Jump to content



Τι απεβιωσε?(gpu,mobo,ram,psu)?


carlitofj

Recommended Posts

Δν ξερω αν γραφω στο σωστο section αλλα δν ηξερα ποιο ακριβως ειναι το προβλημα,γι'αυτο κιολας το εβαλα εδω!

Ας ξεκινησω λοιπον:Ολα καλα και ολα ωραια προχθες το βραδυ οταν εκλεισα το pc!Κανενα απολυτως προβλημα.Ολα λειτουργουσαν τελεια.Εχθες ομως ανοιγω το pc και παπαλα!Πρωτα μου πεταει την κλασσικη οθονη για πιθανη αλλαγη λογισμικου και αν θελω να κανω κανονικη εκκινηση η να μπω σε safe mode!Παταω και εγω "κανονικη εκκινηση" αλλα το μηχανημα δν ανταποκρινεται!Παταω λοιπον reset και απλα το αφησα μολις μου πεταει την εικονα που ανεφερα παραπανω να κανει την αντιστροφη μετρηση και να μπει μονο του στα windows.Ξεκιναει λοιπον και bootαρει τα windows.Με το που τελειωνει το loading και οταν παει να βγαλει το welcome screen το συστημα κανει restart απο μονο του!Δοκιμασα ξανα να το αφησω να το κανει μονο του αλλα και παλι το ιδιο προβλημα!Πολλες φορες βεβαια για να μη πω ακριβως τις μισες η αντιστροφη μετρηση κολλουσε στα 0 δευτερολεπτα και εκει πλεον κολλουσε το συστημα αφου δν μπορουσα να αλλαξω τις επιλογες με το keyboard!

Αυτα τα λιγα συμβαινουν στο pc μου!

Εχετε να προτεινετε κατι?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dubber [Σήμερα, στις 08:59]

Se safe mode μπαίνεις? Πιθανότερο είναι να μην έχει χαλάσει τίποτα hardwarικό αλλά η εγκατάσταση των Windows

Οταν παω να μπω σε safe mode εχω ακριβως το ιδιο προβλημα με τα windows!Με το που παει να ξεκινησει κανει restart απο μονο του!

Link to comment
Share on other sites

Με ενα φορματ θα εισαι μια χαρα ;)

Αν και εγω ειχα το ιδιο προβλημα με σενα ....

Μου το εκανε παρα πολυ συχνα .....

Η μονη λυση ηταν το φορματ....

Και τελικα εκανα RMA στον σκληρο δισκο και ησυχασα :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από o polonos [Σήμερα, στις 09:08]

Με ενα φορματ θα εισαι μια χαρα ;)

Αν και εγω ειχα το ιδιο προβλημα με σενα ....

Μου το εκανε παρα πολυ συχνα .....

Η μονη λυση ηταν το φορματ....

Και τελικα εκανα RMA στον σκληρο δισκο και ησυχασα :D

Δλδ ενα απλο format λετε να με σωσει?Μολις γυρισω απο τη δουλεια θα το δω κατευθειαν!

Εγω υπεθεσα οτι ειναι hardwarικο προβλημα γιατι τωρα τελευταια η 7900gt μου μου εβγαζε artifacts και επαιρνα μια ωραιοτατη bsod!Αναγκαζε το συστημα σε restart!Αντε παλι πρεπει να τρεχω στο πλαισιο για rma.

EDIT: Εισαστε απιστευτα γρηγοροι!Τhanx!

Link to comment
Share on other sites

Βασικα για καλο και για κακο θα τους κανω ολους γιατι ειναι και 3 οι ατιμοι και ειναι και 250αρηδες.Ασε μην εχω αργοτερα προβλημα με κανεναν αλλο και τρεχω και δε φτανω.

Το hdtune να χρησιμοποιησω?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από moutsa [Σήμερα, στις 10:18]

Μηπως εχεις raid?

Οχι δν εχω raid!Ειχα παλιοτερα αλλα το εβγαλα γιατι μου γινοταν degraded καθε φορα που επαιρνα bsod λογω προβληματος της gpu.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 10:40]

Δοκίμασε να μπεις στο Last know good configuration πριν κάνεις επανεγκατάσταση.

Δν μπαινει σε καμια απο τις 4 επιλογες!Παταω πανω σε καποια απο αυτες και τοτε κολλαει το συστημα!Το μονο που με σωζει τοτε ειναι το reset!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδες μαλλον το psu(ενδοξο fortron 700watt) τα ειδε ολα!Ξεκινησα να κανω install τα windows και εκει που φορτωνε τα αρχεια της εγκαταστασης εκανε και παλι restart!Ειχα ξεχασει να σας πω οτι εχθες με το που πατησα το power on ακουστηκε ενα "τσακ" και το pc εσβησε κατευθειαν!Δεν εδωσα σημασια, αλλα σημερα ειδα οτι το τροφοδοτικο απο πισω ειχε ξερασει ολη τη σκονη!:p

Αυτο επιβεβαιωνει οτι τα τεζαρε το psu?

Link to comment
Share on other sites

Ετσι όπως τα λες πολύ πιθανό.

Ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος, μη σε πάρω και στο λαιμό μου.

Από την άλλη όμως, ευκαιρία να χτυπήσεις εκείνο το psu που ζαχαρώνεις εδώ και καιρό :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.