Jump to content



Οι X2 είναι κλειδωμένοι??


DoctorMad

Recommended Posts

Έχω ένα Χ2 4200+ και απο ότι φαίνεται ο multiplier είναι κλειδωμένος και προς τα κάτω. Πιο συγκεκριμένα βάζω FSB 220, και βάζω multiplier 10x αλλά η συχνότητα του επεξεργαστή πάει στα 2420 (παραμένει δηλαδή ο multiplier 11x). Είναι τελικά οι X2(Manchester core) κλειδωμένοι πάνω-κάτω από πλευράς multiplier?

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι μπορείς να ρίξεις τον multiplier προς τα κάτω, αλλά όχι να τον ανεβάσεις, τουλάχιστον σε κάποιους X2 απο ότι είδα και σε μυνήματα στο forum(σίγουρα στους απλούς μονοπύρηνους Athlon64 αυτό γίνεται).

Link to comment
Share on other sites

ολοι οι Χ2 ειναι ξεκλειδωτοι προς τα κατω............δες στο site της μητρικης σου μηπως εχει βγει κανα νεοτερο bios που λυνει αυτο το προβλημα.

δοκιμασε επισης με 9 και με 8.......μηπως και με τον 10 δεν δουλευει σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vdeseris [Σήμερα, στις 13:02]

Οι X2 είναι κλειδωμένοι??

ΟΧΙ :) (προς τα κάτω εννοείται...)

Όλως περιέργως τώρα που ξαναδοκίμασα τον παίρνει σωστά (δοκίμασα χ10 και χ9). Μάλλον το WCPUID δεν βρίσκει πάντα σωστά τον multiplier (αν και τώρα με το ίδιο το δοκίμασα).

H κάποιο bug στο Bios της μητρικής γιατί όταν έκανα παλαιότερα τις δοκιμές δοκίμαζα κάτι memory settings που δεν τα θυμάμαι ακριβώς τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS [Σήμερα, στις 13:59]

Aπο bios αλλαζεις multi ή προσπαθεις απο WCPUID?Ρωταω επειδη δεν καταλαβα τι κανεις...

Από bios αλλάζω και με wcpuid επαληθεύω.

Για τα memory settings θα μου πεις τι σχέση έχουν αυτά με τον multiplier του CPU αλλά είναι το μόνο που έκανα διαφορετικό όταν δεν μου άλλαζε multiplier.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από HellhammeR [Σήμερα, στις 14:59]

Πάντως εγώ τον έχω 10x250 και είναι μια χαρά... μάλον κάτι κάνεις λάθος..;)

Μπα ή κάποιο περίεργο bug στο bios της μητρικής (beta είναι άλλωστε) η το WCPUID μερικές φορές δεν ανιχνεύει σωστά.

Υ.Γ Λοιπόν η βλακεία της υπόθεσης ήταν ότι έτρεχα το WCPUID μέσα από Windows Vista που δείχνει ότι θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.