Jump to content



Προτασεις για PSU!!!


ΝιοΝιοΣ

Recommended Posts

Παιδες ειμαι σε φαση να αλλαξω τροφοδοτικο και ζηταω την πολυτιμη βοηθεια σας!

Ριχτε μια ματια στην υπογραφη για να δειτε τις απαιτησεις του συστηματος...

Τι λετε για το Fortron Epsilon 700W???

Θα ηταν καλη επιλογη για το πισι??:whistling

Λεω να διαθεσω το μεγιστο μεχρι 130ε..

Εκτος αν με πεισετε οτι ειναι απαραιτητο να διαθεσω λιγα παραπανω για κατι πιο ποιοτικο παρολο που μπορει να εχει και λιγοτερα Watt!

Βασικα αυτο που βλεπω και με ξενιζει ειναι οτι psu της κατηγοριας των 700W,ξεκινουν ουσιαστικα απο τα 175ε και μετα(συμφωνα με τις τιμες του πλαισιου παντα...).

Γι αυτο το λογο ανεφερα πιο πανω το θεμα της ποιοτητας..

Το τροφοδοτικο που εχω ειναι 3 χρονων και νομιζω οτι ηρθε ο καιρος του γιατι απο τοτε που εβαλα τη vga παρατηρω κολληματα στα ανοιγματα παραθυρων και γενικοτερα μια καθυστερηση στη συμπεριφορα του πισιου..

Ελπιζω να μην παιζει μεγαλο ρολο οτι τα updates εχουν μεινει λιγο μτα το sp2 των ΧΡ...

:tomato:

Τι να κανουμε...Αναμενεται και αγορα μαμισιων ΧΡ μου φαινεται...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το psu σου μου φαίνετε μια χαρά για το συστημά σου, εγώ με ποιο απαιτητικό σύστημα και χειρότερο psu δεν είχα ποτέ πρόβλημα...

Οπότε η το psu είναι προβληματικό οπότε RMA ή μάλλον τα windows που έχεις είναι *&^%^%$&%... η κάνα virus έχεις αρπάξει...

Όσον αφορά το Fortron να ξέρεις ότι είναι φτηνό λόγω του ότι η FSP είναι εταιρεία που κατασκευάζει τροφοδοτικά για τον εαυτό της αλλά και για τρίτους...

Το συγκεκριμένο μάλλιστα έχει βγει στην αγορά και σαν OCZ GameXtreme (180 ευρά)...

Το έχω και εγώ και με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο μέχρι τώρα σε ότι και να του έχω ζητήσει...

Συγκεκριμένα το έχω βάλει σε oveclocked amd 3200+ στα 2600Ghz, σε oveclocked core 2 duo 6600 στα 4090Ghz και τώρα το έχω σε ένα mobo με 2 PIII 850 overclocked στα 1130Mhz...

Δεν κολάει πουθενά δεν σπάει, δεν χαλάει και κάνει και καφέ :p ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Panansas

Θα συμφωνησω και εγω για το Fortron. Οτι καλυτερο για τα λεφτα του:)

ΥΓ Υπαρχουν και αλλα καλα psu μεχρι τα 130 euro αλλα με λιγοτερα watt (βλεπε Seasonic)

Λιγότερα watt, αλλά με άλλα πλεονεκτήματα τα οποία έχουνε αναλυθεί εκτενώς.Κοινώς, ότι δίνεις παίρνεις, αν δε χρειάζεσαι γενικά πάνω από 500 watt πάρε 600seasonic, αν θες περίπου 600watt πάρε 700 fortron. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis [Σήμερα, στις 16:35]

Λιγότερα watt, αλλά με άλλα πλεονεκτήματα τα οποία έχουνε αναλυθεί εκτενώς.Κοινώς, ότι δίνεις παίρνεις, αν δε χρειάζεσαι γενικά πάνω από 500 watt πάρε 600seasonic, αν θες περίπου 600watt πάρε 700 fortron. ;)

Link?

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι ότι στο τελευταίο θέμα που είχε συζητηθεί για τα τροφοδοτικά τα fortron είχαν βγει τα ποιο αξιόπιστα και μάλιστα με μεγάλη διαφορά...

Tagan, enermax και λοιπό συνάφι είχαν βγεί σκάστρες...

Τα seasonic βέβαια είναι καλά αλλά από πλευράς κόστους/απόδοσης δεν θεωρώ ότι υπερτερούν απέναντι στα Fortron...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dark22

Θυμάμαι ότι στο τελευταίο θέμα που είχε συζητηθεί για τα τροφοδοτικά τα fortron είχαν βγει τα ποιο αξιόπιστα και μάλιστα με μεγάλη διαφορά...

Δεν είχε συζητηθεί, απλά είχε αναφερθεί έρευνα που έβγαζε το μικρότερο δείκτη rma στα fortron με 0,7% και 1,4% στα Seasonic, Αυτό δε νομίζω ότι είναι μεγάλη διαφορά, παρόλο που σημαίνει ότι είναι διπλάσιο, πάντως υπάρχουνε και άλλοι παράγοντες πέραν της αξιοπιστίας που βγάζουνε καλό ένα τροφοδοτικό. Αλλά εξαρτάται πάντα το πόσα δίνεις και γιατί το θες.:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας!:D

@Dark22

Θενκς Νταρκ!Ησουν πολυ κατατοπιστικος!Λαμβανοντας υπ'οψη και τις γνωμες των υπολοιπων θα καταληξω στο Φορτρον και θα το βαλω το Λεβικομ σε να HTPC που φτιαχνω!

@Εργοτελης

Συγγνωμη αν ηταν περιττο το θρεντ μου αλλα αφου διαβασα τα παρεμφερη θρεντς δεν μπορουσα να καταληξω στο καταλληλο τροφοδοτικο για το συστημα μου γιατι δεν εχω και τισ πλεον καταλληλες γνωσεις για τις τασεις και την ενταση του ρευματος και ηθελα τις γνωσεις σας και την εμπειρια σας για την επιλογη ενος καταλληλου τροφοδοτικου συμφωνα με τις απαιτησεις του πισι μου...:(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis [Χθες, στις 20:04]

Δεν είχε συζητηθεί, απλά είχε αναφερθεί έρευνα που έβγαζε το μικρότερο δείκτη rma στα fortron με 0,7% και 1,4% στα Seasonic, Αυτό δε νομίζω ότι είναι μεγάλη διαφορά, παρόλο που σημαίνει ότι είναι διπλάσιο, πάντως υπάρχουνε και άλλοι παράγοντες πέραν της αξιοπιστίας που βγάζουνε καλό ένα τροφοδοτικό. Αλλά εξαρτάται πάντα το πόσα δίνεις και γιατί το θες.:)

Αυτό για εμένα σημαίνει πολλά, όσον αφορά μια εταιρεία,

quality control, ποιότητα κατασκευής, και υλικών...

’λλωστε δεν υπάρχει τίποτα ποιο σπαστικό από το να είναι 2 το βράδυ να τα έχεις όλα μαζεμένα να τα στήνεις και απλά να μην παίζει...

Τώρα όσον αφορά για το τι το θέλεις εκεί συμφωνώ απόλυτα, αν αναζητάς το τέλειο πρέπει να τα χώσεις καλά, αν και είναι πολλές οι περιπτώσεις που αρκετοί έχουν χώσει και 300 ευρώ για τροφοδοτικό και πακετώθηκαν...

Έχω φίλο που πήρε το enermax το 1000αρι και όποτε το ανοιγόκλεινε έπεφτε ο γενικός, και μην μου πεις για προστασίες η για ελατωματικό κομμάτι, γιατί δεν δέχομαι να δώσω 300 ευρώπουλα και να έχω το παραμικρό πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝιοΝιοΣ [Σήμερα, στις 04:35]

Παιδια ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας!:D

@Dark22

Θενκς Νταρκ!Ησουν πολυ κατατοπιστικος!Λαμβανοντας υπ'οψη και τις γνωμες των υπολοιπων θα καταληξω στο Φορτρον και θα το βαλω το Λεβικομ σε να HTPC που φτιαχνω!

Τίποτα φίλε μου, άλλωστε για αυτό μαζευόμαστε εδώ να βοηθάμε ο ένας τον άλλο...

Κάνε ένα κόπο και μπες στο bios να τσεκάρεις τις τάσεις του Levicom, γιατί οι απαιτήσεις του συστήματός σου δεν μου φαίνονται τόσο μεγάλες ώστε να μην τραβάει το τροφοδοτικό, ή κατέβασε κάνα speedfan ή everest, κρίμα είναι, άμα έχει πρόβλημα να μην το στείλεις RMA...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dark22

Αυτό για εμένα σημαίνει πολλά, όσον αφορά μια εταιρεία,

quality control, ποιότητα κατασκευής, και υλικών...

Η ερευνα που ειδες δεν σημαινε τιποτα απο στατιστικης αποψης..

Αραδιασμενα μερικα νουμερα που δεν σημαινουν τιποτα και δεν μπορεις να βγαλεις ενα ασφαλες συμπερασμα

Απλα χαροποιησε τους κατοχους fortron και οσους ηταν ενα βημα να παρουν enermax αλλα δεν πηραν!

Το μονο καλο που εχει ειναι οτι ειναι σχετικα φτηνο ,προδφερει watt και θα δυσκολευτει καποιος να το ζορισει.Θεωρητικα ειναι αδυνατο καποιος να το ζορισει ...μιας και ο ιδιοκτητης αν ξερει οτι θελει οντως πολλα watt θα προτιμησει καποιο μεγαλυτερο sileversotne zeus/enermax galaxy/ετσω καποιο μεγαλο tagan/zippy/pc p&c (αν εχει τη δυνατοτητα για τα δυο τελευταια)

Απλα για μια καρτα (οποια και αν ειναι) και ενα cpu (οποιο και αν ειναι) δυσκολα θα σου παρουσιασει προβλημα..

Σε review παρουσιαζε rippling πανω απο τα ορια η 12αρα ,οταν ξεπερνουσε το 50-60% σε φορτιο..(δλδ εβγαζε πανω απο 400watt)..χωρις να σημαινε οτι δεν δουλευε και τοτε..απλα παιζει να ετρωγες κανενα κολλημα και να ψαχνοσουν πως και τι..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝιοΝιοΣ

@Εργοτελης

Συγγνωμη αν ηταν περιττο το θρεντ μου αλλα αφου διαβασα τα παρεμφερη θρεντς δεν μπορουσα να καταληξω στο καταλληλο τροφοδοτικο για το συστημα μου γιατι δεν εχω και τισ πλεον καταλληλες γνωσεις για τις τασεις και την ενταση του ρευματος και ηθελα τις γνωσεις σας και την εμπειρια σας για την επιλογη ενος καταλληλου τροφοδοτικου συμφωνα με τις απαιτησεις του πισι μου...:(

Δεν υπάρχει λόγος για συγνώμη είπαμε, φόρουμ είναι, απλά ανέφερα ότι υπάρχουνε πολλά θέματα παρόμοια που ίσως σε κατατοπίσουν κάπου, αν τυχόν μπερδεύτηκες καλά έκανες και άνοιξες νεό τόπικ! :T:

Aπο κεί και πέρα, θα συμφωνήσω με τον NTG, καθώς υπάρχουνε παραμέτροι που δε φαίνονται τόσο, παρά μόνο σε τέστ,επίσης να προσθέσω ότι το Seasonic είναι αρκετά πιο αθόρυβο, και έχουνε πάρει πιστοποίηση 80plus(πολύ λίγα έχουνε), δλδ έχουνε σταθερό efficiency πάνω από 80%(νομίζω όχι όλα τα μοντέλα τους).

Από κει και πέρα, σίγουρα το Fortron είναι μια πολύ καλή λύση!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε NTG ίσα ίσα που η έρευνα από στατιστικής άποψης είναι που σημαίνει πάρα πολλά...

Αν θυμάμαι καλά είχε διεξαχθεί με τυχαία δειγματολειψία από διάφορα σημεία... οπότε είναι αξιόπιστη...

Τώρα όσον αφορά το ζόρισμα του συγκεκριμένου τροφοδοτικού είναι πρακρικά αδύνατο κατά την άποψη μου γιατί προσφέρει δύο γραμμές για τον προσέσορα οι οποίες δίνουν από 18σταθερά-22peak ambere η κάθε μία (σύνολο 36-44 ambere) και σχεδόν όλα τα overclockable mobo παίρνουν και δεύτερη...

Όσον αφορά τα seasonic είναι μια από τις επόμενες αγορές που θα κάνω σε τροφοδοτικό αλλά μόνο στην περίπτωση που το fortron δεν μπορεί να ανταπεξέλθει...

κατά τα άλλα τα θεωρώ μια πολύ καλή αγορά για κάποιον που αναζητά το τέλειο όχι όμως για ένα μέσο σύστημα...

Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω πως το peak δε πρέπει να το αναφέρουμε, γιατί δε βοηθά σε κάτι, για μένα προσωπικά πιστεύω ότι ένα τροφοδοτικό πρέπει, όταν του ζητηθεί να δώσει κάποια Α, θα πρέπει να μπορεί να τα δώσει για όση ώρα χρειάζεται. Επίσης, δε ξέρω τι έχουνε κάνει ακριβώς στα fortron, πάντως καθαρά ανεξάρτητες οι γραμμές δεν είναι(γενικά σε όλα τα τροφοδοτικά μεσαίας-μεγάλης κατηγορίας με seperate lines), αν το ψάξω ακριβώς αυτό που είχα διαβάσει θα το ποστάρω! ;)

Link to comment
Share on other sites

To peak από ότι ξέρω είναι σημαντικό στην εκκίνηση επίσης στο συγκεκριμένο psu από τις τέσσερις δωδεκάρες δεν μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις όλες μαζί δηλ. 4Χ(12vX18A)=864A αλλά τις τρεις 3Χ(12vX18A)=648A max...

Στην πράξη αυτό σημαίνει ότι θα χρησιμοποιήσεις τις τρεις δωδεκάρες από τις τέσσερις και θα έχεις ή δύο στον προσέσορα και μία στην κάρτα γραφικών, ή μία στον προσέσορα και δύο στις κάρτες γραφικών...

Συγκεκριμένα σου αφήνει το περιθώριο να χρησιμοποιήσεις τα watt εκεί που τα χρειάζεσαι... έχεις από 216 έως 432 watt για τον προσέσορα-ες και το ίδιο για την κάρτα-ες γραφικών...

και οι τέσσερις βγάζουν 216 watt έκαστη αλλά όχι ταυτόχρονα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dark22

To peak από ότι ξέρω είναι σημαντικό στην εκκίνηση επίσης στο συγκεκριμένο psu από τις τέσσερις δωδεκάρες δεν μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις όλες μαζί δηλ. 4Χ(12vX18A)=864A αλλά τις τρεις 3Χ(12vX18A)=648A max...

για αρχη απλα θα σου αποδειξω οτι εχεις λαθος στο σκεπτικο σου...

Δες στο λινκ της εταιριας τερμα κατω στο πινακακι.Προσεξε απο κατω ..αυτες τις γραμμουλες

‧+5V & +3.3V total output is 155W max.

‧+5V & +3.3V & +12V1 & +12V2 & +12V3 & +12V4 total output not exceed 680W.

Η δευτερη γραμμη μας ενδιαφερει ..μιας και μας λεει οτι ολες οι 12αρες..και η 3,3 και η 5αρα μπορουν να μας δωσουν 680Watt.

Αν ηταν λιγο πιο εντιμη θα μας ελεγε και ποσο μπορει να μας δωσει συνολικα η 12αρα ,ετσι ωστε να ξερουμε περιπου τι να περιμενουμε!

Απο τα 680w περιμενεις η 12αρα να δωσει 648??

Μακαρι..

Οσο για το καλο...δεν εχει μεινει κανενα σοβαρο review να σου δειξω...

Πλεον βρισκω μονο σε οσα μετρανε την 12αρα με πολυμετρο να δουν αν δειχνει 12V..

αλλιως θα εβλεπες και ο ιδιος μια μικρη αποκλιση που ειχε στο ripple..

Απλα το psu αγοραζεται περισσοτερο για ασφαλεια και οχι για την δυνατοτητα που εχει να προσφειρει 700watt απροσκοπτα..

Συνηθως 350-450 χρειαζεσαι και αν τα πιασεις και αυτα..

Εκει δεν θα εχεις προβλημα..

αλλα αν ζητησεις παραπανω ισως...να πετυχεις κανενα κολλημα..

(Πως περναμε παλια q-tec 500αρια(500watt ...woow)..(?) κατι τετοιο αλλα στην πολυ καλυτερη εκδοχη του!)

εδιτ..

δες τερμα κατω εδω..

προτελεταιο ποστ..

(αλλα και παλι λεω οτι για να εξαντλησει καποιος με low budget αυτο το psu ειναι δυσκολο μιας και λιγο δυσκολο να ειναι high budget το υπολοιπο pc..-c2d@4G+2x8800GTX)

@παλιους

Eκεινη η grace ειναι η γνωστη grace απο εδω?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τα δείχνεις αυτά?

Εγώ τα έχω τσεκάρει πριν το πάρω...

Το τροφοδοτικό δίνει ρεύμα απρόσκοπτα, δεν μασάει, τουλάχιστον για τα δικά μου δεδομένα...

Όπως είπα και πριν το έχω δουλέψει σε κλοκαρισμένα pc και δεν μάσησε τίποτα, για αυτό το κράτησα...

Δυστυχώς τώρα δεν έχω pc που να ωθήσει το τροφοδοτικό στα όριά του για να το τσεκάρω και να ποστάρω αποτελέσματα...

Για review κοίτα εδώ είναι το ίδιο ακριβώς μάλιστα το λέει και στο review...

Τώρα όσον αφορά 2Χ8800GTX όχι δεν κάνει για αυτή τη δουλειά... άλλωστε λίγα είναι που μπορούν να ανταπεξέλθουν σε τέτοιες απαιτήσεις...

Απλά για 120 ευρώπουλα σηκώνει ένα κλοκαριμένο cpu, και δυο καρτούλες 7800GTX μια χαρούλα, τι άλλο να θέλεις από αυτά τα χρήματα?

Τώρα όσον αφορά το σύνολο των προσφερόμενων watt/ambere δεν έχει να κάνει με την δυνατότητα της κάθε ανεξάρτητης γραμμής, οι προδιαγραφές σε όλα τα site των εταιριών κατασκευής psu έτσι αναφέρονται...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.