Jump to content



LAPTOPS Επεμβάσεις


nathan

Recommended Posts

Καλώς ήρθες.

Σε ένα φορητό, μπορείς κυρίως να αναβαθμίσεις τον σκληρό δίσκο (που είναι και το πιο "αργό" κομμάτι του φορητού), τις μνήμες, τον επεξεργαστή και σε μερικούς μπορείς να αναβαθμίσεις ακόμα και την κάρτα γραφικών. Επίσης πολλοί φορητοί έχουνε ένα mini-PCI slot στο οποίο μπορείς να βάλεις modem, ασύρματες κάρτες δικτύου κλπ αλλά είναι αχρείαστο πλέον, καθώς σχεδόν όλα τα μοντέρνα laptops έρχονται με αυτές στις συσκευές στον standard εξοπλισμό (onboard).

Link to comment
Share on other sites

Υποθετω πως αν μπει ξενο χερι στο εσωτερικο του λαπ μπορουν να ισχυριστουν πολλα και εντελει να ακυρωσουν την εγγυηση..

Αυτο που ξερω σιγουρα ειναι οτι η εγγυηση δε χανεται σε καποιες σειρες φορητων(συνηθως στις professional) οπου προβλεπεται συγκεκριμενο καπακι στην κατω μερια του υπολογιστη το οποιο σου δινει προσβαση μονο στα dimmακια (καποιες φορες υπαρχει και αντιστοιχο καπακι για τον σκληρο)

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τα λεγόμενα πωλητή του Πλαισίου , η εγγύηση ΧΑΝΕΤΑΙ αν υπάρξει μη εξουσιοδοτημένη επέμβαση στον φορητό

Συγκεκριμένα , την στιγμή που αγόρασα τον Vaio φορητό , επειδή ήθελα να αγοράσω και ένα ακόμη dimm (512 δεν φτάνουν με την καμμία) και να το βάλω μόνος μου , ο πωλητής με παρέπεμψε στην επίσημη αντιπροσωπεία ώστε να μην χάσω την εγγύηση - κάτι το οποίο ήταν πραγματικά αξιέπαινο αν αναλογιστούμε πως όλοι θέλουν να πουλήσουν

Επειδή βέβαια 300 ευρώ για 512 ram δεν δίνω , με 45 ευρώ έκανα την δουλειά μου , αλλά παρατήρησα πως η μοναδική βίδα που συγκρατούσε το καπάκι για τις ram είχε το χαρακτηριστικό "κερί" που δείχνει αν έχει ξεβιδωθεί κάτι ή όχι .

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο σύστημα είχα συναντήσει και στις βίδες του παλιού μου Acer , αλλά μόνο στις βίδες του σασί , και όχι στις ram

Τώρα , και που βγαίνουν , δεν φαίνεται ότι έχει φύγει το κέρινο χρώμα (μπλε συνήθως) , οπότε όπως πολύ σωστά είπε και ο jpavly , απλά βγάζεις την μνήμη που έβαλες σε περίπτωση που θέλεις να το στείλεις για service και είσαι κύριος

Link to comment
Share on other sites

ινκα, γενική γραμμάτια καταναλωτή κτλ is your friend!!

μου θυμίζει παλαιότερα που αγόραζε κάποιος μαιμουδο υπολογιστή (έτσι λεγόταν τότε) και βάζανε ένα αυτοκόλλητο ώστε αν τον ανοίξεις να φαίνεται

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.