Jump to content



Μια ΕΙΖΟ S2411W στο γραφειο μου


angel_f

Recommended Posts

Παιδιά επιτέλους η οθόνη ( S2411W ) έφτασε , τοποθετήθηκε και δούλεψε στην εντέλεια!

Για οποίον είχε αμφιβολίες , είναι κορυφαία !

Οι πρώτες εντυπώσεις είναι οι εξής

Οι 24" ίντσες είναι πραγματικά ιδανικές , ανοίγοντας την οθόνη γεμίζει το οπτικό πεδίο από τα καταπληκτικά χρώματα της , κορυφαίο contrast ( και δεν έχω ενεργοποιήσει το contrast booster που ανεβάζει 3000:1 )

Απεριόριστες γονείς θέασης

Μαύρο κατράμι!!

Πολύ καλός χρόνος απόκρισης ( τσέκαρα f.e.a.r. )

ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ευκρίνεια

Απόλυτη ομοιογένεια φωτεινότητας .

Είναι κορυφή , η ΕΙΖΟ έκανε το θαύμα της!

Η προηγούμενη που είχα ήταν μια ΕΙΖΟ L778 19" Και πραγματικά η διαφορά στην ποιότητα είναι εμφανείς.

Τα παραπάνω πρώτα σχόλια δεν είναι υπερβολικά , πιστεύω ότι είναι πραγματικά η κορυφαία ( με διαφορά ) επιλογή στις 24" και να φανταστείτε έχει μονό 300 ευρώ διαφορά από Dell , LG , HP , Samsung .

+1 EIZO

post-4091-1416073006,2346_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply
  • 4 months later...

Αν όντως είδες διαφορά από την πολύ καλή 778, τότε όντως πρέπει να είναι καλή. Θα ήθελα να τη δω κόντρα σε μια Dell 2407 για να δούμε αν τα +300 αξίζουν πραγματικά.

Πάντως σίγουρα, έκανες καλή επιλογή, με γεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικη και καλοδούλευτη! :T:

Πάντως από προσωπική εμπειρία, δε νομίζω ότι μπορεί να κάτσει τίποτα δίπλα σε μιά ΕΙΖΟ. Ούτε Dell, ούτε Samsung, ούτε τίποτα. Το πως κρίνει κανείς τη διαφορά τιμής, κι αν για τα δικά του μάτια αξίζουν τα +300, +400, +500, είναι άλλη ιστορία. Η διαφορά ποιότητας είναι μεγάλη κι αν κάποιος δεν το καταλαβαίνει, απλά ας πάρει φθηνότερη.

Ο αδερφός μου έχει Dell, στο γραφείο έχω Samsung αλλά όταν πηγαίνω σπίτι, ηρεμεί το ματάκι μου (το ένα μόνο :p) ’ξιζε κάθε που έδωσα. :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει από κοντά:

L550

L551

M1900

L778

Όταν βγήκαν όλες τους ίσως και να ήταν οι καλύτερες στο είδος τους. Αλλά για λίγο. Σύντομα βγήκαν μοντέλα από τους ανταγωνιστές που, με καλύτερες τιμές, είχαν την ίδια ποιότητα. Ειδικά για τα πρώτα 3 μοντέλα η απάντηση του ανταγωνισμού ήταν ταχύτατη και δε συνέφερε με τπτ να πάρεις ΕΙΖΟ μιας και ήταν πολύ πιο ακριβές.

Τα μεγάλα μοντέλα της από την άλλη όπως το 778 το οποίο και μου είχε αφήσει αρκετά θετικές εντυπώσεις, έχουν αυτή τη διαφορά στην ποιότητα κατασκευής που τα ξεχωρίζει. Το θέμα είναι ότι και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό βλέπω ανθρώπους να υποστηρίζουν ότι πλέον, τα μεγάλα ΕΙΖΟ δεν αξίζουν τα λεφτά τους, μιας και τα μεγάλα Dell, Apple και NEC έχουν ίδια ποιότητα.

Θα προσπαθήσω πάντως να δω από κοντά καμιά καινούρια μεγάλη ΕΙΖΟ να κρίνω και εκ του ασφαλούς ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από angel_f

Τα παραπάνω πρώτα σχολεία δεν είναι υπερβολικά....

Διόρθωσε τα "σχολεία". Κλείνουν σε μια εβδομάδα.

ΤΗν 22΄Την Ilyama (που πήγε αυτή η εταιρία) του Πλαισίου την έχει δοκιμάσει κανείς; Στην τιμή της ΕΙΖΟ παίρνεις 4 και έχεις 6720x4200!:p (λέμε τώρα)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από rufous [Χθες, στις 15:32]

Η οθόνη φαντάζομαι ρυθμίζεται καθ'ύψος ε;

’σχετο, αλλά πως και επέλεξε η ΕΙΖΟ να βάλει λευκό logo στο μόνιτορ.

Χάνει από αίγλη...

Ρυθμίζετε καθ'υψος και στον οριζόντιο άξονα .

Το logo δεν είναι λευκό είναι χαραγμένο κομμάτι μετάλλου .

Τον τελευταίο καιρό έχω αρχίσει να ασχολούμαι ποιο εντατικά με την φωτογραφία και η οθόνη αποδίδει εκπληκτικά τα χρώματα και την ανάλυση .

Μετά από 4 μήνες που την έχω μπορώ να πω ότι αξίζει με το παραπάνω τα λεφτά της .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.