Jump to content



Kαμενη οθονη TFT ? πριν την πεταξετε δειτε κι αυτο...


makio

Recommended Posts

η οθονη που επεσε στα χερια μου ηταν για τον ιδιοκτητη της απλα για πεταμα!!

καποια στιγμη οπως ανεφερε εκανε κατι...τσαφ-τσουφ!! ,εβγαζε κατι γραμμες η οθονη σε τυχαια σημεια μεχρι που μια μερα αποφασισε να μην αναψει πλεον ξανα....

μετα απο συμβουλες γνωστων του και καθως ηταν πλεον εκτος εγγυησης ,θεωρησε οτι του επιανε αδικα χωρο στο διαμερισμα και αποφασισε να την πεταξει!!

Καποιος φιλος μου ,του ειπε να την παρει να της ριξω μια ματια (ΟΧΙ σαν ειδικος -απλα επειδη ξερει την τρελα μου..) κι αυτος του την εδωσε λεγοντας μαλιστα ''Α Ν την φτιαξει ας την κρατησει...! ''

εδω ειμαστε ,ειπα -η χαρα του παιδιου να σκαλιζεις μια TFT που σε αλλες περιπτωσεις ειναι <<απαγορευμενο>> σεναριο.....

η οθονη ξαπλωσε στο χειρουργικο....τραπεζι για τα περαιτερω

εδω της εχω αφαιρεση την βαση και εχει βγει ηδη το μπροστα πλαστικο καλυμα

κατω χαμηλα φαινεται το πανελ με τους διακοπτες...

post-69-1416072995,5102_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μια πιο κοντινη για το τροφοδοτικο

το προβλημα ειναι το φις του ρευματος που ειναι χαλαρο και πρεπει να ελεγξουμε

προσοχη θελει ο πυκνωτης στη μεση (μαυρο βαρελακι) αλλα και καθε σημειο απο δω και περα γιατι μπορει να κανουμε ζημια αθελα μας

(ή να φαμε και καμια ξεγυρισμενη....)

post-69-1416072995,5689_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εδω μια ...πολυ καθαρη φωτο (σορυ)

στο πλαισιο ειναι τα τρια ποδαρακια του φις που εχουν το προβλημα

εδω παιζει μεγαλο ρολο η ποιοτητα κατασκευης - το φις δεν ηταν ιδιαιτερα στιβαρο και με το βαλε-βγαλε (ισως και λιγο ατσαλα) απο τον χρηστη τελικα εγινε η ζημια

post-69-1416072995,6058_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εδω θα επρεπε να εχω και μια φωτο με τα κολημενα ποδαρακια αλλα καπου μου διεφυγε η ατιμη...τεσπα

η οθονη δεθηκε ξανα και ....ζει και βασιλευει!!

θα μπορουσε να ειχε παθει μεγαλυτερη ζημια με τη χρηση που της εκαναν -απ οτι εμαθα κουναγαν βιαια το καλωδιο τροφοδοσιας για να πιασει ΚΑΛΑ!!

βεβαια παραλιγο να την παθω κι εγω ,γιατι την πρωτη φορα που την δοκιμασα μετα την επισκευη εβαλα το δικο της καλωδιο που μου ειχαν στειλει ,το οποιο ειχε χαλαρωσει υπερβολικα (εσωτερικες επαφες) με αποτελεσμα να μου παρουσιασει καποια περιεργα ...συμπτωματα στην αρχη! το αλλαξα αμεσως μ ενα καινουργιο και τελικα δουλευει μια χαρα!!

(φυσικα τα οσα περιγραφω πιο πανω ειναι ενημερωτικα και μονο - ο καθε ενας ειναι υπευθυνος για οτι ζημια γινει στον ιδιο ή στα αντικειμενα που χειριζεται απο λαθος.. )

post-69-1416072995,6911_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.