι να τα γραφω τωρα...)

Ενιωθα οτι ηταν stable...Ε μετα απο ψαξιμο και επειδη οταν βλεπεις ισιο δρομο παντα θελεις να το χαλασεις , ανεβασα κιαλλο fsb στα 412χ8 ωστε οι μνημες να παιζουν 1030mhz με same timings..

Οι μνημουλες μου ειναι G.Skill 2GBNR 800@CL5-5-5-15

Οποτε στα 1030 με αυτες τις τιμες ειναι πολυ καλα...Και προτιμησα αυτο το setup γιατι ουτε χρειαζομαι αυτοματο o/c απο windows και παντα as u know απο bios settings Its better...

Οποτε μεχρι τωρα εχουμε :

Vcore apo Bios : 1,41

Vdimm : 2,27 ( αφου με 7χ510 τοσο ειχα...Δεν υπηρχε λογος να το αλλαξω )

VMCH : +0,50

FSB : +0,30

PCIe : 110mhz

DDR2 settings (F8bios) : option1

Aquamark : ~169.xxx

3dmark06 : 11.951

Ενταξει , παλιοτερα επιανα καλυτερα αποτελεσματα αλλα ειναι στα 3,3 τωρα ενω παλιοτερα 3,6 ;)

Και τωρα απο θερμοκρασια καλα τα παμε με την Zalman9700 Full RPM

stabilitytq8.jpg

Αυτα...

edit : Το σταματησα το ορθος στα 42λεπτα..διπλο ορθος 42λεπτα priority 7 πολυ καλα ειναι :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, απίστευτες θερμοκρασίες, αλλά αφού ξέρεις ότι οι μνήμες σου μέχρι τα 510-515 πάνε στάνταρ, δοκίμασε και ένα stress Cpu small fft.... σε αυτή τη συχνότητα, με τα 5ρια πάντως βλέπω ότι χάνουμε πολύ σε μπέντσες... Ο Daidalos πόσταρε με 4ρια(4-4-3-8) στα 3400 σε 32Μ και είχε λίγότερο χρόνο από εσένα στα 3600 κι εμένα στα 3700....anyway...

Link to comment
Share on other sites

Οι 6300-6400 είναι γενικά πιο κρύοι απο 6600-6700.

Και εγώ νόμιζα οτι ο 6600 μου έχει υψηλές θερμοκρασίες λόγω κατασκευής αλλά τελικά πρέπει να έχει στραβό Heatspreader γιατί χτες που έβαλα αρκετή πάστα...με νερό σε idle με 1.70v@3950ΜΗz Core temp δείχνει 41 βαθμούς και load 67 την στιγμή που με κανονική ποσότητα είχα με 1,40 @3500MHz είχα 46 και 72...

To 5-5-5-15 κόβει όντως αρκετά...

Link to comment
Share on other sites

@ergotelis : Εσυ φιλε μου αλλαξες μομπο η ακομα πολεμας με το colb boot?:D

@doch16 : To cpu small fft τι ακριβως ειναι ; Ποια η διαφορα με το blend ? Τεσταρει μονο τον επεξεργαστη ; Οσο για τον daidalo , ναι το ειδα...Μη ξεχνας και τα tweaks και τα 4αρια που πεφτουν..Το θεμα δεν ειναι να εχουμε καλυτερο σκορ σε 32Μ αλλα να βρεις τα ορια / stable του υπαρχων μηχανηματος...Αν ειχα μνημες που σηκωναν 4αρια χαιρω πολυ :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoMaR

@ergotelis : Εσυ φιλε μου αλλαξες μομπο η ακομα πολεμας με το colb boot?:D

@doch16 : To cpu small fft τι ακριβως ειναι ; Ποια η διαφορα με το blend ? Τεσταρει μονο τον επεξεργαστη ; Οσο για τον daidalo , ναι το ειδα...Μη ξεχνας και τα tweaks και τα 4αρια που πεφτουν..Το θεμα δεν ειναι να εχουμε καλυτερο σκορ σε 32Μ αλλα να βρεις τα ορια / stable του υπαρχων μηχανηματος...Αν ειχα μνημες που σηκωναν 4αρια χαιρω πολυ :)

To έχω βάλει στην άκρη μέχρι να δω τι θα πάρω(μου έσπασε τα νεύρα)από rd600,commando,dfi 965,abit quadgt.Tώρα παίζω με μια dfi expert+venice+tccd(ζόρικα πράγματα), και έπαθα σόκ όταν είδα coldboot και εκεί σε μια φάση! Aλλά γενικά έχει πιο πολύ χαβαλέ το 939...

Τα small ffts στρεσάρουν τον επεξεργαστή πιο πολύ, για τις μνήμες νομίζω το καλύτερο στρεσάρισμα είναι το s&m, αλλά σου τρέχει?Εμένα δε μου έτρεχε πάντως....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dohc16

Ο Daidalos πόσταρε με 4ρια(4-4-3-8) στα 3400 σε 32Μ και είχε λίγότερο χρόνο από εσένα στα 3600 κι εμένα στα 3700....anyway...

Μετραει και το 975 σε σχεση με το 965 στην διαφορα στο superpi περα απο τα 4αρια. ;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σε 2πλο ορθος small Ffts , μετα απο μιαμιση ωρα μου βαρεσε error..Αυτη την στιγμη ελεγχω s&m , αν και πιστευω πως το s&m δεν ειναι και τοσο αξιοπιστο γιατι ειχα περασει στα 3,7ghz και με το που τρεχω ορθος εβγαλε ερρορ...

Link to comment
Share on other sites

Στράτο, καλά το γέμισες πάστα, αλλά αφού μετά υποτίθεται έσφιξες το μπλοκ επάνω στο heatsink και λογικά πατήθηκε η πάστα, πόσο να σου έφτιαξε το στραβό καπάκι..ίσα- ίσα αφού έβαλες τόσο πολύ και το έσφιξες θα πρέπει να σου "έτρεξε" και λίγο από το πλάι, επαναφέροντας ουσιαστικά την ποσότητα της πάστας στο μέγιστο που μπορεί να πάρει. Τουλάχιστον εμένα έτσι μου φαίνεται....

Το SnM το βάζουμε στο long από το settings, όπου κρατάει πολύ περισσότερο.....Τώρα διπλό Όρθος στο stresss cpu για μιαμιση ώρα δεν είναι λίγο πράγμα....Μέχρι πόση θερμοκρασία είδες;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ετσι οπως επαιζα ξαφνικα κολαγε...Ε λεω πως γινεται να βγαζει ποση ωρα ορθος full stress και στο παιχνιδι να κολλαει ; Κατι αλλο θα φταιει..Κατεβασα το Roboblitz και ξαφνικα το μηχανημα τα παιξε..Κολλαγε..Δεν μπορουσε να μπει.Και ξαφνικα τυχαινει να μην κανω o/c την καρτα γραφικων και εμπαινε κανονικα..Ωραια λεω εδω ειμαστε.Εχει γουστο ολη αυτη η ασταθεια να γινοταν απο την καρτα..Για να μην πολυλογω..Οταν ηταν στοκ η καρτα , στο show 3d του ati tool επαιζε με τις ωρες ο "κυβος"...Εκανα o/c στις συχνοτητες που παντα ειχα τοσο καιρο και νεκρωνε το pc.Ειχα συχνοτητες με στοκ αερα 650/1045..Τελικα κατεβηκα στα 620/1020.....Και ετσι οπως ειναι βγαζει διπλα ορθος ( το ενα σταματησε στην μια ωρα και 15 λεπτα και το αλλο στις 2,5 ωρες...Καλα παει τωρα...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ρε παιδια εγω με το F8 bios εχω ενα πρoβλημα.Μου ανεβοκατεβαζει το multι οταν δουλειυει/δεν δουλεβει η cpu.Ποια ρυθμιση ειναι αυτη να την αλαξω??Στο παρελθον δεν ειχα τετοια προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Blade_gld [Σήμερα, στις 19:34]

Ρε παιδια εγω με το F8 bios εχω ενα πρoβλημα.Μου ανεβοκατεβαζει το multι οταν δουλειυει/δεν δουλεβει η cpu.Ποια ρυθμιση ειναι αυτη να την αλαξω??Στο παρελθον δεν ειχα τετοια προβληματα.

EIST

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Blade_gld [Σήμερα, στις 20:48]

Disablee το εχω το EIST φιλε μου. Λες να παιζει τπτ με το cpuz???αν και δεν νομιζω

Μμμ... κουλό. Δες επίσης power options και βγάλε το minimal power management αν το έχεις. Επίσης δες πόσο σου βγάζει τη συχνότητα χωρίς CPU load στο My Computer->Properties

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Blade_gld [Σήμερα, στις 21:21]

Tελικα ηταν το CPU ENCHANCED HALT το εκανα disable και ειναι οκ:p

Αφού έφτιαξε καλώς :D Το C1E βέβαια ρίχνει την τάση, δεν ρίχνει Multiplier αλλά θα μου πεις Gigabyte είναι αυτή...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoMaR [30-01-2007 10:20]

Παιδια ετσι οπως επαιζα ξαφνικα κολαγε...Ε λεω πως γινεται να βγαζει ποση ωρα ορθος full stress και στο παιχνιδι να κολλαει ; Κατι αλλο θα φταιει..Κατεβασα το Roboblitz και ξαφνικα το μηχανημα τα παιξε..Κολλαγε..Δεν μπορουσε να μπει.Και ξαφνικα τυχαινει να μην κανω o/c την καρτα γραφικων και εμπαινε κανονικα..Ωραια λεω εδω ειμαστε.Εχει γουστο ολη αυτη η ασταθεια να γινοταν απο την καρτα..Για να μην πολυλογω..Οταν ηταν στοκ η καρτα , στο show 3d του ati tool επαιζε με τις ωρες ο "κυβος"...Εκανα o/c στις συχνοτητες που παντα ειχα τοσο καιρο και νεκρωνε το pc.Ειχα συχνοτητες με στοκ αερα 650/1045..Τελικα κατεβηκα στα 620/1020.....Και ετσι οπως ειναι βγαζει διπλα ορθος ( το ενα σταματησε στην μια ωρα και 15 λεπτα και το αλλο στις 2,5 ωρες...Καλα παει τωρα...

παρατήρησα και εγώ παρόμοιες καταστάσεις, οι οποίες λύθηκαν με ανέβασμα του pci-e bus, και +0.1v στο pci-e (οπωσδήποτε!)

επίσης η 7900GT παίζει με λίγο χαμηλότερους χρονισμούς (σε σχέση με nf4 m/b AMD για παράδειγμα)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.