Jump to content



Logitech Z-5500 Digital THX Speaker System MANY PHOTOS (56k beware!)


Recommended Posts

Την εποχη που πηρα αυτα τα ηχεια θα σου πω οτι ημουν αναμεσα στα 5500 και 5450 τα 5500 ειναι σιγουρα πιο δυνατα αλλα το πιο δυνατα δεν σημαινει οτι θα τα σπας (που και αυτο γινεται) αλλα μια καθαροτητα σε φυσιολογικη ενταση αυτος ηταν ο ενας λογος που τα διαλεξα και ο δευτερος ηταν οτι εχω πολλα ασυρματα πραγματα στο δωματιο και μια στο εκατομμυριο να μην δουλευε σωστα ειχα "φαει" γυρω στα 350.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004 [Σήμερα, στις 02:53]

Αυτά ειναι , απο τα λίγα πράγματα που πληρώνεις στο pc και δεν το μετανιώνεις , και ισως να τα ευχαριστιεσαι περισσότερο απο οτιδήποτε αλλο . :X

Όντως, για μένα τα ηχεία αυτά ήταν η καλύτρη αγορά που 'εκανα ποτέ

Link to comment
Share on other sites

οκ τελικά το αποφάσισα θα πάρω τα 5500...!! αλλά μπορείτε να μου προτίνετε καμια καλή κάρτα ήχου για να δω πόσο θα μου βγει σε λεφτά...?

και κάτι ακόμα που παρατήρησα στις φωτογραφίες το κουτί πάνω γράφει 1000 και 500 (watts) ενω τώρα που τα είδα στο e-shop λέει 1010 και 505...? πως το εξηγήτε??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από korn_ole

οκ τελικά το αποφάσισα θα πάρω τα 5500...!! αλλά μπορείτε να μου προτίνετε καμια καλή κάρτα ήχου για να δω πόσο θα μου βγει σε λεφτά...?

και κάτι ακόμα που παρατήρησα στις φωτογραφίες το κουτί πάνω γράφει 1000 και 500 (watts) ενω τώρα που τα είδα στο e-shop λέει 1010 και 505...? πως το εξηγήτε??

1) X-Fi XtremeMusic αρκεί αν δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις...

2) Σύμφωνα με το βιβλιαράκι των οδηγιών το σύστημα έχει 4x61W (satellites), 1x69 (center), 187W (subwoofer)... Αλλού όμως βλέπω βάζουνε +1W σε satellites και sub, με αποτέλεσμα να βγαίνει 505 W... Καλά, δε θα κολλήσουμε σε 5 Watts τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδία θα συμφωνήσω για τα ηχεία. Πραγματικά όμως δεν καταλαβαίνω την αναγκαιότητα να πάρει κανείς κάρτα ήχου όταν υπάρχει κάρτα ήχου ενσωματωμένη στην μητρική. Εγώ που τις εχώ ακούσει και τις δύο ( X-Fi XtremeMusic και αυτή της μητρικής μου) δεν καταλάβα κάποια ιδιαίτερη διαφορά. Πραγματικά ήθελα να το ρωτήσω από καιρό αυτό και με την ευκαιρία το είπα. Υπάρχει κάποιος άλλος ιδιαίτερος λόγος που θα πρέπει κανείς να πάρει επιπλέον κάρτα ήχου πέρα αυτή της μητρικής?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe

Παιδία θα συμφωνήσω για τα ηχεία. Πραγματικά όμως δεν καταλαβαίνω την αναγκαιότητα να πάρει κανείς κάρτα ήχου όταν υπάρχει κάρτα ήχου ενσωματωμένη στην μητρική. Εγώ που τις εχώ ακούσει και τις δύο ( X-Fi XtremeMusic και αυτή της μητρικής μου) δεν καταλάβα κάποια ιδιαίτερη διαφορά. Πραγματικά ήθελα να το ρωτήσω από καιρό αυτό και με την ευκαιρία το είπα. Υπάρχει κάποιος άλλος ιδιαίτερος λόγος που θα πρέπει κανείς να πάρει επιπλέον κάρτα ήχου πέρα αυτή της μητρικής?

Λογικα τις ειχες συνδεσει ψηφιακα με τα ηχεια. Αν εκανες αναλογικη συνδεση θα εβλεπες αρκετες διαφορες. Ριξε μια ματια σε αυτο:

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=34982

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe

Παιδία θα συμφωνήσω για τα ηχεία. Πραγματικά όμως δεν καταλαβαίνω την αναγκαιότητα να πάρει κανείς κάρτα ήχου όταν υπάρχει κάρτα ήχου ενσωματωμένη στην μητρική. Εγώ που τις εχώ ακούσει και τις δύο ( X-Fi XtremeMusic και αυτή της μητρικής μου) δεν καταλάβα κάποια ιδιαίτερη διαφορά. Πραγματικά ήθελα να το ρωτήσω από καιρό αυτό και με την ευκαιρία το είπα. Υπάρχει κάποιος άλλος ιδιαίτερος λόγος που θα πρέπει κανείς να πάρει επιπλέον κάρτα ήχου πέρα αυτή της μητρικής?

Αν συνδέσεις ηχεία αναλογικά υπάρχει διαφορά γιατί η X-Fi έχει καλύτερα DACs, συνεπώς καλύτερο SNR, μικρότερη παραμόρφωση κλπ. Επίσης, οι onboard συνήθως καταναλώνουν περισσότερους πόρους...

Αν συνδέσεις τα ηχεία μέσω ψηφιακής εξόδου, μάλλον δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά αφού την μετατροπή του σήματος σε αναλογικό αναλαμβάνει ο ενσωματωμένος αποκωδικοποιητής των ηχείων (που πάλι σε σύγκριση με μια καλή κάρτα ήχου μπορεί να υστερεί)...

Link to comment
Share on other sites

Τα δοκίμασα και στο UPS.. Την τελευτέα ασφάλεια την έκαψαν ενω ήταν στο UPS.

Μάλλον δεν φτέει αυτό γιατί πριν να κάνω RMA (poping noise) τα προηγούμενα έπεζαν κανονικότατα.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι δλδ τι σκέφτομαι το έχω πάρει απόφαση να πάρω τα 5500 της logitech.. απο οτι έχω καταλάβει καλύτερο είναι να βάλω μια κάρτα ήχου παρα να κρατίσω της motherboard... μπορείτε να μου δώσετε ένα link απο X-Fi να δω τιμές.. γιατί 320 κάνουν μόνο τα ηχεία.. ε να δω τελικά πόσο θα μου βγει..!

ΥΓ.: Αυτό με την αναλογική και ψηφιακή σύνδεση.. τι πρέπει να αλλάξει στην σύνδεση άμα πάρω κάρτα ήχου..?

Link to comment
Share on other sites

Ούτε αυτό.. Τις ασφάλεις μου τις έστειλε η ίδια η logitech. Τους έστειλα e-mail την πρώτη φορά και μου έστειλαν ταχυδρομικώς 6 και όλες γράφουν 2Α. Btw.. στο e-mail που μου απάντησαν έλεγε για 4Α :confused:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.