Jump to content


Ερωτήσεις για RAID (HELP!!!)


Futuristic

Recommended Posts

Έχω μερικές απορίες όσον αφορά το raid.

1. Μπορώ να κάνω raid 0 με 3 ή και 4 σκληρούς;

2. Μπορώ 2 δίσκους που τους έχω σε raid 0 να τους βάλω σε άλλο pc (σε raid φυσικά) και να δουλέψουν κατευθείαν;;; Η χάνονται τα δεδομένα;;;

3. Έχω 2 IDE 200 gb μπορώ να κάνω raid αφού δεν είναι sata; Αν ναι πως;

4. (edit) Κάποιοι δίσκοι που λένε "raid edtion" τι διαφορά έχουν με τους άλλους sata?

Τα παραπάνω αφορούν τα ASUS A8R32-MVP deluxe και ASUS P5W deluxe.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Futuristic [Χθες, στις 14:25]

Έχω μερικές απορίες όσον αφορά το raid.

1. Μπορώ να κάνω raid 0 με 3 ή και 4 σκληρούς;

2. Μπορώ 2 δίσκους που τους έχω σε raid 0 να τους βάλω σε άλλο pc (σε raid φυσικά) και να δουλέψουν κατευθείαν;;; Η χάνονται τα δεδομένα;;;

3. Έχω 2 IDE 200 gb μπορώ να κάνω raid αφού δεν είναι sata; Αν ναι πως;

4. (edit) Κάποιοι δίσκοι που λένε "raid edtion" τι διαφορά έχουν με τους άλλους sata?

Τα παραπάνω αφορούν τα ASUS A8R32-MVP deluxe και ASUS P5W deluxe.

Ευχαριστώ.

1. Μπορεις αλλα μην περιμενεις τριπλασια διαφορα ταχυτητας, αν με 2 πιανεις 100ΜΒ με 3 θα πιανεις 120 περιπου.

2. Αν τους τοποθετησεις σε μητρικη με το ιδιο chipset σιγουρα θα λειτουργησουν, ακομα και σε μητρικη με το ιδιο αλλα νεοτερο chipset θα λειτουργησουν (πχ αν ειχες nForce3 και πας σε nForce680i θα δουλεψουν κανονικα)

3. Οι περισσοτεροι controllers υποστηριζουν και PATA RAID ή "διασταυρωση" PATA+SATA" οπου θα χασεις σε ταχυτητα γιατι θα λειτουργησουν στην ταχυτητα του πιο αργου σκληρου που βρισκεται στην συστοιχια.

4. Να'χαμε να λεγαμε....

Παρακαλω! :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Futuristic

Τα διάβασα αυτά είναι πάνω κάτω γνωστά. Οι 4 ερωτήσεις που έκανα είναι συγκεκριμένες απορίες.... και δεν αναφέρονται στο post.

Οι 2 απαντώνται κατευθείαν απο το thread που παρέθεσα.Οι υπόλοιπες απο τα link.Διαβάζουμε πιο προσεκτικά...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.