Jump to content



Αναβάθμιση μνήμης σε laptop.


Green Dragon

Recommended Posts

Πρόκειται για το Toshiba Satellite Pro A120-169.

Είναι αυτό εδώ

Πολύ καλό το μηχάνημα, αλλά από μνήμη είναι στα 512.

Σκέφτομαι να του βάλω παραπάνω μνήμη. Τί μου προτείνετε να κάνω;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Θα δείς διαφορά στις επιδόσεις σίγουρα. Αλλά άμα κάνεις αυτήν την αναβάθμιση και για τα νέα Vista δεν νομίζω να δείς τρομερή αλλαγή, είναι και θέμα των άλλων υποσυστημάτων;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από HellhammeR [Σήμερα, στις 23:14]

Θα δείς διαφορά στις επιδόσεις σίγουρα. Αλλά άμα κάνεις αυτήν την αναβάθμιση και για τα νέα Vista δεν νομίζω να δείς τρομερή αλλαγή, είναι και θέμα των άλλων υποσυστημάτων;)

Δεν θα βάλω Vista πρός το παρόν στο laptop. Απλά θέλω να το κάνω πιό άνετο και πιό γρήγορο.

Μπορώ να προσθέσω ένα dimm 512 ακόμη, γίνεται αυτό; Ή πρέπει να αλλάξω αυτό που έχει και να βάλω κατευθείαν ένα dimm 1024;

Τι με συμφέρει καλύτερα;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από HellhammeR [Χθες, στις 23:59]

Ενοείται ότι προσθέτεις ένα ακόμη 512αρι για πιο λόγο να βάλεις 1x1GB ?;)

ok! Αυτό θα κάνω. Σε ευχαριστώ HellhammeR :)

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε το θέμα της εγγύησης ομως. Στην sony το ίδιο το manual σου λέει πως να προσθέσεις μνήμη αλλά μετά χάνεις την εγγύηση. Μπορείς ομως (αν χτύπα ξύλο πάθει κάτι) να την βγάλεις και να το στείλεις οπου δεν πιστεύω οτι θα σου πουν τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Teodor_ch [Σήμερα, στις 03:14]

η καλύτερη λύση νομίζω ότι είναι ο σκληρός δίσκος -> 7200rpm

και μετά βάζεις και μνήμη

Πόστο κοστίζει όμως ένας σκληρός για laptop τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από HellhammeR [Σήμερα, στις 15:39]

Πόστο κοστίζει όμως ένας σκληρός για laptop τώρα?

HITACHI 2.5'' HARD DISK 80GB - 7200RPM στα 100.54 εδω

και

SEAGATE ST910021AS HDD 2.5'' 100GB 7200RPM 8MB εδώ

Βέβαια θα πέσει η αυτονομία αρκετά....Αλλα αν εισαι ολη την ώρα στην μπρίζα δεν έχεις πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

η αυτονομία δεν πέφτει συνήθως

σκέψου ότι μειώνεται ο χρόνος που δουλεύει ο σκληρός συν της άλλης ότι οι νέοι σκληροί καίνε πολλές φορές λιγότερο ρεύμα λόγο νεότερης τεχνολογίας!

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε με καποιο προγραμμα να δεις τι φοράει επάνω, το δικο μου εχει 2χ256 και 2 slot και για αναβαθμιση θα πρεπει να αλλαξω το ενα οποτε παω μινιμουμ στα 768.

αν εχεις 1χ512 καλυτερα να το πουλησεις και να βαλεις την διαφορα να πας σε 1χ1gb

Link to comment
Share on other sites

παιδες δωστε ενα φως στο πανασχετο με τα λαπτοπ.

Εχω το aspire 1353LM και εχει 2Χ256 pc2700. Λοιπον chipset ειναι το ΚΜ400. ΕΡΩΤΗΣΗ αν αγορασω 2Χ512 DDR400 pc3200 μνημες θα παιξουνε ή πρεπει να αγορασω DRR266 και μονο ????

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 22:54]

παιδες δωστε ενα φως στο πανασχετο με τα λαπτοπ.

Εχω το aspire 1353LM και εχει 2Χ256 pc2700. Λοιπον chipset ειναι το ΚΜ400. ΕΡΩΤΗΣΗ αν αγορασω 2Χ512 DDR400 pc3200 μνημες θα παιξουνε ή πρεπει να αγορασω DRR266 και μονο ????

pc2700=333

pc2100=266

άχρηστε :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dimitris74 [17-02-2007 22:29]

δοκιμασε με καποιο προγραμμα να δεις τι φοράει επάνω, το δικο μου εχει 2χ256 και 2 slot και για αναβαθμιση θα πρεπει να αλλαξω το ενα οποτε παω μινιμουμ στα 768.

αν εχεις 1χ512 καλυτερα να το πουλησεις και να βαλεις την διαφορα να πας σε 1χ1gb

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να με πληροφορήσει ποιά ακριβώς μνήμη φοράει;

Ή πρέπει να ανοίξω το μηχάνημα για να το δώ κατευθείαν;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από CaptainMilo [Σήμερα, στις 09:22]

Cpu-z

Μπορείς να δεις ποια , σε τι συχνότητα αλλά και πόσα στικάκια φοράει το μηχάνημά σου

Σωστός ο CaptainMilo!

Λοιπόν, φοράει αυτό.

Οπότε έχω δύο επιλογές:

- Το πουλάω και παίρνω για αρχή 1 dimm του 1 g με προοπτική να πάρω άλλο 1g αργότερα ή

- Παίρνω ένα ίδιο ακόμη και αργότερα βλέπουμε.

Τι θα κάνατε εσείς;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.