Jump to content



Στήσατε WLAN ? ακούω εντυπώσεις ...


overvolt

Recommended Posts

Στήσατε WLAN ? ακούω εντυπώσεις ...

Ναι το πήρα απόφαση να μπω και εγώ, στο παιχνίδι Wireless Local Network.

Πήρα οπλισμό ..

Linksys WET54G Ver3 - Wireless-G Ethernet Bridge

Stella Doradus (Parabolic Grid Antenna ) 22.5db 2.4GHz

Ιταλικό πλαστικό κουτί (παντός καιρού ) -25C

Δυο εξηντάμετρα καλώδια CAT5-E ( Ένα για Link και το άλλο για μεταφορά τροφοδοσίας )

Και μια εξαώροφη πολυκατοικία .

Προς το παρών μοντάρω το κουτί, και δοκιμάζω την γέφυρα , για πιθανά προβλήματα όπως , τροφοδοσία , συνδεσιμότητα σε πλαίσια γειτονιάς , σταθερότητα του Ethernet κλπ κλπ.

Δεν ήθελα να πληρώσω 50ευρω για συσκευή POE , ελπίζοντας ότι με απλή μεταφορά τάσης σε συνδεσμολογία POE, θα κατάφερνα να τροφοδοτήσω το κουτί με τη χρήση ενός μόνο CAT5-E, στέλνοντας τάση από κάτω.

Έπεσα θύμα των κανόνων της ηλεκτρολογίας, και αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω και ένα δεύτερο CAT5-E , έτσι ώστε τα μισά ζευγάρια του, να έχουν θετική τάση, και τα άλλα μισά αρνητική τάση , έτσι ώστε να καταπολεμήσω το πρόβλημα της μεγάλης βύθισης της τάσης, που παρουσίασε η χρήση των δυο μόνο ζευγαριών από το CAT5-E.

Κατάφερα τελικά στέλνοντας 7.2 Volt DC από την μια πλευρά, να παίρνω από την άλλη τα πολυπόθητα 5.3 Volt DC υπό πλήρη φορτίο ( 500-600 mA) όπου είναι και η κατανάλωση της γέφυρας.

Αφού ξεπέρασα το πρόβλημα τροφοδοσία , τώρα έμπλεξα με το να μάθω τι κάνουν όλες οι λειτουργίες στο software της γέφυρας , ρυθμίσεις και προσαρμογή συνεργασίας με το υπάρχων μικρο μου LAN.

Τελικός στόχος η συνεργασία μου, με παροχέα ίντερνετ μέσο WLAN .

Το κεφάλι μου έχει γίνει καζάνι, εάν και σχετικός με τα δίκτυα, το WLAN είναι ένας άλλος κόσμος από μόνο του.

Τέλος , πέρα από το κατασκευαστικό κομμάτι, ακούω διάφορα από άτομα στην πόλη μου.

Ράδιο αρβύλα η όχι , εσείς θα μου πείτε .

1)Το WLAN έχει προβλήματα σταθερότητας , και διακοπές που μπορεί να κρατήσουν και ένα ολόκληρο λεπτό.

2)Κάποιος έβγαλε τα πλαστικά από την γέφυρα του (πομπός) και κόλλησε καλώδια στο RESET για να έχει τη δυνατότητα να κάνει RESET από κάτω !! γιατί λέει κολλάνε τα κουτιά μια φορά το μήνα, τουλάχιστον !!

3)Ο παραπάνω δυστυχής δήλωσε μέγιστη μεταφορά δεδομένων τα 110KB το δευτερόλεπτο !! σε απόσταση 3 Χιλιόμετρα ( αυτό είναι το μόνο που μου άρεσε από όσα μου είπε)

Μόνο που εγώ , είμαι όπως έχω πει και στο παρελθόν, Ηλεκτρολόγος -Ηλεκτρονικός και τεχνικός δικτύων, λέτε να μπορέσω να παλέψω καλύτερα τους νόμους της φύσης και τις τεχνολογίας ? :)

Link to comment
Share on other sites

Για ερασιτεχνικά ασύρματα δίκτυα:

http://www.awmn.net/forum/viewforum.php?f=30

http://www.thessaliawireless.net/

Γενικότερα αρκετές πληροφορίες περί ασύρματων δικτύων στο:

http://info.awmn.net

Τώρα ειδικότερα σε αυτό που λες, ξεκινάω λίγο απότομα:

Αρχική απάντηση από overvolt

Πήρα οπλισμό ..

Linksys WET54G Ver3 - Wireless-G Ethernet Bridge

Stella Doradus (Parabolic Grid Antenna ) 22.5db 2.4GHz

Ιταλικό πλαστικό κουτί (παντός καιρού ) -25C

Δυο εξηντάμετρα καλώδια CAT5-E ( Ένα για Link και το άλλο για μεταφορά τροφοδοσίας )

Και μια εξαώροφη πολυκατοικία .

Αν τα έχεις στήσει αυτά απλά συνδέοντας τα "καλώδια", εκπέμπεις παράνομα, και μάλιστα πολύ παράνομα.

Γιατί: ~20db η ενίσχυση του wireless AP + 20db η κεραία σου - τις όποιες απώλειες >>> 20db που είναι το νόμιμο όριο εκπομπής στους 2.4GHz στην Ελλάδα. (100 mW).

Τώρα στο Βόλο, δεν νομίζω να σου πει κανείς τίποτα, αλλά αν έρθει "το βανάκι της ΕΕΤΤ" για μετρήσεις καλό είναι να ξέρεις ότι μπορείς να φας καμπάνα :)

Οι στέλλες είναι πολύ μέτριες κεραίες, στο AWMN δεν τις χρησιμοποιούμε πια.

Αντ' αυτών, ακόμη και για τους 2.4 προτιμούμε pacific wireless και andrew 24-άρες.

Η μετριότητά τους αφορά κυρίως τον κύριο "λοβό", που δεν είναι όσο κατευθυντικός θα έπρεπε, αλλά εκπέμπει και γύρω γύρω.

Η άλλη σου εναλλακτική είναι το τυπικό offset δορυφορικό πιάτο (80άρι ή μεγαλύτερο) σε συνδυασμό με το κατάλληλο feeder (είτε ιδιοκατασκευή είτε αγοραστό).

Αρχική απάντηση από overvolt

Τέλος , πέρα από το κατασκευαστικό κομμάτι, ακούω διάφορα από άτομα στην πόλη μου.

Ράδιο αρβύλα η όχι , εσείς θα μου πείτε .

1)Το WLAN έχει προβλήματα σταθερότητας , και διακοπές που μπορεί να κρατήσουν και ένα ολόκληρο λεπτό.

2)Κάποιος έβγαλε τα πλαστικά από την γέφυρα του (πομπός) και κόλλησε καλώδια στο RESET για να έχει τη δυνατότητα να κάνει RESET από κάτω !! γιατί λέει κολλάνε τα κουτιά μια φορά το μήνα, τουλάχιστον !!

3)Ο παραπάνω δυστυχής δήλωσε μέγιστη μεταφορά δεδομένων τα 110KB το δευτερόλεπτο !! σε απόσταση 3 Χιλιόμετρα ( αυτό είναι το μόνο που μου άρεσε από όσα μου είπε)

1) Το wifi δεν κάνει καθόλου διακοπές.

Παίζει 24/7 για χρόνια, με βροχές και χιόνια, αρκεί να πληρούνται κάποιες βασικές προϋποθέσεις:

a) άριστη οπτική επαφή (το wifi δεν περνάει από νερό, δέντρα, δάση, πολυκατοικίες κλπ κλπ, χρειάζεται άψογη point 2 point οπτική).

B) οι συσκευές που βάζεις πρέπει να είναι αξιόπιστες και να έχουν καλό "radio".

c) η στόχευση που θα κάνεις θα πρέπει να είναι όσο πιο άψογη γίνεται, σε όσο πιο σταθερό ιστό γίνεται (δεν μπορείς να φανταστείς πόσο μπορείς να κερδίσεις με λίγο finetuning).

2) Προσωπικά έχω υπολογιστή στην ταράτσα και όχι μικρές embedded συσκευές.

Οι embedded δεν κολλάνε αν πληρούνται κάποιες προϋποθέσεις:

α) Δεν ζεσταίνεται πάνω από τα όριά της (πράγμα δύσκολο το καλοκαίρι)

β) Δεν κάνει μπάνιο το χειμώνα (πράγμα εξίσου δύσκολο, γιατί τα πλαστικά ηλεκτρολογικά κουτιά αν ξεραθεί το λάστιχο που έχουν και σκιστεί, θα μπει νερό μέσα, ή αν έχεις κάνει κάποια βλακεία στις τρύπες).

γ) Μηχανική "αντοχή" (π.χ. αρκετά παραδείγματα μού 'ρχονται στο μυαλό με κομμένα pigtail, τό χω πάθει κι εγώ, συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες!).

3) 110KB/sec είναι ξεφτίλα ταχύτητα για το 802.11b, σημαίνει ότι δεν χρησιμοποιείτε το φάσμα όπως θα έπρεπε. Η ταχύτητα που θα έπρεπε να πιάνει είναι ~400-600 Kbyte/sec, εφ'όσον μιλάμε για 2 κατευθυντικά if's, με ένα σχετικά καλό σήμα (~25 snr).

Προσωπικά στην Αθήνα, σε link στα ~7km, με 802.11b είχε ~300-400 kbyte/sec, πριν από ~2 χρόνια (που η Αθήνα είναι πιο δύσκολη από το Βόλο γιατί έχει πολύ περισσότερο θόρυβο).

Σε κάθε περίπτωση,

Welcome :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω κανέναν ηλια .. τουλάχιστον οχι ακόμα.

Αυτό που εχω σκοπό να κάνω ειναι να στήσω τον εξοπλισμό, και βλέποντας ποιος έρχεται καλύτερα, θα κολλησω απάνω του. :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Σήμερα, στις 19:43]

Για ερασιτεχνικά ασύρματα δίκτυα:

http://www.awmn.net/forum/viewforum.php?f=30

http://www.thessaliawireless.net/

Γενικότερα αρκετές πληροφορίες περί ασύρματων δικτύων στο:

http://info.awmn.net

Σε κάθε περίπτωση,

Welcome :)

Γιατρέ μου !!! :D :D Να σε καλά ..

Οπως τα λες είναι, το κουτάκι βγάζει 14db και η κεραία 22db .

Εντάξει δεν εχουμε να κανουμε με ενα απλο acces point, γέφυρα είναι !! δεν μπορεί να είναι ψόφια ;)

Οσο για το βανακι , άστο καλύτερα, ξερω καλά την περίπτωση απο τα FM.

Ας μου επιτραπη να υποθέσω οτι στο θεμα 2.4Ghz , τα πράγματα ειναι πιο χαλαρά .

Link to comment
Share on other sites

1) Τον περιορισμό στην ισχύ στα νόμιμα όρια πρέπει να τον εφαρμόσεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ! Με καγκουριές το μόνο που θα καταφέρουμε ειναι να πνιγούμε στον ιδιο μας τον θόρυβο (έχει ηδη γίνει στα 2.4Ghz)

2) Με σωστο POE δηλ με μεταφορα στα 48V λόγω πολυ μικρότερου ρεύματος θα ειχες πολύ μικρότερη πτώση τάσης και θα δούλευε με ενα UTP. Ακομα και χωρις 48V θα μπορούσες απλα να δώσεις μεγαλυτερη ταση κατω, και αν θες ως εξτρα πολυτελεια να βαλεις ενα απλο κυκλωμα σταθεροποιησης πανω. Και αν στην τελικη ενα UTP δεν σου φτανει θα ηταν πιο απλο και πιο φτηνο να παρεις ενα απλό 2x0.5 η 2x0.75 (mm^2) καλώδιο για την τροφοδοσια.

3)Η διαφορα Bridge με Access point δεν εχει να κανει με το RF κομματι αλλα με την δομή του δικτύου (bridging vs routing).

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι στις προθέσεις μου να κάνω τον κάου-μπόη , και να αντιμετωπίσω την κατάσταση ως ράδιο - πειρατής των ερτζιανών .

Μελέτησα το όλο θέμα , και περί ΦΕΚ- Νομικό καθεστώς Ευρωπαϊκή νομοθεσία, και ναι εφόσον με μια απλή δήλωση, και χρησιμοποιώντας εξοπλισμό στα νόμιμα όρια , αποκτώ την προστασία του κρατικού μηχανισμού, τότε είναι σε όφελος μου να παραμείνω στην φωτεινή πλευρά του μονοπατιού.

Βέβαια με έχει συνεπάρει λίγο ο ενθουσιασμός , και έτσι κάπου μπορεί να υπερέβαλα στα λόγια μου.

Τώρα , το θέμα είναι ότι κανείς δεν σου λέει ακριβώς ( από πλευρά κατασκευαστών AP, ποιες επιλογές έχεις από εξωτερικές κεραίες, έτσι ώστε να εισε νόμιμος ) .

Πως είναι δυνατών να ξέρει ένας απλός άνθρωπος , την σχέση ισχύος με τον πολλαπλασιασμό της, από το κέρδος κεραίας, και την αφαίρεση των τελικών απωλειών ( καλώδια - κονέκτορες) , έτσι ώστε να βγει η σούμα των 100mW !!

Θα δώσω ένα παράδειγμα από το δικό μου σύστημα ,και πείτε μου εσείς εάν τα μετράω λάθος.

Βρήκα ένα πινάκα από το πανεπιστήμιο Πατρών , αντιστοιχία dbm σε mW .

1)Το Linksys έχει έξοδο στα 54Mbps 12dbm ισχύ .

2)Τα 12dbm = 16mW

3)Τα 3dbi κεραίας δημιουργούν διπλασιασμό ισχύος .

4)Τα 3dbi=32mW τα 6dbi=64mW τα 9dbi=128mW

5)Οπααα φτάσαμε το όριο !!

6)Τώρα , να υποθέσω απώλειες 28mW από καλώδια και κονέκτορες !!

7)Συμπέρασμα είμαι νόμιμος ?

8)Εάν δεν είμαι πρέπει να πάρω μια κεραία. Με 7.5 db κέρδος , για να έχω θεωρητική ισχύ 100mW στα χαρτιά ? Και τις πραγματικές απώλειες ποιος θα μου τις βγάλει ?

Ποιος θα παλέψει τα ψέματα των κατασκευαστών υλικού ??

Είναι δυνατών μια κεραία σαν αυτή που έχω, η οποία δεν έχει ούτε έναν κατευθυντήρα ,παρά μόνο ένα δίπολο και μια σήτα για πλάτη (ας πούμε ανακλαστήρα ) , φτιαγμένη από πλέγμα για μπετά οικοδομής , να δίνει ενίσχυση 24db ???

Ανωριμότητα ανοργανωσιά - και χάος , χαρακτηρίζουν την αγορά εξοπλισμού στα Wireless, και παρά το γεγονός ότι είμαι γνώστης στην εκτίμηση ραδιοφωνικού εξοπλισμού, νοιώθω ότι χρειάζομαι βοήθεια από άλλους για να τα βγάλω πέρα , με το πλαίσιο νομιμοφάνειας !!

Δώστε μου,τα φώτα σας εάν μπορείτε !

Link to comment
Share on other sites

1) Η ισχυς εκπομπής και το κέρδος των κεραιών μετρώνται σε dBm ακριβώς για αν διευκολύνουν τους υπολογισμους που θες να κανεις. Επειδη τα dBm ειναι εκθετικο μεγεθος, για να πολλαπλασιασεις τα κερδη, ισχυ κλπ απλα τα προσθετεις. ’ρα θες συνολικο αθροισμα 20dBm που αντιστοιχουν σε 100mW EIRP.

2) Η σταθμη εκμπομπης ειναι η μια μεριά του προβλήματος. Το wifi ειναι ασυνδρομο, οποτε θες ΚΑΙ καλή λήψη. Επειδή λοιπόν το κερδος της κεραιας μπαινει και στις δυο κατευθυνσεις ενω η ισχύς της καρτας μονο στην εκπομπή, ειναι καλύτερα να παρεις οσο πιο μεγαλη κεραια μπορεις (δηλαδη πιο κατευθυντική και αρα λιγοτερο θορυβωδης) και να ριξεις την ισχύ εκπομπής απο την συσκευη που χρησιμοποιείς. Για αυτο η δυνατοτητα ρυθμισης της ισχύος μεχρι τουλάχιστον τα 0dBm (1mW) θεωρειται ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ για χρηση σε εξωτερικο χωρο.

3) Χοντρικα λοιπον μπορεις να πεις πως με 0dBm εκπομπής, τη Stella των ~22dB και μικρό μηκος (μεχρι 3-4m) καλου καλωδίου (Aircom+, LMR 400 κλπ) εισαι ακριβώς στα 20dbm. Το πιθανοτερο ειναι απο κακους κοννεκτορες-καλωδια-ατελειες της κεραιας να εισαι κατω απο τα 20dBM

(Γενικα για τις απωλειες υπολογιζε 0.5 με 1 db καθε connector, και το καλωδιο συμφωνα με τις προδιαγραφες που δινει ο κατασκευαστης σε dB ανα μετρο)

Link to comment
Share on other sites

Με βοήθησες λίγο στο θέμα απώλειες κονέκτορα, αλλά με μπέρδεψες σε όλα τα άλλα .

Με βοήθησες λίγο στο θέμα απώλειες κονέκτορα, αλλά με μπέρδεψες σε όλα τα άλλα .

Για παράδειγμα , τα db εκπομπής είναι αυτά που ενδιαφέρουν την ΕΕΤΤ .

H stella δίνει λέει 22.5 db.

22.5 db δια 3 = 7.5 φορές διπλασιάζει την ισχύ .

16 mW Χ2 32 , Χ2 64, Χ2 128, Χ2 256, Χ2 512, Χ2 1024, Χ2 2048mW ή 2Watt και κάτι !!

Παλι κάτι δεν παει καλα ?

Μήπως το όριο των 100mW είναι η επιτρεπόμενη ισχύ , χωρίς το κέρδος κεραίας ?

Διότι !! το κέρδος κεραίας , βγαίνει Διότι πετσοκόβω τον δικό μου θεωρητικό ολοστρόγγυλο λοβό !! ?

By the way i am Wireless ,με τον γειτωνα !! :D :D τα καταφερα !!

Επομενο βημα η ταρατσα .. soon ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από overvolt

Μήπως το όριο των 100mW είναι η επιτρεπόμενη ισχύ , χωρίς το κέρδος κεραίας ?

Όχι.

Απαραίτητη προϋπόθεση για να μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια embedded συσκευή σε εξωτερικό χώρο είναι να "ρυθμίζει" την ισχύ εξόδου.

Δεν μπορείς να βάλεις 15db κάρτα και 5db κεραία, δεν θα έχεις καλό αποτέλεσμα, λόγω μειωμένης ευαισθησίας. Η κάθε κάρτα έχει κάποια δεδομένη ευαισθησία για το κάθε rate που κλειδώνει, μπορείς να το βρεις στα specs της.

Αυτό εξαρτάται μόνο από την εκπομπή του απέναντι, εσύ όσο τσιτώνεις την κάρτα σε ισχύ υπάρχει περίπτωση ακόμη και να χαλάς τη λήψη σου.

Προσωπικά από embedded συσκευές δεν γνωρίζω πολλά πλην αυτών που παίρνουν openwrt, τα οποία όμως σε 802.11a καταστάσεις δεν είναι πολύ επαρκή από άποψη bandwidth, τουλάχιστον για εμάς εδώ στο AWMN.

Το ποιες συσκευές υποστηρίζουν openwrt δες εδώ:

http://wiki.openwrt.org/TableOfHardware

Προσωπικά έχω δοκιμάσει 2 toshiba wrc-1000, και απ'όσο ξέρω και τα asus wl500 παίζουν μια χαρά.

Γενικότερα σε πιο point and click καταστάσεις, υπάρχουν και τα routerboard της mikrotik (που τρέχουν το ομώνυμο software), ή mini-itx pc-άκια που είναι σε δυνατότητες ακριβώς σαν pc αλλά σε πιο μικρό μέγεθος, και φυσικά η λύση ενός pc x86 αρχιτεκτονικής με linux ή με mikrotik os. Προσωπικά δεν γνωρίζω το παραμικρό από mikrotik, αλλά απ'όσο ξέρω έχει τα διάφορα κόλπα ρύθμισης ισχύος για τις εκάστοτε κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Οκ φιλε μου, θα ψαξω τα λινκ που μου έδωσες ..και βλέπουμε :)

Σταθερότατο το Linksys, το δουλεύω εδώ και τέσσερις ώρες, δεν καταλαβαίνει τίποτα ..

;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από overvolt

Σταθερότατο το Linksys, το δουλεύω εδώ και τέσσερις ώρες, δεν καταλαβαίνει τίποτα ..

;)

Το ταρατσο-pc μου να δεις, το δουλεύω 2 χρόνια και δεν καταλαβαίνει τίποτα :)

Συνεχόμενο uptime:

# uptime

03:48:56 up 28 days, 10:04, 2 users, load average: 0.00, 0.01, 0.00

(το uptime σπάνια ξεπερνάει τους 2-3 μήνες διότι συνεχώς το "πειράζω" :) )

Link to comment
Share on other sites

Εγω ρε παιδια προσπαθω να πιασω σημα με ενα γειτονα μου 20 μετρα διπλα μου(σε αλλη πολυκατοικια) αλλα δε μπορουμε με τπτ!Εγω χρησιμοποιω το usrobotics9111 και εκεινος εχει laptop βασικα macintosh.Γιατι δε μπορουμε να πιασουμε σημα?Δε με βρισκει με τπτ!

Link to comment
Share on other sites

Eσύ τον βλέπεις τον φίλο σου ?

Τα Laptop έχουν λιγότερη ισχύ απο τα εξωτερικά κουτιά.

Το SONY vaio που έτυχε να έχω μπροστά μου, έχει WLAN INTEL, ενσωματωμένο.

Ψάξε λίγο τα λινκ που έδωσε ο Σωτήρης, θα βρεις αρκετές απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Χθες, στις 03:48]

Το ταρατσο-pc μου να δεις, το δουλεύω 2 χρόνια και δεν καταλαβαίνει τίποτα :)

Συνεχόμενο uptime:

# uptime

03:48:56 up 28 days, 10:04, 2 users, load average: 0.00, 0.01, 0.00

(το uptime σπάνια ξεπερνάει τους 2-3 μήνες διότι συνεχώς το "πειράζω" :) )

Αύριο θα πάρω το κλειδί της ταράτσας μας !! Επίσημα απο διαχειριστή και πρόεδρο.

Τα μιλήσαμε, και τα συμφωνήσαμε . :D

Επιασα και το Google earth , και άρχισα να βλέπω τις αεροφωτογραφίες της περιοχής.

Με το Google earth , ο στόχος - σκόπευση γίνετε παιχνίδι, αφού σου γράφει τις μοίρες ακριβώς !!

Επόμενο βήμα είναι να διαμορφώσω το all weather κουτάκι μου ( πλαστικό μικρο ιστού) SCAME Italy 190x140x71mm .

Και τέλος θα σε πηγαίνω, και εγω κόντρα στο Up time :D :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από overvolt

Και τέλος θα σε πηγαίνω, και εγω κόντρα στο Up time :D :D

:D

Τσέκαρε την πολύ ωραία εφαρμογή που έχουμε στο awmn:

http://wind.awmn.net

Είναι χάρτης από το google earth και φαίνονται όλες οι διασυνδέσεις, υψόμετρα κλπ.

Λογικά θα υπάρχει και για την περιοχή σου, αν έχουν ασχοληθεί τα παιδιά από το TOWN (trikala open wireless network).

Σε κάθε περίπτωση το παρών forum δεν είναι και το πιο ενδεδειγμένο, καλύτερα να γράψεις στα fora που σου παρέθεσα στο πρώτο μου post :)

Link to comment
Share on other sites

Τη στρουμφίσαμε! :D

έτσι είναι !!

τέλος πάντων, έλπιζα να βρω και WLAN ή RLAN overclokers :D

Πάλι καλά που με βοήθησες όσο μπορούσες .. σου χρωστάω πολλά . :flower:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από overvolt [19-02-2007 19:59]

Οπως τα λες είναι, το κουτάκι βγάζει 14db και η κεραία 22db .

Εντάξει δεν εχουμε να κανουμε με ενα απλο acces point, γέφυρα είναι !! δεν μπορεί να είναι ψόφια ;)

Πομπός 14dB Ή 14dBm...?.........Κεραία 22dB Ή 22dBd......?........Έχει διαφορά....... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ξαναλέω:

Η ισχυς εκπομπής και το κέρδος των κεραιών μετρώνται σε dBm ακριβώς για αν διευκολύνουν τους υπολογισμους που θες να κανεις. Επειδη τα dBm ειναι εκθετικο μεγεθος, για να πολλαπλασιασεις τα κερδη, ισχυ κλπ απλα τα προσθετεις. ’ρα θες συνολικο αθροισμα 20dBm που αντιστοιχουν σε 100mW EIRP.

Ξέχνα τα mW! Έχε στο μυαλό σου ως όριο τα 20db και κανε ολους τους υπολογισμούς απλα προσθέτοντας dBm (ισχύς εκπομπής) + dBi (κέρδος κεραίας) - 2-3dB απώλειες

@Hipro

Η νομοθεσία θετει τον περιορισμός σε 100mW EIRP δηλαδή περιορίζει την μέγιστη ένταση του πεδίου ανεξαρτήτως της κατευθυντικότητας της δεσμης (δεν ευνοει δλδ τις κατευθυντικες κεραιες) άρα ενδιαφέρει το κέρδος της κεραίας σε dBi. Όσο για την ισχύ εκποπής αυτη σε συσκευες Wifi μετράται σε dBm, λόγω μικρών απόλυτων μεγεθών. (Υποθέτω ως dB εννοεις dBW που έχει νόημα για πομπούς αρκετών Watt)

Γενικα για τα διαφορα dB δείτε εδώ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.