Jump to content



ASUS P5B Deluxe/WiFi-AP modified BIOS για Vista OEM Activation


n1ck0s

Recommended Posts

http://www.mydigitallife.info/2007/02/20/asus-p5b-deluxewifi-ap-motherboard-slp-20-bios-and-cert-download-for-vista-oem-activation/

Σύμφωνα με το άρθρο υπάρχουν κάποια θέματα για το activation OEM Vista σε Asus P5B, τα οποία έρχεται να λύσει το modified bios που αναφέρει.

Δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά, μπορεί να φανεί χρήσιμο σε κάποιους.

Link to comment
Share on other sites

Τα πραγματα μαλλον ειναι πολυ ποιο απλα ....;)

Όταν ηρθε η P5Bdlx WiFi αμέσως έβαλα το 1004bios που μου δίνει και 1333Fsb .

Χθες βράδυ ήσυχα κι ωραία έβαλα και τα vista32bit χωρίς κανένα πρόβλημα ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αρχική απάντηση από bizimis [20-02-2007 08:39]

Τα πραγματα μαλλον ειναι πολυ ποιο απλα ....;)

Όταν ηρθε η P5Bdlx WiFi αμέσως έβαλα το 1004bios που μου δίνει και 1333Fsb .

Χθες βράδυ ήσυχα κι ωραία έβαλα και τα vista32bit χωρίς κανένα πρόβλημα ;)

Βεβαια...επειδη και εγω εχω κανει την ιδια αναβαθμιση σε bios (1004) αν ο μη γεννοιτο χρειαστει ΔΕΝ μπορεις να γυρισεις σε προγενεστερη εκδοση bios....Δυστυχως

Εμενα μου ηταν εξαιρετικα ασταθες το 1004 και οταν επιχειρησα τοσο απο δισκετα, οσο και μεσα απο τα xp να βαλω την προηγουμενη εκδοση (910) εφαγα....πορτα γιατι το motherboard πεταει μηνυμα οτι η διαδικασια δεν μπορει να γινει:( :( :(

Προς δικη μου (και δικη σου) γνωση και συμμορφωση

Παναγιωτης

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount

Δεν έχει το βιος μέσα το EZ Flash? Και στη striker υπάρχει αυτο το ζόρι για προηγούμενες εκδόσεις οπότε flashaρουμε απο το EZ Flash

Δυστυχως....ουτε απο κει παιζει

Μαλιστα πεταει μηνυμα οτι η εκδοση που εχεις (1004) ειναι μεταγενεστερη αυτης που θελεις να βαλεις(910)...οποτε....πορτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Και για τον προβληματισμο σας εχω λυση......:) Κατεβαστε το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ AfuDos απο ΕΔΩ ( μεσα στο .rar αρχειο εχω επισυναψει και ενα util για να κανετε bootable δισκετα ) .

Την Εντολη δωστε την ως εξης : AFUDOS /i****.rom /pbnc /n

Αντε ....και καλα Downgrade :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από stratos1978 [Σήμερα, στις 14:29]

Και για τον προβληματισμο σας εχω λυση......:) Κατεβαστε το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ AfuDos απο ΕΔΩ ( μεσα στο .rar αρχειο εχω επισυναψει και ενα util για να κανετε bootable δισκετα ) .

Την Εντολη δωστε την ως εξης : AFUDOS /i****.rom /pbnc /n

Αντε ....και καλα Downgrade :) :) :)

Μεγαλε...εισαι αετος !!!:) :) :) :)

Για πετα λιγο.....χαχαχαχαχα:worship: :worship: :worship:

Σε ευχαριστω πολυ, αν και ακομα δεν εχω κανει κατι..εν τουτοις τονιζω οτι το συγκεκριμενο motherboard δεν εχει προβλημα με το να κανει κανεις [downgrade]

Το προβλημα υπαρχει ΜΟΝΟ με την συγκεκριμενη εκδοση 1004 και ειναι καθαρα δικη μου αβλεψια γιατι στο site της Asus αναφερεται ξεκαθαρα. και μαλιστα ειναι γραμμενο με κοκκινα γραμματα, για να ειναι σιγουροι οτι θα το δουν ολοι

Ολοι εκτος απο μενα:p :p :p

Τελος παντων μου ευχομαι καλη τυχη με την συμβουλη σου και αν δεν παιξει και τα φτυσει...που ειπαμε οτι μενεις;;;;

:p :P :p :P :p :P :p :P :p :P

Γεια χαρα

Παναγιωτης

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Duder [Σήμερα, στις 06:43]

Και εγώ με 1004 bios έβαλα κανονικά τα Vista 32bit. Ουδέν πρόβλημα. Αυτά τα modded bios από άγνωστες πηγές τα φοβάμαι λίγο...

TO 1004 δεν ειναι modded bios, αλλα της Asus και εχει ανακοινωθει κανονικα σαν official bios update

Αλλα δεν ειχα ποτε "μπλε οθονες " στον Υπολογιστη μου, παρα μονο οταν εβαλα αυτο!!!:mad:

Οποτε...κανω downgrade στο 910 (και σε αυτη την εκδοση ειχα στησει τα Vista χωρις κανενα προβλημα)

Να τι λεει η Asus για την περιπτωση

Version 1004 2007/01/26 update

Description P5B Deluxe Release BIOS 1004

**Please update AsusUpdate to V7.09.02 or later prior making this update.**

**This BIOS does not support roll back to older BIOS**

1 Enhance memory compatibility

2 Support CONROE E0 CPU(FSB 1333)

File Size 804 (KBytes)

:)

Link to comment
Share on other sites

Συνονόματε, δεν αναφέρομαι στο official bios της ASUS αλλά στο link στο οποίο παραπέμπει ο n1ck0s στο 1ο post:

A hacker has released a modified version of BIOS for Asus P5B Deluxe and Asus P5B Deluxe/WiFi-AP mobo which self claimed as perfect BIOS for the motherboard based on latest BIOS release version 1004. The perfectly modified v1004 Asus BIOS is extracted from BIOS again by using EZ Flash 2 to backup the modified BIOS that proved to be working, and supports RAID functionality.

Όσο για τις μπλε οθόνες που λες, εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα. Σε εμένα το 1004 είναι βράχος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Duder [Σήμερα, στις 08:16]

Συνονόματε, δεν αναφέρομαι στο official bios της ASUS αλλά στο link στο οποίο παραπέμπει ο n1ck0s στο 1ο post:

A hacker has released a modified version of BIOS for Asus P5B Deluxe and Asus P5B Deluxe/WiFi-AP mobo which self claimed as perfect BIOS for the motherboard based on latest BIOS release version 1004. The perfectly modified v1004 Asus BIOS is extracted from BIOS again by using EZ Flash 2 to backup the modified BIOS that proved to be working, and supports RAID functionality.

Όσο για τις μπλε οθόνες που λες, εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα. Σε εμένα το 1004 είναι βράχος.

oops!!!

Sorry friend :o :o :o

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια απορια

Εχω την P5W DH DELUXE

Και αυτη την στιγμη εχω το 1901 ΒΙΟΣ πανω

Αλλα με κοβει στα 411 FSB πως μπορω να βαλω παλι το 1707 ΒΙΟΣ πανω ?

Μεσω Asus Update μου λεει οτι το δεν μπορω να το κανω

Τα φωτα σας

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από o polonos

κανενας βρε ? παιδια :...:

Λογικα ακολουθωντας τον τροπο που υπεδειξε και σε μενα ο stratos http://rapidshare.com/files/19854472/AFUDOS.rar.htm

κοιτα παραπανω να δεις το post που μου ειχε κανει

Στο λινκ που σου δινω δεν ειμαο σιγουρος οτι συμπεριλαμβανεται το σωστο αρχειο που χρειαζεσαι

Γι αυτο το λογο ψαχτο πρωτα και μετα αν ειναι οκ προχωρα

Κανε το flash μεσα απο το Bios ypoxrevtika

Ez flash

Και για τον προβληματισμο σας εχω λυση...... Κατεβαστε το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ AfuDos απο ΕΔΩ ( μεσα στο .rar αρχειο εχω επισυναψει και ενα util για να κανετε bootable δισκετα ) .

Την Εντολη δωστε την ως εξης : AFUDOS /i****.rom /pbnc /n

Αντε ....και καλα Downgrade

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.