Jump to content


ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ DRIVERS ΣΕ ΤV CARD LEADTEK DTV2000H


REDLADY

Recommended Posts

ΠΑΙΔΙΑ ΟΣΕΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΕΙΝΑΤΕ ΓΙΑ ΚΑΛΗ ΜΕ ΚΑΨΑΤΕ.ΤΗΝ ΠΗΡΑ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΣΤΟ ΚΟΥΤΙ.ΜΟΛΙΣ ΑΝΟΙΓΩ ΤΟ PC ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΜOY ΛΕΕΙ FIND NEW HARDWARE KAI META PERNAΩ ΤΟΥΣ DRIVERS WIN FAST DTV.KATA THN DIARKEIA EGKATASTASHS ΜΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ ΜΗΝΥΜΑΤΑΚΙΑ ΤΑ WINDOWS XP ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΑΓΝΟΡΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΧΟΡΙΣΩ .ΚΑΝΩ ΝΕΧΤ ΝΕΧΤ ΤΕΛΙΚΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΕΙΤΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΟ ΡΕΣΤΑΡΤ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΙΘΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΙΠΑΡΧΕΙ ΠΟΥΤΗΕΝΑ ΣΤΟ DESKTOP.ΣΤΟ DEVICE MANAGER ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ TV CARD NA ME KAUODIGHSEI BIMA BIMA H EXUN PROBLIMA ΟΙ DRIVERS KAI ΓΕΝΙΚΟΣ Η ΚΑΡΤΑ ΚΑΙ ΝΑΤΗΝ ΠΑΩ ΠΙΣΩ:boxed: :bye:

Link to comment
Share on other sites

Ότι σου είπε ο από πάνω.. Απ'ότι κατάλαβα πέρασες μόνο τους drivers. Χρειάζεται και ένα κατάλληλο software για να τη χρησιμοποιήσεις. Αν βάλεις το cd που σου έχει στο κουτί η κάρτα θα έχει ένα τέτοιο πρόγραμμα. Θα βοηθούσε να διαβάσεις το manual που επίσης έχει στο κουτί. Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις ανεξάρτητο software, όπως dscaler, christv κτλ. Αλλά επειδή σε κόβω για αρχάριο δε στο συνιστώ.. Καλή τύχη και μην ξεχάσεις να πεις εντυπώσεις από την κάρτα

Link to comment
Share on other sites

ΟΛΑ ΟΚ ΠΕΡΑΣΑ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟΥΣ DRIVERS.TO THLEOPTIKO SHMA ARKETA KALO.ALLA NO SOUND.MALON ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΩ ΤΟ ΚΑΛΟΔΙΑΚΙ 4 ΠΙΝ ΜΕ ΤΟ MOTHERBOARD.ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΣΤΟ ΣΧΕΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΜΟΤΗΕΡ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ CD.:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν έχει σχέση. Η κάρτα μιας και δεν την έχω δεί δεν έχει και ένα audio out για να τη συνδέσεις στο line in της mobo???

’λλη περίπτωση που μου έρχεται είναι να μην έχεις βάλει σωστό σύστημα κωδικοποιήσης (pal)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από REDLADY

ΠΑΙΔΙΑ ΟΣΕΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΕΙΝΑΤΕ ΓΙΑ ΚΑΛΗ ΜΕ ΚΑΨΑΤΕ.

Ok, feel free να μην ξανάρθεις από το συγκεκριμένο forum γιατί υπάρχει η πιθανότητα να σε ξανακάψει κάποιος / κάποια.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα. Ακολουθείς τα παρακάτω βήματα:

1)Εγκαθιστάς τους drivers της κάρτας από το CD και για να είσαι σίγουρος ότι μπήκαν σωστά πας Ο υπολογιστής μου δεξί κλικ->ιδιότητες->καρτέλα υλικό->διαχείριση συσκευών και βλέπεις αν έχει κάποιο υλικό με θαυμαστικό.

Εαν έχει δεξι κλικ ιδιότητες->πρόγραμμα οδήγησης και το βάζεις να ψάξει στο cd να βρει τους drivers

2)Eγκαθιστάς το πρόγραμμα της Leadtek και κάνεις search για σταθμούς επιλέγοντας pal greece.(Έχει αναφερθεί ότι σε μερικές κάρτες πιάνει καλύτερα αν βάλεις Hungary)

3) Αν δεν έχεις ήχο βεβαιώσου ότι σύνδεσες ένα μικρό καλωδιάκι που είχε η κάρτα με το Line in αυτής και το Line out της κάρτας ήχου

Επίσης για το σήμα μπορεί να μην φταίει τόσο η κάρτα. Αν το έχεις σύνδεση σε μπρίζα για tv η μπρίζα αυτή μπορεί να μην συνδέεται απευθείας με την κεραία αλλά να περνάει από όλο το σπίτι εννοώντας τυχόν άλλες πρίζες για tv(π.χ στο δικό μου έχουμε 3 πρίζες tv και την έχω σύνδεση στην τρίτη). ’ρα έχεις απώλειες. Το ίδιο ισχύει και αν τράβηξες προέκταση απευθείας από την μπρίζα της τηλεόρασης.

Για καλύτερα αποτελέσματα μπορείς να μπεις στο site της Leadtek και να κατεβάσεις τους τελευταίους drivers για την κάρτα σου αλλα και την τελευταία version του software. Ενναλακτικά αν δε σου αρέσει το software μπορείς να δοκιμάσεις το Dscaler

Link to comment
Share on other sites

Κι επειδή από ότι βλέπω είσαι ΠΟΛΥ αρχάριος χρήστης PC, καλό θα είναι πριν κατηγορήσεις κάτι ή κάποιον να ξανασκέφτεσαι μήπως κάνεις ΕΣΥ κάτι λάθος...

Και φυσικά τα καιφαλαία δεν χρειάζονται...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dubber [Σήμερα, στις 13:25]

Κι επειδή από ότι βλέπω είσαι ΠΟΛΥ αρχάριος χρήστης PC, καλό θα είναι πριν κατηγορήσεις κάτι ή κάποιον να ξανασκέφτεσαι μήπως κάνεις ΕΣΥ κάτι λάθος...

Σωστά τα λέει ο dubber.....

Το σήμα αν δεν είναι καλό εξαρτάται από την κεράια, η κάρτα πιάνει πολύ καλά, ίσως σε μερικά κανάλια να θέλει έναν ελάχιστο χειροκίνητο συντονισμό, αν και σε εμένα δεν χρειάστηκε...

Για τον ήχο τώρα....

Το καλωδιάκι είναι για τον ήχο των αναλογικών καναλιών, τα ψηφιακά αποκλείεται να μην σου έχουν ήχο... Συνδέεις το καλώδιο αυτό στην υποδοχή Cd in ή ΤΑD της μητρικής ήστην κάρτα ήχου αν έχεις....

Πέρασε και το software της leadtek αν δεν το έκανες ήδη...

Αν έχεις και άλλα προβλήματα υπομονή, ίσως κάνεις κάτι λάθος... Ψάξε λίγο να μάθεις...

Μη κατηγορείς και ρίχνεις ευθύνες ότι σε κάψαμε...

Link to comment
Share on other sites

παιδια ολα καλα εκτοσ απο τον ηχο που δεν εχω.καρτα ηχου δεν εχω και ετσι συνδεσα το καλωδιακι για τον ηχο στην υποδοχη cd τησ μητρικησ αλλα τιποτα ακομη απο ηχο.μηποσ πρεπι να ενεργοπιοισω κατι στο software?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα μηπως εχεις κλεισει τον ηχο για την εισοδο αυτη απο τις ρυθμισεις της καρτας ηχου ή εχεις κλεισει τον ηχο απο το προγραμμα της leadtek , επισης κοιτα να ειναι η σωστη συνδεση επιλεγμενη στις ρυθμισεις ηχου στο προγραμμα.

Τελος αν δεν βγαλεις ακρη ριξε και μια ματια στο (αρκετα κατατοπιστικο απ'οτι θυμαμαι) εγχειριδιο εγκαταστασης, ολο και κατι σχετικο θα γραφει.:daisy:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από anthis

Tώρα που έβαλα το καινούριο software έχω και εγώ προβλήματα με τον ήχο.... Τον καινούριο driver πώς τον εγκαθιστώ? Δεν έχει install μόνο κάτι αρχεία....

Το γράφω αναλυτικα παραπάνω βήμα 1ο

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα πάλι τους drivers της κάρτας ήχου αλλά η άγνωστη PCI συσκευή συνεχίζει να υπάρχει...

Οι νέοι driver που κατεβάζω όταν κάνω την π[αραπάνω διαιδκασία που είπεατε για αναβάθμιση οδηγού μου λέει ότι δεν γίνεται... Μήπως πρέπει να ρίξω τα αρχεία σε ένα φάκελο να τελιώνω?

Link to comment
Share on other sites

Εγκαθιστάς τους drivers της κάρτας από το CD και για να είσαι σίγουρος ότι μπήκαν σωστά πας Ο υπολογιστής μου δεξί κλικ->ιδιότητες->καρτέλα υλικό->διαχείριση συσκευών και βλέπεις αν έχει κάποιο υλικό με θαυμαστικό.

Εαν έχει θαυμαστικο δεξι κλικ ιδιότητες->πρόγραμμα οδήγησης και το βάζεις να ψάξει στο cd να βρει τους drivers

Οι κάρτες τηλεόρασης εγκαθιστούν περισσότερες από μια συσκευές. πατάς ενημέρωση οδηγού και του λες να ψάξει στον υπολογιστή σου (εγκατάσταση από μια λίστα ή καθορισμένη θέση)να τους βρει συμπεριλαμβανομένου και του Cd

Aν οι drivers που κατέβασες είναι πιο καινούργιοι κάνεις browse και δείχνεις και το φάκελο που τους κατέβασες(εκεί που λέει συμπερίληψη αυτής της θέσης στην αναζήτηση)

Για τον ήχο:

1) ή το καλώδιο δεν είναι βαλμένο σωστά δηλαδή Line out κάρτας ήχου με Line in Κάρτας τηλεόρασης.

2) ή δεν έχει επιλεγεί σωστά μέσα από το πρόγραμμα της Leadek η είσοδος του ήχου εκεί που λέει Audio out control line βάλε line in

3) ή Είναι κλειστό το Line in από το control panel. To ανοίγεις και ξετικάρεις το σίγαση στο Line in

Γιατί δεν κατεβάζεται τους νεόυς drivers απευθείας από την Leadtek. Μπορεί στο άλλο site να είναι corrupted ή παλιότερη έκδοση με κάποια bugs ή για άλλο προϊόν/σειρά της κάρτας.

http://www.leadtek.com.tw/eng/support/list_driver.asp

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.