Jump to content



Chipsets για 775...


iem36

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα. Έχω καιρό να συμμετάσχω στο forum λόγω πΟΤΕ (βλέπε PCM).

Μιάς και κατόρθωσα να μείνω online σκέφτηκα να ζητήσω τη βοήθειά σας.

Φτιάχνω ένα δεύτερο σύστημα και έχω στα χέρια μου έναν Celeron D 352 (έφτασε στα 4.2 άνετα),

2Χ512ΜB Twinmos 667, ένα Bigwater SE, μια 6600 AGP τροφοδοτικό και κουτί και έναν 80άρη WD. Τι λείπει;

Η μητρική.Η αρχική σκέψη ήταν να εκμεταλευτώ πλήρως τον 352 με το Bigwater χωρίς να αλλάξω

κάρτα γραφικών.Αυτό με περιόριζε αρκετά καθώς βρήκα μόνο 2-3 μητρικές να με καλύπτουν. Οι δύο

ήταν της Asrock και της απέριψα λόγω κακών εντυπώσεων από πλατφόρμα AMD και μία της ASUS, η P5VDC-MX

που βασίζεται στο P4M800Pro.

Για τα 52 ευρώ που κόστισε καλή ήταν, με βασικές δυνατότητες o/c χωρίς ρεύματα βέβαια, αλλά η έλλειψη pci lock

με κρατούσε στα 4Ghz. Αυτό που με ξένισε όμως ήταν η απουσία DUAL CHANNEL οπότε οι μνήμες σκοράρανε απαίσια. Η VIA

βέβαια όπως και ο πωλητής ισχυρίζονται ότι η μητρική υποστηρίζει DC, αν και εγώ δεν είδα κάτι τέτοιο.

Αφού την άλλαξα πήγα σε κάτι με onboard vga για να γλιτώσω από το AGP με μικρό κόστος. Δοκίμασα μία Jetway 965DAG (115 ευρώ)

αλλά η έλλειψη IDE controler με ανάγκασε να την αλλάξω (είχε μέσα μόνο ένα βυσματάκι IDE --> SATA) .Εκ των υστέρων βέβαια παρατήρησα ότι το PATA εγκαταλείπεται σιγά σιγά παρόλο που συνοδεύει αρκετούς από μας.

Σκέφτομαι λοιπόν την αγορά μιας νέας μητρικής που να πληρεί τις ακόλουθες προυποθέσεις:

1. Δυνατότητα σύνδεσης 3 (άντε, 2) συσκευών IDE.

2. Βασικές δυνατότητες o/c με ρεύματα σε επεξεργαστή/μνήμες και pci lock.

3. Δεν με ενδιαφέρει η κάρτα γραφικών.

4. RAID 0.

5. Υποστήριξη C2D.

6. Τιμή: Το πολύ 90 ευρώ.

Ο λόγος που ζητώ τη βοήθειά σας είναι το ότι λόγω πΟΤΕ ( το κέιμενο το έγραψα offline ) δεν μπορώ να βρω από το

νετ τα χαρακτηριστικά των C2D chipsets και να προσανατολιστώ σε αντίστοιχη μητρική.

Ξέρω ότι το forum είναι γεμάτο από ερωτήσεις του τύπου "ποια μητρική" αλλά η γραμμή μου πέφτει τόσο συχνά που δεν μπορώ

να διαβάσω τις απαντήσεις.

Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Τόλη ευχαριστώ για την πρόταση.

Τελικά πήγα σε ρίζική αλλαγή:

Gigabyte 945 S3, τη θέση του Celeron πήρε ένας 640, την 6600 την αντάλλαξα με μία 6600 PCI-E.

To BIOS της μητρικής φαίνεται αρκετά πλούσιο, θα το δοκιμάσω αργότερα.

Προς το παρόν ο 640 είναι στα 4,1 gh με default ρεύμα και 42(?) βαθμούς με το Bigwater. Όταν βρω χρόνο θα δω που φτάνουν cpu και μνήμες.

AAAAAAAA!!! Ξέχασα να σας πω. Ο πΟΤΕ έβγαλε το PCM μετά από παρέμβαση της ΕΕΤΤ (τους είχα στείλει σχετικό mail).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.