Jump to content


Φυσητήρας [Blower] Το νέο μου περιφερειακό...


MasterDAL

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από neuromancer [Σήμερα, στις 01:28]

Κάτι που έχω σκεφτεί αλλά δεν έχω υλοποιήσει γιατί δεν κάνω o/c είναι να έχω ένα καλό μεγάλο φουρφούρι εκτός δωματίου (έξω στο μπαλκόνι) στην αρκη ενός σπιράλ και να διοχετεύω κρύο άερα μέσα στο κουτί (σε CPU και GPU). :tomato:

Εννοείται ότι όλα τα άλλα φουρφούρια ίσα που θα στροφάρουν.

το μηκος του σωληνα κανει κακο μαστορα στην ροη

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 146
  • Created
  • Last Reply

συνεχιζω να ρωταω αν κανετε πλακα

σε 10 λεπτα το δωματιο θα εχει γινει παγακι

μα σοβαρα τωρα πιστευεις οτι με το ζεστο αερα απο την ψυκτρα θα εξισορροπισεις τον κρυο αερα που θα μπαινει στο δωματιο?

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!

δεν ξαναλεω οτι οσο αερα και να φυσας και ΟΣΟ δυνατα δεν θα πετυχεις ποτε κατι καλυτερο σε θερμοκρασια παρα μονο να εχουν τα φινς ΟΣΟ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΕΞΩ

τοχω πει 1.000.000 φορες

ΑΝ7 , μπα μπα , καλως τον , τι εγινε παλικαρι μου , τελειωσες τα ξενυχτια και τα τραπεζια και μας ηρθες?

:T::D

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε σκαθαράκο, μέχρι τη θερμοκρασια περιβάλλοντος μπορείς να ψύξεις φυσώντας αέρα του περιβάλλοντος. Αν έξω έχει 8 (χειμώνας) μια χαρά ψύξη θα κάνεις. Το δωμάτιο βέβαια θα σιγά σιγά θα κρυώσει κι αυτό.

BTW, Όταν δούλευα δεκάωρα σε ένα Athlon 2000+ με λαμπάτη 17άρα οθόνη, το δωματιο με το PC το χειμώνα ήταν ~5 βαθμούς πιό ζεστό από τα άλλα του σπιτιού. Ο Athlon δούλευε στους 70 σε load και πίσω το κουτί ήταν κανονικό αερόθερμο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Dear all,

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω το Hitachi (ή παρεμφερή) Air Blower ?

Thanks.

-----------------------

gandrian@panafonet.gr

-----------------------

praktiker σε ξεχωριστο stand στα εργαλεια

ειναι ακριβο νομιζω ομως

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω με ηλεκρικη σκουπα βγαζω την σκονη αφου να φανταστειτε στα default ειχα 34C και τωρα χωρις την σκονη εχω 16C

Mε παλτό και γάντια κυκλοφορείς στο σπίτι? Αν έχεις 16C στη CPU, τότε στο δωμάτιο πόσο έχεις? 10C?

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

παιδες δεν ξέρω για το blower που λετε εγω πηγα στο μηχανουργειο του φιλου μου και εκεί έχει ενα κοφλερ και μιλάμε για τρελή πίεση τι blower και πράσινα αλογα μου λέτε άλλαξε χρώμα η μητρική!!!!!!

με προσοχή πάντα και ο αέρας κάθετα με την μητρική για να μην ξεκολλήσουμε καμια αντίσταση-πυκνωτή και μετά οσο και να το φυσάμε με το κοφλέρ δεν θα κρυώνει :look:

Link to comment
Share on other sites

πηρα κι εγω σημερα ενα blower απο το praktiker με 15 ευρω, η ποιοτητα κατασκευης δεν ειναι και η καλυτερη (εχω και απαιτησεις με 15 ευρω τρομαρα μου) απο την αλλη ειναι παρα πολυ δυνατο αλλα και πολυ χοντροκομενο (2 φορες ενα πιστολακι μαλλιων), παντως θα εδινα σιγουρα 1-2 ευρω :hehe: παραπανω για κατι πιο μικρο με ρυθμιστη εντασης αερα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.