Jump to content



Φυσητήρας [Blower] Το νέο μου περιφερειακό...


MasterDAL

Recommended Posts

  • Replies 146
  • Created
  • Last Reply

την λυση blower την εχω υιοθετησει κι εγω.εχω ενα στις 13000 σαλ.μια φορα το μηνα βγαινω μπαλκονι και γυαλιζει μετα...και με ενα πινελακι καθαριζουμε τα απομειναρια αναμεσα στα fins των ψυκτρων..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sakis_the_fraud

αλλη μια καλη λυση ειναι το βενζιναδικο της γειτονιας!

εχει και πολυ πιεση!

Πολύ καλή ιδέα! Μόνο πάρε και μια απόχη για να μαζεύεις τους πυκνωτές που θα φεύγουνε σα σφαίρες :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Πολύ καλή ιδέα! Μόνο πάρε και μια απόχη για να μαζεύεις τους πυκνωτές που θα φεύγουνε σα σφαίρες :hehe:

:hehe: :hehe:

για θεωρια καλη μου ακουγεται...

τωρα για την πραξη δεν το εχω δοκιμασει...

ειμαι ο κλασικος με το πιστολακι στο μπαλκονι...

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛ :worship: :worship: :worship: :worship:

Καλά, και πολύ κάψιμο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :hehe::hehe::hehe:

Όλο το thread είναι..... :p:banging::p

Βtw, πρόσφατα εγκατέστησα ένα 12αρη ανεμιστήρα στο μπροστινό μέρος του κουτιού και βάζει αέρα (πρόσφατα γιατί μέχρι στιγμής δν το είχα ανάγκη απο πλευράς θερμοκρασιών). Επειδή ζω και θεσσαλονίκη κέντρο (ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ σκόνη) και καμία όρεξη δν έχω να μπορώ να φυτεύω μαρούλια λάχανα και άλλα ζαρζαβατικά στο εσωτερικό του κουτιού μου λίαν συντόμως μήπως να εγκαταστήσω κάποιο φίλτρο??? Αν ναι, έχετε τίποτα να μου προτείνετε κι αν κι εδώ ναι απο πού???

(Οχι απο internet plz..... Αν ο πατέρας μου ξαναπληρώσει κάτι για το PC μέσα σε 6 μήνες απο τώρα.... :bye: :bye: :bye: ) :p

Link to comment
Share on other sites

@geogeoland

Πάρε φίλτρο αποροφητήρα από το super market της γειτονιάς. Το πιο φτηνο που θα βρεις - είναι πολύ λεπτό και αφήνει τον αέρα να περνά από μέσα ικανοποιητικά. Κόβεις κομάτι και το βάζεις στη θέση του ανεμιστήρα και επάνω βιδώνεις τον ανεμιστήρα. Ίσως χρειαστεί να βάλεις πατούρες μεταξύ ανεμιστήρα και φίλτρου για να τον απομακρύνεις από τη φτερωτή. Μπορείς να βάλεις μικρά "παξιμάδια" από βίδες, χοντρό χαρτόνι τρυπημένο, ή ότι άλλη πατέντα βολεύει. Εγώ έχω βάλει τέτοια φιλτρα σε πλαϊνούς ανεμιστήρες (92mm) που βάζουν αέρα. Όταν πιάσουν βρωμιά πάνω απλά θα αλλάξω το φίλτρο. Πιο φτηνή λύση λογικά δεν θα βρεις. Πάντως αν δεν πιάνει το χέρι σου, στο e-shop τα χριστουγεννα ειχα βρει πλαίσιο για 12αρι fan με μαύρο φίλτρο ενσωματωμένο (4 αν θυμάμαι καλά). Πήρα ένα αλλά τελικά δεν έβαλα 12άρια fans και χρησιμοποίησα το σφουγκαράκι (φίλτρο) στον ένα από τους 92mm που έβαλα. Στον 2ο και σε κάτι άλλα πλαϊνά ανοίγματα έβαλα κομμάτια από φίλτρο αποροφητήρα. Ίσως χρειαστείς και κολλητική ταινία διπλής όψης.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από neuromancer

@geogeoland

Πάρε φίλτρο αποροφητήρα από το super market της γειτονιάς. Το πιο φτηνο που θα βρεις - είναι πολύ λεπτό και αφήνει τον αέρα να περνά από μέσα ικανοποιητικά. Κόβεις κομάτι και το βάζεις στη θέση του ανεμιστήρα και επάνω βιδώνεις τον ανεμιστήρα. Ίσως χρειαστεί να βάλεις πατούρες μεταξύ ανεμιστήρα και φίλτρου για να τον απομακρύνεις από τη φτερωτή. Μπορείς να βάλεις μικρά "παξιμάδια" από βίδες, χοντρό χαρτόνι τρυπημένο, ή ότι άλλη πατέντα βολεύει. Εγώ έχω βάλει τέτοια φιλτρα σε πλαϊνούς ανεμιστήρες (92mm) που βάζουν αέρα. Όταν πιάσουν βρωμιά πάνω απλά θα αλλάξω το φίλτρο. Πιο φτηνή λύση λογικά δεν θα βρεις. Πάντως αν δεν πιάνει το χέρι σου, στο e-shop τα χριστουγεννα ειχα βρει πλαίσιο για 12αρι fan με μαύρο φίλτρο ενσωματωμένο (4 αν θυμάμαι καλά). Πήρα ένα αλλά τελικά δεν έβαλα 12άρια fans και χρησιμοποίησα το σφουγκαράκι (φίλτρο) στον ένα από τους 92mm που έβαλα. Στον 2ο και σε κάτι άλλα πλαϊνά ανοίγματα έβαλα κομμάτια από φίλτρο αποροφητήρα. Ίσως χρειαστείς και κολλητική ταινία διπλής όψης.

Τα χέρια μου πίανουν μεν, αλλά εκεί που είναι ο ανεμιστήρας και με το κουτί που έχω (η πρόσοψη δεν βγαίνει με ΤΙΠΟΤΑ!!! Βγαίνει η μισή απο κάτω κι αν τραβήξω κι άλλο θα σπάσω το πάνω κομμάτι, είναι πολυ λεπτό...Δν είναι και με βίδες είναι συρταρωτό) μήπως γίνεται να το πάλω απο την έξω μεριά το φύλτρο/καλσόν κλπ? Εννοώ, έξω απο το σασί, να μην ακουμπάει στον ανεμιστήρα, να ακουμπάει τη λαμαρίνα από την έξω μεριά. Θα υπάρξει πρόβλημα?

:unsure:

Δν έχω και χώρο από μέσα για τον ανεμιστήρα και για φίλτρο+πατούρες γιατί αλλιώς πρέπει να κόψω λίγο το κουτάκι να μετακινήσω το δίσκο πιο πίσω για να μην ακουμπάει πανω στον ανεμιστήρα (στο κέντρο) και τον σταματάει και θα ήθελα να το αποφύγω γιατί αυτή τη περίοδο με τα διαβάσματα και τα σχετικά βαριέεεεμαι!!!! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ο ανεμιστήρας από τη μια τραβάει και από την άλλη φυσάει. Η ιδέα είναι να φιλτράρεις τη ροή εισόδου. Αν δεν ξεβιδώνει το fan όπως λες βάλτο έξω από το σασί αλλά αν δεν είναι κολλητά πάνω στο fan δεν θα έχει αποτέλεσμα - θα τραβάει αφιλτράριστο από το πλάι. Όταν είναι κλειστό το κουτί σου, το μπροστά fan από που τραβάει αέρα? Αν η πρόσοψη είναι μασίφ πλαστικό τότε λογικά θα τραβάει από τη βάση της πρόσοψης, από κάτω. Αν είναι έτσι χώσε εκεί φίλτρο.

Γενικά βάλε το PC να δουλεύει, πλησίασε ένα αναμένο τσιγάρο και δες που κάνει έντονη αναρρόφηση καπνού.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Χθες, στις 17:56]

Πολύ καλή ιδέα! Μόνο πάρε και μια απόχη για να μαζεύεις τους πυκνωτές που θα φεύγουνε σα σφαίρες :hehe:

H καλύτερη ατάκα που γράφτηκε στο forum αυτό το μήνα!!! :clap: :clap: :clap:

Link to comment
Share on other sites

@masterdal

ποσα Watt ειναι το blower που εχεις?

και γενικα σε οποιον εχει αυτο το 8αυματουργο εργαλειο,τη δευτερη μεγαλυτερη νακαλυψη μετα τα tire up,πειτε λιγο watt/τιμη/τοπο αγορας αν ειναι ευκολο :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από neuromancer

@geogeoland

Πάρε φίλτρο αποροφητήρα από το super market της γειτονιάς. Το πιο φτηνο που θα βρεις - είναι πολύ λεπτό και αφήνει τον αέρα να περνά από μέσα ικανοποιητικά. Κόβεις κομάτι και το βάζεις στη θέση του ανεμιστήρα και επάνω βιδώνεις τον ανεμιστήρα. Ίσως χρειαστεί να βάλεις πατούρες μεταξύ ανεμιστήρα και φίλτρου για να τον απομακρύνεις από τη φτερωτή. Μπορείς να βάλεις μικρά "παξιμάδια" από βίδες, χοντρό χαρτόνι τρυπημένο, ή ότι άλλη πατέντα βολεύει. Εγώ έχω βάλει τέτοια φιλτρα σε πλαϊνούς ανεμιστήρες (92mm) που βάζουν αέρα. Όταν πιάσουν βρωμιά πάνω απλά θα αλλάξω το φίλτρο. Πιο φτηνή λύση λογικά δεν θα βρεις. Πάντως αν δεν πιάνει το χέρι σου, στο e-shop τα χριστουγεννα ειχα βρει πλαίσιο για 12αρι fan με μαύρο φίλτρο ενσωματωμένο (4 αν θυμάμαι καλά). Πήρα ένα αλλά τελικά δεν έβαλα 12άρια fans και χρησιμοποίησα το σφουγκαράκι (φίλτρο) στον ένα από τους 92mm που έβαλα. Στον 2ο και σε κάτι άλλα πλαϊνά ανοίγματα έβαλα κομμάτια από φίλτρο αποροφητήρα. Ίσως χρειαστείς και κολλητική ταινία διπλής όψης.

Οτι και να βάλεις μπροστά στον ανεμιστήρα κόβει ροή και μπουκωνει γρήγορα.

Η καλύτερη λύση είναι να καθαρίζεις συχνό το pc με ένα μπλοουερ των 18. (πχ μια φορα τον μήνα) και ένα πινέλο συγχρόνως.

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση είναι να σκουπίζεις συχνά στο χώρο που έχεις το PC. Κάνει καλό και στην υγεία ξέρεις... ;-) Επίσης τα κουτιά που πατάνε στο πάτωμα είναι σε χειρότερη μοίρα.

Χτες φύσηξα έναν server Που είχε στομώσει στο χνούδι. Χάθηκε ο ήλιος για μερικά λεπτά.... Πρέπει να παραδεστώ ότι το blower που επεικονίστηκε σε παραπάνω post (το δανείζομαι από το εργαστήριο) είναι η πιό πρακτική λύση και σχετικά ακίνδυνη αν προσέχεις λίγο αποστάσεις και κατεύθυνση.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Να το λοιπόν και το δικό μου νέο περιφερειακό.... Φυσητήρας, φυσερό, blower... οπως και να το πείς....ΚΑΝΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ... και ολα αυτά μόλις με 13,90 απο το DIY Practiker

2001885857161526737_rs.jpg

Η συσκευασία περιλαμβάνει:

- To φυσερό

- Οδηγίες χρήσεως σε Ελληνικά και Αγγλικά

- 1 σωλήνα

- 1 σακούλα σκόνης με φερμουάρ

- 2 ανταλακτικές ψύκτρες ασφαλείας

Γενικα και τεχνικά χαρακτηριστικά

- 2in1 εργαλεία (λειτουργία φυσήματος και απορρόφησης)

- Ελαφρύ

- Ισχύς : 500W

- Ταχύτητα : 13.000r/min

- Αέρας: 2.8 κυβικά μέτρα

- Πιστοποίηση CE

- Κουμπί κλειδώματος για συνεχή εργασία

- Καλή κατασκευή

Στη πράξη τώρα...

Οπως είπωθηκε σε άλλο ποστ θα πρέπει να βγάλετε το κουτί ή οτι άλλο σκοπεύετε να καθαρίσετε (όπως το keyboard) σε εξωτερικό χώρο καθώς δεν μπορείτε να φανταστείτε πόση σκόνη κρύβει το κουτί σας. Μιλαμε για σύννεφα σκόνης. Και αυτό προτείνετε και εμπειρικά καθώς στην 1η δοκιμή του blower κάναμε ενα δώματιο χάλια. :D Οπως φαντάζεστε κάνει αρκετο θόρυβο αλλα τα αποτέλεσματα ειναι εκπληκτικά και εμφανή με μόλις 5 λεπτά προσεκτικής εργασίας. Ειναι το ίδιο αποτελεσματικό και ως απορροφητήρας σκόνης (σαν σκουπάκι) απλά σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να γινει προσθήκη της ειδική σακουλας σκόνης και αλλαγή του σημείου που θα κουμπώσει ο σωλήνας. Τέλος, ειναι ιδιαίτερα χρήσιμο και για όσους διαθέτουν υδρόψυξη και ειδικά με ψυγεία τοποθέτημένα στο πάτο του κουτιού καθώς λόγω της συνήθως pull διαταξης των fans μαζευεται υπερβολική σκόνη και βρωμιές με αποτέλεσμα το μπουκωμα των κυψελλών.

Γενικά εμεινα απόλυτα ικανοποιημένος, το συνιστώ ανεπιφύλακτα και ολα όπως είπα μόλις με 13,90. :T::T: :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fANiS_K

Παιδες ποση αποσταση θα πρεπει να κραταμε σε blower-pc ωστε να μην δημιουργησουμε προβλημα σε καποιο πυκνωτη κλπ κλπ απο τη πιεση? (Το blower ειναι στα υποψιν προς αγορα τη δευτερα :p )

Αυτά τα φτηνά blower του εμπορίου δεν έχουν τόση δύναμη ώστε να σου δημιουργήσουν πρόβλημα από οποιαδήποτε απόσταση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fANiS_K [Σήμερα, στις 01:50]

Παιδες ποση αποσταση θα πρεπει να κραταμε σε blower-pc ωστε να μην δημιουργησουμε προβλημα σε καποιο πυκνωτη κλπ κλπ απο τη πιεση? (Το blower ειναι στα υποψιν προς αγορα τη δευτερα :p )

Οπως είπε και ο DJD πρόβλημα στο hardware δεν προκαλούν... για μένα περισσότερη προσοχή χρειάζονται τα μάτια σε αυτό το 5' λεπτο... και καλο ειναι να κρατάς μια Α απόσταση γιατί η σκόνη σκάει απο το πουθενά και με πίεση.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.