Jump to content


6800 AGP-Ρ4


lionor

Recommended Posts

εχω εναν celeron στα 2.4, socket 478, μια 6600 agp kai 1gb ram. Μου προσφερει καποιος μια asus v9999/ge agp και εναν 3.0 northwood στην τιμη των 160 ευρω και τα 2 μαζι. Τι λετε καταρχην για την τιμη? ειναι καλη? Αν τα βαλω, θα δω ουσιαστικη αναβαθμιση? Ή μετα απο λιγο καιρο θα ψαχνομαι....Δεν εχω τρελες απαιτησεις σε παιχνιδια... Κανενα strategy κυριως, αν και αυτα τελικα μπορει να ειναι τα πιο απαιτητικα...

Link to comment
Share on other sites

Λίγο τσιμπημένη είναι η τιμή νομίζω...στα 140 καλά θα ήταν...Διαφορά απο εκεί που είσαι θα δείς κάμποση βασικά πιο πολύ λόγω cpu.

H 6600 που έχεις είναι η απλή;Αν ναι τότε θα δεις και μια καλή διαφορά στην gpu...

Link to comment
Share on other sites

Προχθες μόλις αγόρασα έναν prescott 3.0 με 70(δεν το δοκίμασα ακόμα)

Αν υπολογίσεις οτι βρίσκεις 7600gs με 110 τότε

πιστεύω ότι και 140 πάλι πολλά ειναι(Θα έδινα 60 για Nothwood και κάνα 70άρι για την 6800)

Στον επεξεργαστή σίγουρα θα δεις αρκετή διαφορά

Στην τελική αγόρασε μόνο τον επεξεργαστή και πάρε καινούργια μια 7600Gs

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από lionor [Σήμερα, στις 02:03]

εχω εναν celeron στα 2.4, socket 478, μια 6600 agp kai 1gb ram. Μου προσφερει καποιος μια asus v9999/ge agp και εναν 3.0 northwood στην τιμη των 160 ευρω και τα 2 μαζι. Τι λετε καταρχην για την τιμη? ειναι καλη? Αν τα βαλω, θα δω ουσιαστικη αναβαθμιση? Ή μετα απο λιγο καιρο θα ψαχνομαι....Δεν εχω τρελες απαιτησεις σε παιχνιδια... Κανενα strategy κυριως, αν και αυτα τελικα μπορει να ειναι τα πιο απαιτητικα...

Ένα είναι το σιγoυρο. Αν κρατήσεις τον celeron και αγορασεις την 6800 η μονη διαφορα που θα εχεις ειναι λιγο περισσοτερος θορυβος στο PC. και κανα 1-2 fps παραπανω σε μερικα παιχνιδια.

Είχα τον ιδιο cpu και επαιζα με τις ιδιες καρτες, ο celeron κραταει χαμηλα και τις 2 καρτες.

Εγω δεν θα έδινα παραπανω απο 70 για την 6800 την απλη.και σιγουρα αλλαζα την 6600 με 6800 μονο αν αλλαζα και cpu.

Η ερωτηση με τα χρηματα είναι λιγο υποκειμενική..Εγω θα αντιδρουσα ετσι:

Αν είχα στο μυαλο μου οτι σε λιγο καιρο θα εκανα ολικη αναβαθμιση με conroe και ιστοριες δεν θα εδινα παραπανω απο 110

Αν οποσδηποτε επρεπε να κανω αναβαθμιση τωρα και με λιγα λευτα θα του δινα και 150 και για τα δυο.

Link to comment
Share on other sites

παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας...για ολικη αναβαθμιση δεν το σκεφτομαι ακομα...ειναι λαλακια να τα αλλαξω ολα...σιγουρα πρεπει να του βαλω εναν ρ4 εκει γυρω στα 3.0 και μια καλουτσικη καρτα γραφικων....και στο μελλον βλεπουμε...:)

Link to comment
Share on other sites

^^Ενταξει................εκτος απο το να παινευεις το πεθαμενο 478..........δεν κανεις τιποτε πιο επικοδομιτικο???Ενταξει αποψη σου ειναι αλλα δεν καταλαβαινω το νοημα...........ετσι και αλλιως το παιδι εχει αποφασισει να μην αλλαζει συστημα..........

Φιλικα παντα

Link to comment
Share on other sites

βασικα ειμαι σε μεγαλο διλλημα... για coro duo δεν το συζηταω καν, γιατι πρεπει να τα αλλαξω ολα και να κρατησω μονο το dvd... η μονη λογικη αναβαθμιση που μπορω να κανω ειναι να του βαλω εναν ρ4 και μια καλουτσικη καρτα γραφικων και σιγουρα ενα καλο τροφοδοτικο... με γνωμονα και το κοστος, εσεις τι μου προτεινεται;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από lionor

βασικα ειμαι σε μεγαλο διλλημα... για coro duo δεν το συζηταω καν, γιατι πρεπει να τα αλλαξω ολα και να κρατησω μονο το dvd... η μονη λογικη αναβαθμιση που μπορω να κανω ειναι να του βαλω εναν ρ4 και μια καλουτσικη καρτα γραφικων και σιγουρα ενα καλο τροφοδοτικο... με γνωμονα και το κοστος, εσεις τι μου προτεινεται;

Μητρικη να αλαξεις μονο για c2D θελεις..

Υπαρχουν μητρικες με agp & ddr1

και το κοστος ειναι χαμιλο.. πχ ασουσ μοβο εχει 55 ~ ευρω μαζι με ενα 6300 θα πας .. αστο .. πας στα 230 .. περιμενε για τον 4300 αμα θες και ψαξε το για c2D :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω αναβαθμισα σε C2D ξεκινοντας με ενα acrock mombo και εναν 6600 κρατοντας την ddr1 την 6800AGP και το PSU μου.Αυτο βεβαια δεν θα σου γλυτvσει χρηματα απλα θα σου δοσει χρονο να τα συγκεντρωσεις.

Αν εχεις αποφασισει την αναβαθμιση σκεψου και αυτο.Μπορεις αρκετα ευκολα να βρεις amd X2 + 7800gt ή καπια αντιστοιχη + 1G ddr +mombo περιπου στα 400ε.

Προτεινω να μεινεις οπως εισαι η αν αργει η αναβαθμιση σου αλαξε μονο cpu

Link to comment
Share on other sites

asrock mobo εχω κι εγω...αλλα ειναι socket 478 φυσικα. το πιο απλο που σκεφτομαι ειναι να του βαλω εναν northwood στα 3,0 και μια agp καρτα... με προβληματιζει αν θα τα αντεξει αυτα το τροφοδιοτικο ειναι ενα no name 400w, καθως επισης και τι καρτα να του βαλω...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.