Jump to content



Forthnet ADSL PSTN: Ποιο Wireless Modem/Router


streethoop

Recommended Posts

Καλησπερα στο forum. Θέλω να στήσω για ενα φιλο ενα ασύρματο δίκτυο και ψαχνω για φθηνο και αξιοπιστο wireless modem/router. Εχει σύνδεση Adsl forthnet @ 512 αλλα στο πακετο που πηρε περιείχε ενα απλο ενσυρματο usb modem.

Σκεφτομουνα το Speedtouch 585 που εχω εγω (με συνδεση Otenet 1024 ειμαι πολυ ευχαριστημενος), αλλα θα ηθελα και τη γνωμη καποιου φιλου που εχει εμπειρια με forthnet (καθως ενδεχεται το speedtouch που διατιθεται απο Oteshops να ειναι optimized για otenet).

Σημειωστε οτι ο λογος που παμε σε ασυρματη δικτυωση ειναι η ελλειψη πριζας τηλεφωνου στο δωματιο που ειναι το Desktop PC (P4 3ghz, 1GB ram, GT7600) το οποιο θα συνδεθει -υποχρεωτικα- ασυρματα.

Θα ηθελα επισης φθηνη και αξιοπιστη προταση για wifi pci/usb καρτα/stick για το desktop, απαραίτητα ομως δοκιμασμενα συμβατη με το οποιο προτεινομενο wireless modem/router.

Thanks in advance,

Streethoop

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χρησιμοποιώ το Linksys WAG354G , το οποίο αν εξαιρέσεις το οτι δεν λειτουργεί σε PPoA με forthnet , είναι αρκετά αξιόλογο

Χωρίς την προσθήκη εξωτερικής κεραίας , το σήμα του είναι πολύ δυνατό σε όλα τα δωμάτια του σπιτιού και πάντα έχω σήμα 4/5-5/5

Επίσης συγκρίση με το speedtouch 530i που χρησιμοποιούσα παλιότερα , θα έλεγα πως συμπεριφέρεται καλύτερα σε torrents και γενικώς p2p προγράμματα

Για το 585 που ανέφερες παραπάνω , έχω ακούσει πολύ καλά λόγια , οπότε αν είσαι προσωπικά ευχαριστημένος μαζί του , προχώρα άφοβα

Τέλος και τα ζυχελ που ανέφερε ο τρέντυ είναι αξιόλογα , οπότε διαλέγεις και παίρνεις

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.