Jump to content



psu για κατεβαστήρι...


aspirin

Recommended Posts

Έχω ένα κατεβαστήρι το οποίο για την ώρα τρέχει με ένα τροφοδοτικό της πλάκας στο οποίο έχω κάνει mod για να μην ακούγεται. Βέβαια με τη συγκεκριμένη πατέντα δεν υπάρχει ασφάλεια ούτε για το κατεβαστήρι ούτε για μένα. Επίσης δεν αισθάνομαι σίγουρος να το αφήσω να κατεβάζει ακόμα κ όταν θα λείπω από το σπίτι. Γι'αυτό σκέφτηκα τις εξής 2 λύσεις, η οποίες θα πρέπει να κυμαίνονται σε "σχετικά" μικρό κόστος (μέχρι 80 ευρώ το πολύ):

1. να αγοράσω κάποιο καλό κ αθόρυβο τροφοδοτικό (enermax liberty ή Seasonic?)

2. Να αγοράσω ένα όχι κ τόσο αθόρυβο καλό τροφοδοτικό στο οποίο με μια μετατροπή να μην ακούγεται τπτ. (fortron/chieftec? κάποιος καλός οδηγός για τη μετατροπή θα με διευκόλυνε...)

Βλέπετε πρέπει να συμβιώνω με το κατεβαστήρι. Οπότε οι απαιτήσεις του θορύβου είναι μεγάλες. Θέλω το τροφοδοτικό να είναι τόσο ασφαλές που αν π.χ. γίνει κάτι, να περιοριστεί στο κάψιμο του δίσκου ή της μητρικής. Αυτή τη στιγμή έχω έναν 12άρι ανεμιστήρα ο οποίος ψύχει ένα "γυμνό" τροφοδοτικό της πλάκας. Ούσιαστικά η μόνη πηγή θορύβου είναι ο δίσκος αλλά τί να το κάνω όταν δεν το εμπιστεύομαι για το φόβο ενός βραχυκυκλώματος ή μιας φωτιάς. Διάβασα κ τη περίπτωση του φίλου μας που έλιωσε ένα καλώδιο στο seasonic τροφοδοτικό κ ανησύχησα. Οπότε πρέπει να επισπεύσω την αντικατάσταση του τροφοδοτικού με κάτι επίσης "αθόρυβο".

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aspirin

Διάβασα κ τη περίπτωση του φίλου μας που έλιωσε ένα καλώδιο στο seasonic τροφοδοτικό κ ανησύχησα. Οπότε πρέπει να επισπεύσω την αντικατάσταση του τροφοδοτικού με κάτι επίσης "αθόρυβο".

To oποίο περιστατικό που αναφέρεις μάλλον εν τέλει επρόκειτο για δικό του λάθος. Kατα τα άλλα δεν υπάρχει τπτ περιέργο να ακουστεί.Αν θες τελείως Αθόρυβα, κοίτα σε κάτι fanless και γενικά υψηλό efficiency. Τα Seasonic είναι αθόρυβα(12cm fan@700rpm), υψηλό Efficiency>80% και σταθερότητα, τουλάχιστον σε μένα!:)

Τη περίπτωση 2 δε θα τη λογάριαζα γιατί χάνεται η εγγύηση, οπότε...Φίλα τα ρούχα σου να έχεις τα μισά! :)

Link to comment
Share on other sites

για ριξε μια ματια ματια εδω http://www.pcsilent.de/showProduct.do μαζι με τα εξοδα αποστολης ειναι 82 ε αλλα μιλαμε για 400w.δεν ξερω τι φοραει το κατεβαστηρι σου ΟΥΤΕ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ !!!!! !!!!! !!!!! !!!!! !!!!! !!!!! !!!!! !!!!! !!!!! !!!!! το συγκεκριμενο τροφοδοτικο αλλα απ'οτι βλεπω θελεις ησυχια και το site αυτο εχει τα παντα για ησυχια

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι λετε? για κατεβαστιρι 80 ευρο τροφοδοτικο?

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=916&product=671924&tab=specs

άντε αυτο

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=916&product=754498

μια χαρα και τα δυο. με τι καμια δε χρειαζεσαι περισοτερο εκτος και αν δεν ειναι ΜΟΝΟ κατεβαστιρι

Link to comment
Share on other sites

και ένα Enermax

Τα fanless είναι ακριβά για κατεβαστήρια κατά τη γνώμη μου. Δε νομίζω ότι αξίζουν. Επίσης ένα καλό με ανεμιστήρα δεν κάνει ενοχλητικό θόρυβο. Βέβαια είναι και λίγο υποκειμενικό αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dark22

Στο κατεβαστήρι-server-HTPC είναι που χρειάζεται το fanless psu...

μονο που τα fanless ειναι και λιγο ακριβα

:sorry: :sorry:

αλλα τι φοραει το κατεβαστηρι σου?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θα το τρελάνετε το παιδί. Ένα απλό τροφοδοτικούλι θέλει που να μην κάνει πολύ θόρυβο.

Και μιλάτε για 82 από το εξωτερικό (δηλαδή + τα έξοδα μεταφοράς).

Πάρε φίλε μου ένα με 30 και το πολύ πολύ να αλλάξεις το ανεμιστηράκι με κάποιο αθόρυβο. Επικίνδυνο δεν είναι, εύκολο είναι και αποτελεσματικό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JimmyFox

Ρε παιδιά θα το τρελάνετε το παιδί. Ένα απλό τροφοδοτικούλι θέλει που να μην κάνει πολύ θόρυβο.

Και μιλάτε για 82 από το εξωτερικό (δηλαδή + τα έξοδα μεταφοράς).

Πάρε φίλε μου ένα με 30 και το πολύ πολύ να αλλάξεις το ανεμιστηράκι με κάποιο αθόρυβο. Επικίνδυνο δεν είναι, εύκολο είναι και αποτελεσματικό.

η τιμη που ειπα περιλαμβανει και εξοδα μεταφορας

επισης δεν ξερουμε τι φοραει το κατεβαστηρι και τι watt θελει

αμα δεν θελει watt μπορει να παρει κατι οικονομικο και να αλλαξει το ανεμιστηρι η να το κανει fanless(στο pcw ειχαν κανει ενα αφιερωμα γα ενα παλικαρι που εκανε ενα εντελωσ αθορυβο κατεβαστηρι χρησιμοποιοντας ψυχτρες απο ενισχυτες :blink: :blink: :blink: )

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις κ συγνώμη για την καθυστέρηση. Τώρα γύρισα σπίτι.

Πραγματικά, το κατεβαστήρι έχει ανάγκη για ησυχια γιατί αυτό θα δουλεύει ώρες ανάπαυσης.

Το δικό μου κατεβαστήρι αποτελείται από μια μητρική με via τσιπάκι, 600άρη celeron, 256mb μνήμη και 250gb σκληρό δίσκο. Αυτά είναι όλα κ όλα. Η λύση fanless ακούγεται καλή κ σίγουρη. Αν είναι, θα τα δώσω βαριά-βαριά τα 82 ευρώ, μιας κ θα είναι εντελώς αθόρυβο. Απλά σκέφτομουνα μήπως πιο τσαμπέ, με ένα καλό τροφοδοτικό που θα το μοντάρω. Το fortron άραγε αν του έβαζα έναν ανεμιστήρα στα 7v θα άντεχε συνεχόμενη χρήση?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kr@m@ [Σήμερα, στις 22:13]

η τιμη που ειπα περιλαμβανει και εξοδα μεταφορας

επισης δεν ξερουμε τι φοραει το κατεβαστηρι και τι watt θελει

αμα δεν θελει watt μπορει να παρει κατι οικονομικο και να αλλαξει το ανεμιστηρι η να το κανει fanless(στο pcw ειχαν κανει ενα αφιερωμα γα ενα παλικαρι που εκανε ενα εντελωσ αθορυβο κατεβαστηρι χρησιμοποιοντας ψυχτρες απο ενισχυτες :blink: :blink: :blink: )

Συγνώμη κιόλας που επαναλαμβάνω αλλά τα 82 ευρά που τα είδες?

Εγώ το ποιο φτηνό που βρήκα κάνει 159 ευρά... συν τα μεταφορικά...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μολις μπουμε στο site πηγαινουμε στα psu from 400 watt και βρισκουμε αυτο που αναφερα .Μολις το δουμε κανουμε κλικ στο order item.Πανω δεξια διαλεγουμε το my shopping cart και εμφανιζεται το τροφοδοτικο που εχουμε επιλεξει .Επειτα διαλεγουμε ελλαδα και κατω κατω στη σελιδα εμφανιζεται το συνολικο κοστος (αγορα + μεταφορικα) στην περιπτωση μας 82.62ε

ΥΓ:το psu που αναφερω ειναι αυτο http://www.pcsilent.de/en_pd_be_quiet_power_supply_Straight_Power_quiet_120mm_fan_active_PFC_400W_507.html

και οχι fanless:look: :look:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.