Jump to content


Απροσδόκητο BIOS shutdown


Cube8

Recommended Posts

Ας μου εξηγήσει κάποιος γιατί συμβαίνει αυτό:

Ενώ έχω τις μνήμες κλειδωμένες στο 1:2 και τα timings στο αυτόματο, ανεβάζω σιγά-σιγά το FSB. Σε κάποια φάση όμως, μόλις αποθηκεύσω τις αλλαγές στο BIOS, το πισι κλείνει για περίπου 5 δευτ/τα και ξανανοίγει μόνο του. Ξαναμπαίνω στο BIOS, ανεβάζω λίγο το VCore και ξανά το ίδιο. Μπαίνω για 3η φορά, επαναφέρω το VCore και ορίζω τις μνήμες στο 1:1. Αυτή τη φορά έκανε reboot κανονικά, έκανα δοκιμή με το Prime95, αλλά έβγαλε σφάλμα, οπότε ξαναμπαίνω στο BIOS της ASUS, ανεβάζω το VCore, Save&Exit και ξανά το ίδιο shutdown! Κάτι μου έλεγε από πριν ότι κάτι παίζει με τις μνήμες... Έβαλα τότε το λόγο στο αυτόματο και ρυθμίζω μόνο το FSB & VCore.

Υπ'όψιν: Η VDimm είναι auto.

EDIT: Τελικά ούτε οι μνήμες είναι το πρόβλημα. Τι φταίει γμτ???? Bootάρει κανονικά, αλλά ακόμη και με restart από τα windows συμβαίνει!

Link to comment
Share on other sites

Κατι μου θυμιζει αυτο...Λογικα κατι δεν παει καλα με το bios !Κανε ενα clear bios για αρχη και βλεπεις!

Αν το προβλημα συνεχιζει τοτε πιθανοτατα η μητρικη σου ειναι απλα ανεπιδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, αυτή τη στιγμή είμαι με 156MHz BUS (624MHz Rated FSB), timings 4-4-4-9 και 1:2 αναλογία (οι μνήμες τρέχουν στα 312MHz).

Έστω και 1 MHz παραπάνω να δώσω στο BUS, η μητρική αρχίζει τα τρελά της.

Θα κάνω αύριο το CMOS clear & θα ποστάρω αποτελέσματα.

post-2354-1416072995,761_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η συμπεριφορα των μητρικων με Ιντελ chipset απο 915 και πανω γινετε σχεδον σε ολες της μητρικες οταν αλλαζει strap κατα τη διαρκεια του υπερχρονισμου απο καποια συχνοτητα και πανω. Στις καινουριες P5b, P5W απο καποιο BIOS και πανω το εχουν βελτιωσει και το κανει μονο την πρωτη φορα που αλλαζει strap. Οπως καταλαβαινεις αυτο δεν ειναι κατι που φταιει κανενα υποσυστημα του υπολογιστη σου αλλα ειναι καθαρα απο την μητρικη.

Link to comment
Share on other sites

Μονο BIOS update να δοκιμασεις μηπως και το διορθωσανε οπως στις καινουριες. Δυσκολο ομως γιατι ειναι λιγο παλιο μοντελο και απο καποια στιγμη και μετα σταματανε οι εταιρειας να βελτιωνουν τα BIOS σε περασμενες μητρικες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πάνε καλά.

Παρουσιάζουν σαν τελευταίο BIOS της μητρικής μου το 0905 με ημερομηνία 27/10/06, ενώ υπάρχει ένα "προηγούμενο" 1003 με ημερομηνία 20/11/06.

Είναι για :tomato: ή όχι?? :spell:

Link to comment
Share on other sites

Πάλι τίποτα.

Αν παραβλέπω αυτά τα χαζά και συνεχίσω το o/c και τη χρήση του πισι, λέτε να υπάρξει σοβαρότερο πρόβλημα?

Επίσης, στο μενού Advanced\JumperFree Configuration (εκεί όπου γίνεται το o/c) υπάρχουν και οι 3 εξής επιλογές:

- FSB Termination Voltage

- MCH Voltage

- ICH Voltage

Ποια η χρησιμότητά τους?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από geoal [Χθες, στις 23:24]

βοηθανε στη σταθεροτητα του συστηματος σε υψηλο FSB. Το μονο αμεσο προβλήμα απο αυτη την συμπεριφορα της μητρικης ειναι οτι ξεσκιζει τους σκληρους δισκους.

Συμπεριφορά του υψηλου FSB ή των αυξημενων τασεων???

Εγώ νομίζα ότι μόνο το η αυξηση του PCI-E clock προκαλεί ζημια στις περιφεριακες συσκευες.:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από geoal [Χθες, στις 23:24]

βοηθανε στη σταθεροτητα του συστηματος σε υψηλο FSB.

Πώς θα ξέρω πότε να τα χρησιμοποιήσω? Δεν τα αναφέρει κανένας μέσα στα forum.

Αρχική απάντηση από geoal [Χθες, στις 23:24]

Το μονο αμεσο προβλήμα απο αυτη την συμπεριφορα της μητρικης ειναι οτι ξεσκιζει τους σκληρους δισκους.

Πράματι, από το άνοιξε-κλείσε θα τα παίξουν!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.