Jump to content



Θερμοκρασία CPU για A64 3400+


pavou

Recommended Posts

Για σας παίδες .

Πρόσφατα άλλαξα τον CPU μου από Α64 3000+ σε έναν (καινούργιο)Α64 3400+ , μου συμβαίνουν κάποια περίεργα με την θερμοκρασία του και εξηγούμαι το προηγούμενο CPU μου δούλευε απροβλημάτιστα στους 40c εώς 44c σε περιβάλλον γραφείου (office internet κτλ) και στους 55c με 60c στα games με το νέο CPU 3400+ έχω γύρω στους 49c στο office ξαφνικά πηγαίνει στους 60c και μετά κατεβαίνει ξανά στους 50c , στα games δουλεύει σταθερά στους 60c με 65c αναγκάζοντας το Fan του CPU να δουλεύει ασταμάτητα full speed ενώ πρώτα δεν γίνονταν αυτό . Η πάστα που έβαλα στο fan είναι της cool master .

Παιδιά την βοήθειά σας please, μήπως πρέπει να αλλάξω την πάστα ? σκέφτομαι και για τo fan 9700 της zalman .

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ενώ εναλλακτικά υπάρχει και η Arctic Ceramique, εξίσου καλή και μή ηλεκτραγώγιμη - μπορείς άφοβα να την περιχύσεις παντού χωρίς να κάψεις τπτ δλδ :devil:

Μάλλον η ψύκτρα σου δεν έχει πατήσει καλά, αλλά πάντα παίζει η περίπτωση να έχεις πέσει και σε "ζεστό" κομμάτι...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από inertiacreep [Σήμερα, στις 19:53]

Ναι, ενώ εναλλακτικά υπάρχει και η Arctic Ceramique, εξίσου καλή και μή ηλεκτραγώγιμη - μπορείς άφοβα να την περιχύσεις παντού χωρίς να κάψεις τπτ δλδ :devil:

Μάλλον η ψύκτρα σου δεν έχει πατήσει καλά, αλλά πάντα παίζει η περίπτωση να έχεις πέσει και σε "ζεστό" κομμάτι...

Not Electrically Conductive:

Arctic Silver 5 was formulated to conduct heat, not electricity.

(While much safer than electrically conductive silver and copper greases, Arctic Silver 5 should be kept away from electrical traces, pins, and leads. While it is not electrically conductive, the compound is very slightly capacitive and could potentially cause problems if it bridges two close-proximity electrical paths.)

Απο το Site.;)

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, προφανώς χαριτολογούσα στο παραπάνω ποστ...τώρα θα μιλήσω σοβαρά :shifty:

Αρχική απάντηση από pavou

arctic silver ή arctic ceramique? ποιά απο τις δύο ?Η silver είναι επικίνδυνη εάν πέσει παραπάνώ ?

Πάρε όποια βρείς. Κάποιοι έχουν καλύτερα αποτελέσματα με ceramique, κάποιοι άλλοι με silver. Προτείνω ceramique. Η AS5 περιέχει ασήμι και γι΄αυτό είναι καλός αγωγός του ηλεκτρισμού, οπότε δεν πρέπει να πέσει πουθενά πάνω στη μητρική. Είναι πολύ πηχτή για να κυλήσει φυσικά, οπότε δεν υπάρχει τέτοιος κίνδυνος. Η χρήση της γενικά δε, επιβάλλει ελάχιστη ποσότητα (μια σταγόνα σαν κόκκος ρυζιού πχ) και καλό άπλωμα πάνω στο cpu, έτσι ώστε να δημιουργηθεί ενα πολύ λεπτό και ομοιόμορφο στρώμα πάστας. Παραπάνω ποσότητα επιφέρει χειρότερη αγωγιμότητα και κατα συνέπεια χειρότερες θερμοκρασίες, γι'αυτό χρήση με μέτρο. Οδηγίες χρήσης έχει και παρακάτω :

http://www.arcticsilver.com/arctic_silver_instructions.htm

http://www.arcticsilver.com/ceramique_instructions.htm

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από inertiacreep [Σήμερα, στις 21:48]

Η AS5 περιέχει ασήμι και γι΄αυτό είναι καλός αγωγός του ηλεκτρισμού

Μπορεις να μου πεις γιατι αμφισβητεις το site του κατασκευαστη?

Αν μπει με προσοχη,ετσι και αλλιως δεν θα βαλλει και τα 3,5 γραμαρια...δεν υπαρχει προβλημα.

AS5

Performance:

3 to 12 degrees centigrade lower CPU full load core temperatures than standard thermal compounds or thermal pads when measured with a calibrated thermal diode imbedded in the CPU core.

Ceramique

Performance:

2 to 10 degrees centigrade lower CPU full load core temperatures than standard thermal compounds or thermal pads when measured with a calibrated thermal diode imbedded in the CPU core.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από $George Vasil$

Μπορεις να μου πεις γιατι αμφισβητεις το site του κατασκευαστη?

Μπορείς να μου διευκρινίσεις πού ακριβώς το κάνω αυτό? Μήπως είπα κάτι εξωπραγματικό? Δεν έχει ασήμι? Λέω κάτι διαφορετικό από σένα ή από την Arctic? Μήπως δε θα έπρεπε να προτείνω ceramique, επειδή η εταιρεία υποστηρίζει καλύτερες (2-3 βαθμούς) θερμοκρασίες με την AS5? Ή έχεις κολλήσει με το ποστ #5?

Αρχική απάντηση από inertiacreep

Χμμμ, προφανώς χαριτολογούσα στο παραπάνω ποστ...

Τεσπα, i rest my case....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από inertiacreep [Σήμερα, στις 22:44]

Μπορείς να μου διευκρινίσεις πού ακριβώς το κάνω αυτό? Μήπως είπα κάτι εξωπραγματικό? Δεν έχει ασήμι? Λέω κάτι διαφορετικό από σένα ή από την Arctic? Μήπως δε θα έπρεπε να προτείνω ceramique, επειδή η εταιρεία υποστηρίζει καλύτερες (2-3 βαθμούς) θερμοκρασίες με την AS5? Ή έχεις κολλήσει με το ποστ #5?

Νο pro man!Εγω απλα υποστηριξα αυτα που ελεγε στο site.:rolleyes:

:daisy:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από inertiacreep [12-02-2007 21:48]

Χμμμ, προφανώς χαριτολογούσα στο παραπάνω ποστ...τώρα θα μιλήσω σοβαρά :shifty:

Πάρε όποια βρείς. Κάποιοι έχουν καλύτερα αποτελέσματα με ceramique, κάποιοι άλλοι με silver. Προτείνω ceramique. Η AS5 περιέχει ασήμι και γι΄αυτό είναι καλός αγωγός του ηλεκτρισμού, οπότε δεν πρέπει να πέσει πουθενά πάνω στη μητρική. Είναι πολύ πηχτή για να κυλήσει φυσικά, οπότε δεν υπάρχει τέτοιος κίνδυνος. Η χρήση της γενικά δε, επιβάλλει ελάχιστη ποσότητα (μια σταγόνα σαν κόκκος ρυζιού πχ) και καλό άπλωμα πάνω στο cpu, έτσι ώστε να δημιουργηθεί ενα πολύ λεπτό και ομοιόμορφο στρώμα πάστας. Παραπάνω ποσότητα επιφέρει χειρότερη αγωγιμότητα και κατα συνέπεια χειρότερες θερμοκρασίες, γι'αυτό χρήση με μέτρο. Οδηγίες χρήσης έχει και παρακάτω :

http://www.arcticsilver.com/arctic_silver_instructions.htm

http://www.arcticsilver.com/ceramique_instructions.htm

Εγώ με την ceramic βάζω αρκετή πάνω στο cpu περισότερη από κόκο ρυζιού όπως λες και την απλώνω πάντου. Είχα διαβάσει παλιά σε ένα thread εδώ ότι όσο πιο παχύ είναι το στρώμα θερμοαγώγιμης πάστας τόσο καλύτερο αποτέλεσμα! Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί περισσότερη ποσότητα δεν θα έχει τοσο καλά αποτελέσματα αφού όταν μπαίνει από πάνω η ψύκτρα και την ζουπάει η παραπανήσια θα απλωθεί λογικά στον χώρο γύρο από το chip!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τελικά μαμακία είπα, ξανακοίταξα το review και έλεγε ακριβώς το αντίθετο.....

http://www.thelab.gr/reviews/ArticSilver5_1.php

Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω, αφού μπεί η ψύκτρα από πάνω και ζουπήξει τότε δεν θα μείνει μόνο η σωστή ποσότητα πάστας ανάμεσα σε αυτήν και το chip;;;;:blink: :blink: :blink:

Link to comment
Share on other sites

Όχι απαραίτητα γιατί δεν είναι υγρό για να απλωθεί και στο τέλος να μείνει όσo χρειάζεται ανάμεσα στην ψήκτρα και την CPU , θα βγει η περισσότερη πάστα έξω αλλά θα μείνει και αρκετή παραπανίσια μέσα, η πάστα χρειάζεται μόνο για να καλύψει τα κενά (αέρα)από τις τυχόν ανωμαλίες που θα έχουν η ψήκτρα και η CPU.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.