Jump to content


XP και SATA σε laptop χωρίς floppy...


xaxa1982

Recommended Posts

Παιδιά έχω laptop χωρίς floppy και θέλω να βάλω XP. Το πρόβλημα είναι ότι έχει SATA σκληρό. Αν πάρω εξωτερικό USB floppy θα μπορέσω να περάσω τον driver στην αρχή στην εγκατάσταση των XP ή όχι? Δε θέλω να πετάξω τσάμπα τα λεφτά μου στην περίπτωση που δεν γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι χρειαζεται ειδικος driver για να δουν τα xp τον sata σκληρο? Νομιζω πως drivers χρειαζεσαι μονο σε περιπτωση που ο σκληρος δισκος ειναι πανω σε καποιον "περιεργο" ide η raid controller

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πέρασα XP με ενσωματωμένο Service Pack 2 σε σύστημα με SATA δίσκο χωρίς κανένα πρόβλημα. Αν τα Windows που έχεις έχουν το SP2 τότε δε νομίζω να έχεις πρόβλημα. Αν όχι, τότε δοκίμασε το nLite (τρομερό πρόγραμμα btw) που προτείνει ο unstoppable...

Link to comment
Share on other sites

Nlite και φτιαξε ενα cd που να κανει τα παντα μονο του, να περναει sp2 και hotfixes, drivers, registry tweaks και ρυθμισεις για τα παντα. Ετσι οχι μονο floppy δε θα σου ζητησει αλλα ουτε θα χρειαστει να κουνησεις και το ποντικι παρα μονο οταν μπουταρει κανονικα το συστημα στα windows.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν laptops που εχουν sata raid contoller και χρειαζονται raid driver ασχετως αν εχουν ενα σκληρο δισκο..για το install ,usb stick αποκλειεται ,usb floppy παιζει αναλογως τη μαρκα (πχ τα nec no way.. )ενω το nLite αποτελει την καλυτερη λυση

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.