Jump to content



Αγορα TurboX


kallileo

Recommended Posts

Μεσα στους επομενους 3 μηνες πρεπει να αποκτησω εναν φορητο. Σκεφτομαι να παρω καποιον TurboX.

Θελω να μου πειτε αν ισχυει το γεγονος οτι παιρνοντας εναν TurboX θα μπορω να τον αναβαθμιζω πολυ πιο ευκολα απο εναν επονυμο. Π.χ εαν θελω να βαλω μια 8χχχ οταν βγουν θα μπορεσω να το κανω?????

Επισης απο ποιοτητα κατασκευης και υποστηριξη πως πανε?????

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=69975842&product=907219&tab=specs

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=69975842&product=907243&tab=specs

Οι παραπανω ειναι με 15 και 17 ιντσες οθονη αντιστοιχα....παιζει ρολο το μεγεθος στην καταναλωση μπαταριας?????

Η Χ1600 που εχουν ειναι shared?????

O ενας παιρνει Max 2GB Ram και ο δευτερος 4GB.

Οπως επισης το ποιο καινουργιο chipset ειναι το 945PM?????

Μπορω να κανω overclock τον επεξεργαστη?????

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo [Σήμερα, στις 13:56]

Θελω να μου πειτε αν ισχυει το γεγονος οτι παιρνοντας εναν TurboX θα μπορω να τον αναβαθμιζω πολυ πιο ευκολα απο εναν επονυμο. Π.χ εαν θελω να βαλω μια 8χχχ οταν βγουν θα μπορεσω να το κανω?????

Αν δεν κάνω τραγικό λάθος, οι κάρτες γραφικών είναι ενσωματωμένες στις μητρικές κάρτες των φορητών οπότε δεν παίρνουν αναβάθμιση. Η αναβαθμισημότητα έγκειται στην επέκταση της μνήμης και την αλλαγή με ποιο δυνατό του επεξεργαστή.

Αρχική απάντηση από kallileo [Σήμερα, στις 13:56]

Οι παραπανω ειναι με 15 και 17 ιντσες οθονη αντιστοιχα....παιζει ρολο το μεγεθος στην καταναλωση μπαταριας?????

Φαντάζομαι πως η 17άρα θα έχει μεγαλύτερες ενεργειακές απαιτήσεις. Σε αυτό φαντάζομαι πως θα βοηθήσουν και οι υπόλοιποι...

Αρχική απάντηση από kallileo [Σήμερα, στις 13:56]

Η Χ1600 που εχουν ειναι shared?????

Στα δυο μοντέλα που υπέδειξες δεν γίνεται λόγος για shared memory οπότε κατά πάσα πιθανότητα είναι dedicated στις κάρτες γραφικών.

Αρχική απάντηση από kallileo [Σήμερα, στις 13:56]

Μπορω να κανω overclock τον επεξεργαστη?????

Φαντάζομαι πως θα μπορείς να κάνεις περιορισμένο overclock (αν σου επιτρέπει το Bios, αλλιώς μέσα από τα windows) αλλά αυτό θα αυξήσει τις θερμοκρασίες και την κατανάλωση σε (μάλλον) αποτρεπτικά επίπεδα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dubber

Αν ξεκινάς με αυτή τη λογική, πάρε καλύτερα ένα desktop

Εχω....

Απο συνηθεια το λεω...

@regent

Εχω δει σε μερικα lapton να αλλαζουν καρτες γραφικων...

http://www.legitreviews.com/article/349/1/

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνώριζα αυτό. Όπως και να έχει όμως δεν φαίνεται κάτι ιδιαίτερα εύκολο. Πάντως ρώτα αν γίνεται στο Πλαίσιο για να είσαι καλυμμένος.

’ραγε πόσο να κάνει μια 7800go bulk; Χεχε!

Link to comment
Share on other sites

Κριμα να το ρισκαρεις....παρε ενα επωνυμο με καλη εγγυηση και ξεχνα τα o/c ..

Αυτα που μπορεις να ανβαθμισεις ειναι ο σκληρος ,μνημη και ισως τον επεξεργαστη (εαν και εφοσον..) ..

Link to comment
Share on other sites

δες και αυτο..->αυτο

Απλα εχει καλη καρτα γραφικων εξαρχης..(χ1800),17αρα,

επεξεργαστη αλλαζεις καποτε με εναν Τ7200 ,μνημη βαζεις ανα πασα στιγμη ,καθως επισης και σκληρο.

Kαι oc μπορεις να κανεις με το clockgen κοντα στο 12% και την καρτα μπορεις να ανεβασεις λιγουλακι(το λεω με βαση την δικια μου 9700).

Οπως καταλαβαινεις ...θα χτυπησεις κοκκινα στο χαλαρο...με τη σκεψη του oc και μονο.

Καρτα μην περιμενεις να βρισκεις κα8ε τριμηνο που λεει ο λογος..

Δεν κυκλοφορουν τοσο ευκολα..(σε λιγα αλλαζουν παντως)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό του απο πάνω !! Το λέω πιο πολύ για την κάρτα, απλά δεν έχει shader 3 αν και σε φορητό δε νομίζω να έχεις τρελές απαιτήσεις...

Επίσης με 100+ ευρώ πάνω από τη δεύτερη επιλογή σου μπορείς να πάρεις και αυτό που έχει κάρτα γραφικών 7600 (Αν δίνεις παραπάνω) Αλλιώς εγώ προσωπικά μάλλον θα πήγαινα για το πρώτο.

Edit: Ωπα άκυρο διάβασα Χ800. Οπότε ακόμα πιο καλό !!! Του από πάνω θα έπερνα !!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.