Jump to content



Βοήθεια !! WLAN Linksys WET54G


overvolt

Recommended Posts

Βοήθεια !! WLAN Linksys WET54G

Θα τρελαθώ, με αυτό το πράγμα ....

Έχω συνδέση τον υπολογιστή μου με το κουτί , όλα πάνε καλά, το διαχειρίζομαι μέσα από τον Firefox..

Το Linksys WET54G version 3 - Wireless-G Ethernet Bridge ... βλέπει άλλα γειτονικά Hot spot κανονικά.

Όταν προσπαθώ να συνδεθώ με το γείτονα μου ώστε να πάρω ίντερνετ ,

κάνει κανονικά την σύνδεση και παίρνει το SSID το όνομα του δικού του δικτύου ..

Όλα καλά και όλα ωραία μέχρι εδώ , και σήμα έχω φουλ , άλλα !!!!

Δεν ξέρω πως να ρυθμίσω τον υπολογιστή μου, ώστε να συνεργαστεί με το κουτί, για να αρχίσει η πλοήγηση.

Δεν ξέρω τι μου φταίει , και σκεφτόμουν μήπως έχω κάνει καμιά πατάτα με τις ρυθμίσεις στο Gateway ..

Μπορεί κάποιος να μου πει με μερικά σύντομα βήματα , πως σετάρεται μια Wifi γέφυρα όπως το

Linksys WET54G, για λήψη ίντερνετ ..

Έχω εδώ έναν φορητό από έναν φίλο, ένα Sony Vaio , αυτό το σκασμένο μπαίνει σαν χαζό στο δίκτυο

του φίλου μου και δουλεύει κανονικά ο ίντερνετ explorer , πιθανών με απόλυτα αυτόματες ρυθμίσεις,

εφόσον κανένας δεν το ρύθμισε ,για να έχει κάτι έχτρα ως ρυθμίσεις !!

Βλέπω για παράδειγμα ότι, είναι σεταρισμένο με Network Type Ad-Hoc και DHCP Auto ,και IP Auto!!

Εάν βάλω στο Desktop μου , DHCP Auto , κρεμάει η συνδεσιμότητα της κάρτας δικτύου μου,

και πετάει ειδοποίηση για πρόβλημα στην σήμανση IP .

Εάν βάλω στο Linksys μου , DHCP Auto ,δεν το ξαναβλέπω με τίποτα μέσο του IP ρυθμίσεων

και ελέγχου . Default IP Linksys 192.168.1.226.

Μόνο το πρόγραμμα της μάνας του στο CD το βλέπει !!

Αντιγραφή από το STATUS του μηχανήματος !!

Device Name WET54G

Firmware Version v2.07, Jun 30, 2006

MAC Address ΧΧΧ.ΧΧΧ.ΧΧΧ.ΧΧΧ

LAN Settings IP Address 192.168.1.226

Subnet Mask 255.255.255.0

Gateway 192.168.1.1 (εγώ το έβαλα αυτό, έτσι το είδα στο βιβλίο του)

Statistics

Ethernet TX 316 RX 417

Wireless TX 279 RX139

Wireless Settings SSID XXXXXXXX

Network Type Infrastructure

Channel 6

Security None

TX Rate Auto

Link Quality 67%

AveRSSI 9

Το μηχάνημα μου έχει μια κάρτα δικτύου ενεργή, η οποία συνδέεται με ένα switch HUB, και έχω και δεύτερο μηχάνημα στο μικρο μου τοπικό δίκτυο ..

Ρύθμισα την IP του μηχανήματος σε 192.168.1.2

Το δεύτερο τοπικό μηχάνημα θα έχει 192.168.1.3

Το Default IP Linksys ___________192.168.1.226

Subnet Mask παντού 255.255.255.0

Και το Windows Firewall είναι ΚΛΕΙΣΤΟ !!

Ερώτημα !! Δεν θα έπρεπε να βλέπω το ρημάδι το Linksys ως ένα ενεργό IP , για να στέλνει και να παίρνει πακέτα στο ίντερνετ !!

Δεν θα έπρεπε να κάνει routing από μόνο του ??

Το μόνο IP που βλέπω να έχει είναι αυτό ... του προγραμματισμού του.

Μήπως πρέπει να δηλώσω κάπου στα Windows ότι έχω Wireless-G Ethernet Bridge ?

Ο κατασκευαστής λέει ότι εάν τελειώσω με τις ρυθμίσεις , πρέπει να το σβήσω , και να βγάλω το καλώδιο δικτύου, να το ξαναβάλω και να δώσω πάλι τροφοδοσία ρεύματος ..

Δηλαδή κάτι θα έπρεπε να γίνει αυτόματα και δεν γίνετε ?

Βρε παιδιά πέστε μου καμιά συμβουλή, κόλλησα και έχουν σπάσει τα νεύρα μου, δυο μέρες παιδευόμε !!

Τρέχω διαγνωστικό συνδεσιμότητας δικτύου μέσο windows Help, μου λέει ότι δεν βρίσκει ενεργό Gateway , και ότι η υπηρεσία Wifi wireless , είναι λέει απενεργοποιημένη ?

Οι μόνες υπηρεσίες που έχω απενεργοποιημένες είναι ...

alerter

clipbook

indexing service

messenger

remote registry

telnet

Αυτά και μόνο !!

Δώστε μου τα φώτα σας εάν μπορείτε !!

Link to comment
Share on other sites

Ο γειτωνας μου εχει ADSL απο ΟΤΕΝΕΤ..

Εχει το στανταρ μοντεμ που δεινουν τωρα , δεν θυμαμε τωρα το ονομα , το μονο που θυμαμε ειναι οτι το SSΙD εχει μεσα την λεξη speed και κατι αλλο σαν συνθετη λεξη.

Ειμαι σε Νετ καφε αυτην τη στιγμη , και ψαχνω ακομα για λυση.

Link to comment
Share on other sites

1) Ανοιγω την web κονσολα Linksys 192... admin ... ολα καλα

2)κανω αναζητηση .... τον βρισκω με καλο σημα ..

3) πηγαινω στο SSID του και το ενεργοποιο ως και δικο μου.

Το Linksys κανει επανεκινηση .. οκ μεχρι εδω .

Ξεκιναει παλι και πλεων ειναι συνδεδεμενο , βλεπω και το ονομα του υπολογιστη του στο Workgroup ..

Ολα καλα μεχρι εδω :) ... παρακατω δεν μπορω να παω , να δω ιντερνετ :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Gateway 192.168.1.1 (εγώ το έβαλα αυτό, έτσι το είδα στο βιβλίο του)

Εδώ βάζεις το gateway του γείτονα.

Εφ'όσον τα pc-ιά είναι στο ίδιο subnet, αλληλο-ping-άρονται.

Αλλά για να βγεις πρέπει να έχεις το κατάλληλο gateway (στην περίπτωσή σου το gateway του γείτονα).

Η διαδικασία επιβεβαίωσης είναι:

start run cmd

ping local_ip

ping kapoia_ip

ping gateway

ping internet_ip

Αν δεν ξέρεις την ip που σου έχει αποδώσει το dhcp, με ipconfic /all στο cmd θα στη δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Καταφερα μεσα απο την συνδεση του φορητού υπολογιστή να δω πιο gateway δινει αυτόματα ο DHCP.

Το δηλωσα στη γέφυρα μου, και ναι μπόρεσα να κάνω ping απάνω του :)

όμως παλι δεν ειχα ιντερνετ ?

Το μονο που εμεινε ειναι το IP που απόκτησε αυτόματα ο φορητός υπολογιστής απο το DHCP !!

Το θεμα ειναι που να το δηλωσω ? στην γεφυρα Wireless ? ή στον υπολογιστη ο οποιος θα κανει χρηση την συνδεση ??

Link to comment
Share on other sites

Την βρήκα την άκρη , μια μικρή λεπτομερια που όμως κάνει την διαφορά !!

όταν επιλέξεις το SSID του άλλου , και γίνει η σύνδεση μεταξύ σας ,και με το LAN σου , τότε γυρνάς το IP σου σε Auto DHCP .

Επειτα το μηχάνημα μου παίρνει αυτόματα τις ρυθμίσεις και παίζει το ΙΝΤΕΡΝΕΤ αλλά χάνω το LAN μου !!!

Συμπέρασμα ... χρειαζετε να βάλω και μια δεύτερη κάρτα δικτύου , έτσι ώστε η μια να δουλεύει αποκλειστικά για LAN , και η άλλη για το WLAN ! ;)

Η υποθεση μου ειναι λιγο διαφορετική απο την συνδεσιμότητα των περισσότερων συσκευών.

Tην διαφορά την κάνει η συσκευή Linksys WET54G.

Η οποία ειναι γέφυρα η οποία ειναι προγραμματιζόμενη από τοπικό δίκτυο με συγκεκριμένες IP, ενώ εάν προγραμματιστή μια φορά , τότε δεν χρειαζετε ο υπολογιστής να διατηρεί την ιδια IP .

Παρά μόνο η γέφυρα !! που έπειτα λειτουργεί ως συνδετικός κρίκος των δυο ασύρματα ενωμένων υπολογιστών .

Σε απλά ελληνικά , η γέφυρα είναι ένας προγραμματιζόμενος πομπός, και τα δικτυακά πρωτόκολα είναι δουλειά των δυο υπολογιστών, εφόσον κατορθώσουν να συνδεθούν από την εναέρια σύνδεση .

Αλλη φορα ετσι να μου τα γράφετε, για να τα καταλαβαίνω !! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεσαι 2 καρτες δικτύου!

Απλά να κάνετε σωστή ρύθμιση.

Δηλαδή αν ο γειτονας σου εχει DHCP τοτε κλεινεις το DHCP server του Linksys, και βαζεις σε ολα τα PC του Lan σου να παιρνουν DHCP. Έτσι ο DHCP server του γειτονα θα δινει τις IPs σε ολα τα PC και αρα θα ειναι σωστες και συμβατες μεταξυ τους. Κανονικα ετσι πρεπει να παιξει.

Θα εχεις ομως ενα μειονεκτημα, οτι οταν πεσει το wireless link επειδη δεν θα μπορεις να παρεις IP δεν θα δουλεύει και το ασυρματο δικτυο.

’ρα συμφωνειτε με το γειτονα οτι αυτος θα εχει τις IPs πχ 1-128, και εσυ τις 129-254. (για οσους ξερουν τι ειναι τα subnets, δεν εννοώ subnets), οποτε αυτος μοιραζει IP στο δικτυο του σε αυτο το range, και ρυθμιζει τον DHCP του να δινει IPs σε αυτο το range, και αντιστοιχα εσυ στο δικο σου, καλυτερα static γιατι δεν ξερω τι γινεται με δυο DHCP servers στο ιδιο δικτυο. Gateway και dns θα βαλεις το Speedtouch του γειτονα. Subnet Mask βαζεις 255.255.255.0

Με αυτον τον τρόπο τα δυο κομματια του δικτου θα λειτουργούν και ανεξαρτητα-αποκομμενα, ενω οταν λειτουργει η ασυρματη συνδεση θα ειναι σαν τα PC τα δικα σου και του γειτονα να ειναι ολα στο ιδιο switch.

Αφου ολα δουλέψουν πρεπει να δεις και την ασφαλεια του δικτυου γιατι αλλιως μπορει οποισδηποτε με ενα laptop να μπει και να βλεπει τα shares σας καθως και να παρει Internet

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morpheus [Χθες, στις 10:08]

Δεν χρειάζεσαι 2 καρτες δικτύου!

Απλά να κάνετε σωστή ρύθμιση.

Δηλαδή αν ο γειτονας σου εχει DHCP τοτε κλεινεις το DHCP server του Linksys, και βαζεις σε ολα τα PC του Lan σου να παιρνουν DHCP. Έτσι ο DHCP server του γειτονα θα δινει τις IPs σε ολα τα PC και αρα θα ειναι σωστες και συμβατες μεταξυ τους. Κανονικα ετσι πρεπει να παιξει.

Μάλιστα, καλα τα λες και μεχρι στιγμης , ετσι κατάφερα να λειτουργήσω το δικτυο ,και να εχω σύνδεση ιντερνετ. ;)

Αρχική απάντηση από morpheus [Χθες, στις 10:08]

Θα εχεις ομως ενα μειονεκτημα, οτι οταν πεσει το wireless link επειδη δεν θα μπορεις να παρεις IP δεν θα δουλεύει και το ασυρματο δικτυο.

Μάλιστα, αυτό ειναι το πρόβλημα ..

Αρχική απάντηση από morpheus [Χθες, στις 10:08]

’ρα συμφωνειτε με το γειτονα οτι αυτος θα εχει τις IPs πχ 1-128, και εσυ τις 129-254. (για οσους ξερουν τι ειναι τα subnets, δεν εννοώ subnets), οποτε αυτος μοιραζει IP στο δικτυο του σε αυτο το range, και ρυθμιζει τον DHCP του να δινει IPs σε αυτο το range, και αντιστοιχα εσυ στο δικο σου, καλυτερα static γιατι δεν ξερω τι γινεται με δυο DHCP servers στο ιδιο δικτυο. Gateway και dns θα βαλεις το Speedtouch του γειτονα. Subnet Mask βαζεις 255.255.255.0

Με αυτον τον τρόπο τα δυο κομματια του δικτου θα λειτουργούν και ανεξαρτητα-αποκομμενα, ενω οταν λειτουργει η ασυρματη συνδεση θα ειναι σαν τα PC τα δικα σου και του γειτονα να ειναι ολα στο ιδιο switch.

Καλά τα λες αλλά πρακτικά δεν γίνετε να εξαρτάμε συνέχεια από τον γείτονα , δεν ειναι λογικό !!

Η ιδέα μου για την δεύτερη κάρτα δικτύου ,μου δίνει πλήρη ελευθεριά , και κατά την άποψή μου είναι οτι το καλύτερο .

Και λέω καλύτερο διότι ακόμα και στο θέμα ασφαλείας, θα μπορέσω να έχω το Firewall μόνιμα ενεργοποιημένο στο LAN , και το RLAN , θα είναι απλά μια γέφυρα ίντερνετ όπως ειναι και ο αρχικός σχεδιασμός .

έτσι θα ελέγχω εγώ τα IP μου που θα βλέπουν τα Shares !!

Και εαν θελω ιντερνετ για το LAN μου , θα τρέχω εναν Software Proxy πχ microsoft η κατι αλλο σαν το Proxy++ .

Πάντως σε ευχαριστώ που μπηκες στον κοπο να αναλύσης την περίπτωση μου, σίγουρα οι προτάσεις σου αποτελούν εναλλακτικά σενάρια και είναι πρακτικά εφαρμόσιμες :)

.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εισαι ουτε ο πρώτος ουτε ο τελευταιος που εχει LAN, WLAN Και Internet. Στο AWMN πχ ειναι ο κανόνας, και κανεις δεν χρησιμοποιει 2 καρτες δικτύου για αυτο το λόγο.

Παντως δεν ειναι δυσκολο να συμφωνησετε για την κατανομη των IPS (μονο σε αυτο θα ¨εξαρτασαι¨). Και να μην συμφωνησετε, δεν ειναι δυσκολο να βρεις 3-4 IPs που δεν χρησιμοποει αυτος και να τις βαλεις στα PC σου. Για Gateway και dns, τους χρειάζεσαι μονο για Internet, αν πεσει το ασυρματο λινκ παλι θα βλεπεις κανονικα το lan σου.

Η πιο σωστη λύση θα ηταν ο καθενας να εχει το subnet του και η ασυρματη συσκευη σου να κανει routing. Αλλα μαλλον τα WET δεν εχουν τετοια δυνατοτητα ρυθμισης.

Όσο για το firewall, δεν εχει το WET δικο του;

Αν δεν εχει, και παλι δεν χρειάζεσαι 2 καρτες, απλα στο firewall στο pc σου να επιτρεψεις την επικοινωνια μονο με τις IPs του LAN σου, και το speedtouch του γειτονα.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρών κάνω δοκιμές , σίγουρα θα πρέπει να κάνω κάποιες προσαρμογές , που σχετίζονται άμεσα και με τα μηχανήματα που έχω και τις δυνατότητες τους .

Πάντως είμαι ευχαριστημένος μέχρι εδώ, όσο για τις λεπτομέρειες , θα βρω σιγά σιγά την χρυσή τομή . :)

Πάντως πρέπει να παραδεκτό ότι δεν μου αρέσει η ιδέα το WLAN , να γίνετε τόσο σημαντικό κομμάτι στο LAN μου .

Ιδιαίτερα όταν ο γείτονας μου, είναι μικρός σε ηλικία και σχετικά αδαείς με τους υπολογιστές .

Να σε καλά morpheus :flower:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.