Jump to content



ABIT AB9 PRO προβλημα με θερμοκρασία!


gio102004

Recommended Posts

Παίδες βοηθεία σε αυτό.Μόλις προχτες παρατήρησα ότι το southbridge (ich8r) της μητρικής ψήνεται!Με δάχτυλο βέβαια το είδα.Χτες έβαλα ένα αισθητήρα θερμοκρασίας πάνω στο ψυχτάκι του chip.Σημειωτέον ότι στη βάση της ψύχτρας το δάκτυλο δεν μπορούσε να σταθεί πάνω από 3 δευτερόλεπτα!Η θερμοκρασία που έδειξε ο αισθητήρας ήταν 54-55 βαθμους!Στην επιφάνεια της ψυχτρας!!!!Πήρα το plaisio και μου είπαν να πάω όλο το μηχάνημα.καμία πρόταση?δεν έχω καμία όρεξη να τρέχω το 20κιλών κουτί μου!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gio102004

Παίδες βοηθεία σε αυτό.Μόλις προχτες παρατήρησα ότι το southbridge (ich8r) της μητρικής ψήνεται!Με δάχτυλο βέβαια το είδα.Χτες έβαλα ένα αισθητήρα θερμοκρασίας πάνω στο ψυχτάκι του chip.Σημειωτέον ότι στη βάση της ψύχτρας το δάκτυλο δεν μπορούσε να σταθεί πάνω από 3 δευτερόλεπτα!Η θερμοκρασία που έδειξε ο αισθητήρας ήταν 54-55 βαθμους!Στην επιφάνεια της ψυχτρας!!!!Πήρα το plaisio και μου είπαν να πάω όλο το μηχάνημα.καμία πρόταση?δεν έχω καμία όρεξη να τρέχω το 20κιλών κουτί μου!

έτσι ήταν και το δικό μου στη ds4. Με ceramique (και έναν ανεμιστήρα πιο πάνω στα fins) είναι μια χαρά.

Bγάλε προσεκτικά τα push-pins από την πίσω πλευρά, αφαίρεσε την πάστα που έχει και βάλε μια μικρή στρώση arctic ceramique (και στο northbridge επίσης) και θα είναι οκ.

Φρόντισε να έχει και επαρκή ροή αέρα το κουτάκι και θα είσαι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε παιδιά, δεν είναι και τόσο πρόβλημα (αν δεν κάνεις o/c). Τα 60αρια σε load είναι λογική θερμοκρασία. Για ψυχολογικούς λόγους ένα 4ράκι fan στην ψύκτρα της NB θα σε κρατήσει γύρω στους 48.

Link to comment
Share on other sites

Για το Southbridge μιλάει ο φίλος, αυτό αν πιάνει 40-45 είναι οκ, στα 50-60 δεν είναι και πολύ οκ. Απλά θέλει αλλαγή πάστας, αυτή που έχει από default πάνω είναι σχεδόν άχρηστη (σε όλες τις 965 που έχω δει είναι ξεραμένη και μόνο στο μισό chipset).

Link to comment
Share on other sites

βαλτου κατι τετοιο και καθαρισες

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806500

δεν νομιζω να εχεις προβλημα με την καρτα γραφικων εκτος και αν της εχεις βαλει καμια γομαροψυκτρα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το 4άρι έβαλα εγώ στο NB της DFI-975X/G γυρίζει στις 3500 σχεδόν αθόρυβα. Όταν ζεσταίνει ...ο καιρός (στο κουτί) ανεβάζει μέχρι 5000+ και πάλι αθόρυβα αν και σε αυτή την κατάσταση έχουν γκαζώσει και άλλα fans (της VGA π.χ.) που το υπερκαλύπτουν. Πάντως η αλήθεια είναι ότι περίμενα περισσότερη ψύξη. Υποψιάζομαι ότι έχει ξεκολλήσει η ψύκτρα γιατί όταν πέρασα με πατέντα το fan στην NB μου φάνηκε άκουσα ένα κρακ, σαν να σπάει/ξεκολλάει κάτι. Δεν το έψαξα όμως περισσότερο γιατί έτσι όπως είναι πιασμένη η ΝΒ με ένα διαγώνιο έλασμα δεν είχα όρεξη για ιστορίες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.