Jump to content


Logitech Z-5500 Digital THX Speaker System MANY PHOTOS (56k beware!)


Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Dj Netrino

Ξεχνας οτι τα 350Watt ειναι ισχυς δικτυου!

Τα 505Watt που βγαζουν τα ηχεια ειναι watt RMS, ισχυς του ακουστικου σηματος!

Η ταση volt rms ισουται με 0,707 φορες τη ταση δικτυου.

V rms=0.707*Vpeak-peak

watt rms= Vrms*Irms=(Vrms^2)/R=(Vpeak^2)/2R

Τα ηχεια ειναι 8Ωμ αντισταση με βαση τους παραπανω τυπους εχουμε

63,56Vrms ή 89,9Volt δικτυου peak

2*89.9volt(peak-peak)*1.5 amber (απο το δικτυο)=270watt (ή 505watt rms)

Αν ''τραβαει'' 350 watt απο το δικτυο τοτε αποδιδονται τα 270 στην ενισχυση αρα εχει αποδοση περιπου 75%

Ελπιζω να μην εχω κανει λαθος στους υπολογισμους και μας μπερδεψω περισσοτερο!!

Οποιος ξερει κατι επιπλεον ας το πει!!

ΥΓ: Τα υπολοιπα watt τα χρησιμοποιει για να μας ζεσταινει το χωρο!! (κοινος θερμοτητα!)

Τι να πώ?Εγώ νομίζω πώς δεν είναι έτσι...

350w ζητάνε τα logitech από το δίκτυο.

Πώς είναι δυνατόν να αποδώσουν 505w???

Oύτως ή άλλως μόνος σου το βγάζεις κατά προσέγγιση (βάσει της απόδοσης του ενισχυτή) στα 270W που είναι ήδη τιμή rms...

Το σωστό κατά τη γνώμη μου είναι να μετρήσεις ρεύμα που δίνει ανα κανάλι με πολύμετρο(στη μέγιστη ένταση,χωρίς τη παραμόρφωση),αθροίζεις το συνολικά ρεύμα που μπορεί να οδηγήσει ο ενισχυτής σε όλα τα κανάλια (A),μετράς και τη DC τάση που δίνει το τροφοδοτικό μετά την ανόρθωση (V) και βλέπεις τι πραγματικά δίνει...

Παρεπιπτόντως πολύ καλό το review,πολύ καλές οι φωτογραφίες και ειδικά από το εσωτερικό των ηχείων...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Gabriel

Το σωστό κατά τη γνώμη μου είναι να μετρήσεις ρεύμα που δίνει ανα κανάλι με πολύμετρο(στη μέγιστη ένταση,χωρίς τη παραμόρφωση),αθροίζεις το συνολικά ρεύμα που μπορεί να οδηγήσει ο ενισχυτής σε όλα τα κανάλια (A),μετράς και τη DC τάση που δίνει το τροφοδοτικό μετά την ανόρθωση (V) και βλέπεις τι πραγματικά δίνει...

Χμμμ, μπορεί να το καταφέρω κι αυτό... Η μέτρηση του ρεύματος είναι εύκολη... Με τις τάσεις θα έχω πρόβλημα να τις βρω στην πλακέτα...

Εγώ θέτω το εξής ερώτημα:

Πώς είναι δυνατόν η Logitech να τροφοδοτεί με 62 Watts κώνους που έχουνε Peak στα 25 W ???

Για να καταλάβετε τι εννοώ, το ηχείο των δορυφόρων είναι κάποιο από αυτά:

http://www.tb-speaker.com/detail/1208_03/w3-593s.htm

http://www.tb-speaker.com/detail/1208_03/w3-594s.htm

http://www.tb-speaker.com/detail/1208_03/w3-871s.htm

http://www.tb-speaker.com/detail/1208_03/w3-926s.htm

http://www.tb-speaker.com/detail/1230_04/w3-1319s.htm

Σε κανένα από αυτά δεν γράφει για ισχύ 60κάτι Watts...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Gabriel [Σήμερα, στις 08:37]

Τι να πώ?Εγώ νομίζω πώς δεν είναι έτσι...

350w ζητάνε τα logitech από το δίκτυο.

Πώς είναι δυνατόν να αποδώσουν 505w???

Oύτως ή άλλως μόνος σου το βγάζεις κατά προσέγγιση (βάσει της απόδοσης του ενισχυτή) στα 270W που είναι ήδη τιμή rms...

Το σωστό κατά τη γνώμη μου είναι να μετρήσεις ρεύμα που δίνει ανα κανάλι με πολύμετρο(στη μέγιστη ένταση,χωρίς τη παραμόρφωση),αθροίζεις το συνολικά ρεύμα που μπορεί να οδηγήσει ο ενισχυτής σε όλα τα κανάλια (A),μετράς και τη DC τάση που δίνει το τροφοδοτικό μετά την ανόρθωση (V) και βλέπεις τι πραγματικά δίνει...

Παρεπιπτόντως πολύ καλό το review,πολύ καλές οι φωτογραφίες και ειδικά από το εσωτερικό των ηχείων...

Τα 270watt δεν ειναι rms, αλλα δικτυου τα οποια τα μετατρεπει σε 505watt RMS!! Το να μετρησεις σε καθε καναλι την ισχυ του ειναι κομματακι δυσκολο.

Το μονο σιγουρο ειναι οτι watt rms δεν ειναι ισα με watt δικτυου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat

Με μέταλ δεν μπορείς να δοκιμάσεις τα ηχεία ρε! Ωραία η μέταλ, αλλά για sound test τα house, trance κομματάκια είναι ό,τι καλύτερο...

Θα διαφωνησω, αν θες πραγματικα να ακουσεις ποσο ποιοτικο ειναι το συστημα σου πρεπει να βαλεις κλασσικη μουσικη. Εκει οπου 50 κρουστα 100 εγχορδα κ 200 πνευστα δινουν ρεστα...

Βεβαια κ γω μεταλ ακουω πιο πολυ, οποτε απλα τα δοκιμαζεις με οτι προκειτε να παιζουν στο 80% της ζωης τους :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aggelopas

Νομιζω οτι ο dj netrino εχει δικιο.

Σιγουρα δεν μετραμε με πολυμετρο την αποδοση των ηχειων.

Αν εννοείς ότι δε τη μετράμε επειδή είναι εναλλασσόμενη η κυμάτωση που αποδίδεται στην έξοδο το δέχομαι.Παρόλα αυτά μπορείς να καταγράψεις ώς σημείο αναφοράς έστω τη μέγιστη τιμή ρεύματος εξόδου σε δεδομένη χρονική στιγμή (π.χ ένα μπάσο)...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από Spanaks [28-01-2007 17:21]

Ξέχασες αυτό το κομμάτι από το review...

1pm7.jpg

Φτου ρε γαμώτο... τερμάτισε η ένταση... Να χαμε λίγο ακόμα..

Μόνο λίγο καλέ... ένα δυο κλικ ένταση ακόμα...

Έλα σε παρακαλώ...

Είμαι καλό παιδί...

2mj7.jpg:p:rolleyes::jump:

dsc01029tn0.jpg

Ακόμα λίγο σε παρακαλώώώ!!:rolleyes:

dsc01028bh0.jpg

Επίσης κρατώντας τα κουμπιά Input, Effect, Settings, Mute την ώρα που βρίσκονται σε κατάσταση αναμονής μπαίνει το Δεύτερο Skin με μώβ :inlove: χρώμα του Οn/Off και κάποιες αλλαγές στα μενού :T:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ενα ακομα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ:T: :T: :T: για την συγκεκριμενη παρουσιαση!!!

Θα μου φανει πολυ χρησιμη!!!Ο (αποπανω) μου θα μετακομισει!!!:devil: :devil: :devil: :devil: :devil: :devil: :devil: :devil: :devil: :devil: :devil: :devil:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Μπραβο για την παρουσιαση εχω τα ηχεια κανα 8 μηνο και δεν ασχοληθηκα να μαθω αυτα που ειδα εδω περι δευτερου skin κλπ... Ειναι κορυφαια η αποδοση τουλαχιστον γι'αυτα που ζηταω εγω και νομιζω οτι εκανα μια καλη επενδυση ειδικα οσον αφορα στο θεμα προβολης ταινιας. (τα εχω συνδεμενα σε καρτα ηχου Onboard αλλα με coaxial καλωδιο)

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΕΔΩ ΣΤΟ thelab.gr. ΤΟΥΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ 2 ΜΗΝΕΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΟΥΝ ΤΡΕΛΑ ΓΙΑ ΤΑ 5.1 ΤΗΣ LOGI 5450.. ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΙΧΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ ΤΑ 5500 ΚΑΙ ΜΟΥ ΦΑΝΙΚΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ..!!

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΚΑΠΟΙΟΣ??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από korn_ole

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΕΔΩ ΣΤΟ thelab.gr. ΤΟΥΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ 2 ΜΗΝΕΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΟΥΝ ΤΡΕΛΑ ΓΙΑ ΤΑ 5.1 ΤΗΣ LOGI 5450.. ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΙΧΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ ΤΑ 5500 ΚΑΙ ΜΟΥ ΦΑΝΙΚΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ..!!

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΚΑΠΟΙΟΣ??

καλως ηρθες:)

καταρχην διορθωσε το ποστ σου με πεζους χαρακτηρες με τα κεφαλαια θεωρειται οτι φωναζεις

γνωμη για τα ηχεια ειναι οτι τα 5500 ειναι καλυτερα δεν εχω ακουσει τα 5450 να παιζουν βεβαια αν τα εχει ακουσει να παιζουν ας πει την γνωμη του

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.