Jump to content



SATA δίσκος,δεν τον βλεπει το BIOS


nkoumo

Recommended Posts

Γεια

Εχω δισκο IDE 40gb για c: οπου ειναι εγκατεστημενα τα ΧΡ και δισκο SATA 200gb για d:.

Θελω να απομακρινω το 40αρι και να αφησω τον 200αρη οπου θα εγκαταστησω τα ΧΡ απο την αρχη(Αν δεν κανω λαθος δεν απαιτειτε format για να μην χασω τα δεδομενα).

Εχω το εξης προβλημα:

Το Bios ΔΕΝ βλεπει sata δισκο πουθενα με αποτελεσμα οταν κανω boot απο το cd που εχει τα ΧΡ , σε καποια φαση βγαζει μυνημα οτι δεν υπαρχει δισκος και τερμα.(τον ide τον εχω βγαλει). Εχω motherboard Asus A7V600.

To παραπάνω προβλημα το εχω εδω και 1 χρονο.Τον 200αρη τον ειδαν μονο τα εγκατεστημενα! ΧΡ μεσα απο κατι επιλογες που δεν τις θυμαμαι στον πινακα ελεγχου-->δισκοι.

Πως ρε παιδια θα εγκαταστησω τα XP otan το Bios δεν το βλεπει?

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου συνιστουσα πριν κανεις το bios update μπες στο bios και κανε enable το sata controller!

Αν αυτο το εχεις ηδη κανει τοτε κανε το bios update γιατι η μητρικη σου ειναι λιγο παλια!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nkoumo [Σήμερα, στις 19:53]

Γεια

Εχω δισκο IDE 40gb για c: οπου ειναι εγκατεστημενα τα ΧΡ και δισκο SATA 200gb για d:.

Θελω να απομακρινω το 40αρι και να αφησω τον 200αρη οπου θα εγκαταστησω τα ΧΡ απο την αρχη(Αν δεν κανω λαθος δεν απαιτειτε format για να μην χασω τα δεδομενα).

Εχω το εξης προβλημα:

Το Bios ΔΕΝ βλεπει sata δισκο πουθενα με αποτελεσμα οταν κανω boot απο το cd που εχει τα ΧΡ , σε καποια φαση βγαζει μυνημα οτι δεν υπαρχει δισκος και τερμα.(τον ide τον εχω βγαλει). Εχω motherboard Asus A7V600.

To παραπάνω προβλημα το εχω εδω και 1 χρονο.Τον 200αρη τον ειδαν μονο τα εγκατεστημενα! ΧΡ μεσα απο κατι επιλογες που δεν τις θυμαμαι στον πινακα ελεγχου-->δισκοι.

Πως ρε παιδια θα εγκαταστησω τα XP otan το Bios δεν το βλεπει?

Ο καλύτερος και πιο εύκολος τρόπος είναι αυτός που σου είπε ο kunoobidi! Αλλά σε περίπτωση που η μητρικη σου είναι παλιά και δεν υπόστηρίζει κάτι τέτοιο (πράγμα λίγο δύσκολο) ή δεν έχεις ιντερνετ ή δεν ξέρεις να κανεις update στο bios τότε θα πρέπει να βράψεις σε ενα floppaki τους sata drivers και να τους εγκαταστήσεις κατά την εγκατάσταση των windows οταν αντιγράφουν τα βασικά αρχεία εγκατάστασης και τους drivers. Για να το κάνεις αυτό πατάς νομίζω το F6 σε κάποιο σημείο της εγκατάστασης (φαίνεται στην οθόνη, οπου σου λέει αν θέλεις να εγκαταστήσεις και αλλους controllers να πατήσεις ένα πλήκτρο).

Δοκιμασέ το και για κάθε απορία ξαναρώτα!

Υ.Γ.: Συνήθως κάθε motherboard έχει αναλύτικες οδηγίες μέσα στο manual της για αυτα που σου είπα.

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά ούτε καν σου βλέπει τον δίσκο και στον είδε μέσα από ιστορίες μέσα από τα Windows.

Εγώ πριν λίγο καιρό που πήρα έναν Seagate μόλις έμπαινα windows μου έλεγε βρέθηκε νέο υλικό αλλά δεν υπήρχε πουθενά.

Αλλά του έκανα μέσω ΒΟΟΤ με το Partition Magic "format" και τον διάβασε:(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nkoumo

Ναι ,μονο μεσω των ΧΡ τον βλεπει.

Φιλε B@b!s που θα βρω τους SΑΤΑ drivers?

Περιέχονται μέσα στο cd της μητρικής. Ρίξε μια ματιά στο εγχειρίδιο της μητρικής και ίσως σου λέει ακριβώς την διαδικασία! Αλλά δοκίμασε πρώτα με update όπως σου είπαν και αλλοι!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, δυσκολα τα πραγματα

Εκανα update αλλα...τα ιδια

Βρηκα τους sata drivers αλλα πιανουν 7mb και φυσικά δεν χωρανε στην δισκέτα που μου ζητανε τα windows ΧΡ με το πατημα F6 κατα την εγκατασταση.

Το manual λεει για raid Bios το οποιο φαινετε με το πατημα tab κατα την εκκινηση. Ξερετε τι παιζετε εκει? Εκει πρεπει να δηλωσω τον sata?. Οτι δοκιμασα προς το παρον δεν εβγαλα ακρη.Αν ξερετε απο raid bios σας ακουω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nkoumo [Σήμερα, στις 13:05]

Παιδια, δυσκολα τα πραγματα

Εκανα update αλλα...τα ιδια

Βρηκα τους sata drivers αλλα πιανουν 7mb και φυσικά δεν χωρανε στην δισκέτα που μου ζητανε τα windows ΧΡ με το πατημα F6 κατα την εγκατασταση.

Το manual λεει για raid Bios το οποιο φαινετε με το πατημα tab κατα την εκκινηση. Ξερετε τι παιζετε εκει? Εκει πρεπει να δηλωσω τον sata?. Οτι δοκιμασα προς το παρον δεν εβγαλα ακρη.Αν ξερετε απο raid bios σας ακουω...

Ναι μάλλον κάτι άλλο κατέβασες αλλά αν είσαι σίγουρος ότι είναι αυτοί, ενσωμάτοσε τους στο δισκάκι των windows με το nLite;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επιτελους λυθηκε το προβλημα.

Χωρεσαν τελικα οι sata drivers σε δισκετα οποτε πατωντας f6 κατα την εγκατασταση τους διαβασε και εντοπισε και τον δισκο.

Να'στε καλα ,thanks

Y.Γ. το μονο προβλημα που εχω να λυσω εναι με την μνημη, εχω σχετικο θεμα στην κατηγορια "μνημες".

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.