Jump to content



Φυσητήρας [Blower] Το νέο μου περιφερειακό...


MasterDAL

Recommended Posts

εχω μια ελεινη και τρισαθλια ιδεα

να γυρισω αναποδα τον ανεμιστηρα στο μοτερ μιας σκουπας...:hehe:

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ ειναι απο αυτες που βγαζουν και ατμο?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 146
  • Created
  • Last Reply
κοκκινο ειναι

μια χαρα ειναι αυτο

εκτος και αν θες να παρεις το ιδιο σε hitachi και να δωσεις 70 ευρω

μια στο τοσο το χρησιμοποιεις και εχει κ ανταλακτικες ψυκτρες μεσα

τι αλλο θες για 16 ευρω δλδ

το εργαλειο ειναι μαστ για τα λεφτα του

και μικροτερο δεν βγαινει γιατι ειναι φυγοκεντρικο σαν τουρμπο κ αν μικρινει η φτερωτη δεν βγαλει ογκο και πιεση με τις ιδιες στροφες

παιδες δεν ξέρω για το blower που λετε εγω πηγα στο μηχανουργειο του φιλου μου και εκεί έχει ενα κοφλερ και μιλάμε για τρελή πίεση τι blower και πράσινα αλογα μου λέτε άλλαξε χρώμα η μητρική!!!!!!

με προσοχή πάντα και ο αέρας κάθετα με την μητρική για να μην ξεκολλήσουμε καμια αντίσταση-πυκνωτή και μετά οσο και να το φυσάμε με το κοφλέρ δεν θα κρυώνει :look:

τι κοφλερ ρε σεις πατε καλα

ο καθενας οτι ναναι λεει

φυσηξες την μητρικη με 10 bar για να φυγει η σκονη ας πουμε

πλεον η ταρζανια βαφτιστηκε μοντα στην ελλαδα

εχω μια ελεινη και τρισαθλια ιδεα

να γυρισω αναποδα τον ανεμιστηρα στο μοτερ μιας σκουπας...:hehe:

καλη ιδεα

πως θα γινει αυτο?

θα βαλεις την πριζα αναποδα?

περιεργο εγω οπως και να την βαζω παντα απο την ιδια μερια γυρναει η σκουπα μου

ρε παιδια ριχτε μια ματια σε κανα σαιτ τυπου "how does it work" γιατι ακομα και για αστειο να λεμε μερικα πραγματα ειναι απλα αδυνατον να γινουν

εγω τουλαχιστον δεν γελαω

Link to comment
Share on other sites

BeetleJuice μεσα σε ολο αυτο που ειπα είχε και την πλάκα του αλλα μαλλον δεν θα το πιασες τλπ cool

οσο για το κοφλερ δεν είναι ανάγκη να το κάνεις σε απόσταση 10εκ.

και απο μισο μέτρο που λεει ο λογος να το κανεις θα φυγει οπως είπες σκονη ειναι!

Απλά αυτο βρήκα εκείνη τη στιγμή

Link to comment
Share on other sites

Σκάθαρε εδω δεν έχεις δίκιο... Χρησιμοποιώ το κοφλέρ (αεροσυμπιεστή) για τα πάντα. 3.0Hp μοτέρ με πίεση 9.5bar... Μεχρι και εξ' επαφής εχω πυροβολήσει μητρική / κάρτες / εντοσθια τροφοδοτικών κλπ... Ποτέ δεν συνάντησα κάποιο πρόβλημα (ουτε ειχα κανενα πρόβλημα με ξηλωμένα components)... Θεωρώ πως για την δουλειά που κάνει, ειναι αναντικατάστατο. Το blower θα υπάρξουν στιγμές που η δύναμη που έχει, θα κριθεί ανεπαρκής, ενω το ακροφύσιο του αεροσυμπιεστή όντας πιο στενό, μπορεί να εστιάσει σε προβληματικές περιοχές (ακομα και εκει που η σκόνη εχει πλέξει πουλόβερ...) :p

Edit : Για προσπαθησε να καθαρίσεις ψυκτρα απο μασίφ χνούδι με το blower να σου πω εγώ... Τα δώδεκα ευαγγέλια θα διαβάσεις, ενω με τον συμπιεστή ειναι -στην κυριολεξια- ψεκαστε, σκουπίστε, τελειώσατε...

Link to comment
Share on other sites

καλη ιδεα

πως θα γινει αυτο?

θα βαλεις την πριζα αναποδα?

περιεργο εγω οπως και να την βαζω παντα απο την ιδια μερια γυρναει η σκουπα μου

ρε παιδια ριχτε μια ματια σε κανα σαιτ τυπου "how does it work" γιατι ακομα και για αστειο να λεμε μερικα πραγματα ειναι απλα αδυνατον να γινουν

εγω τουλαχιστον δεν γελαω

δε μπορω να καταλαβω γιατι θιχτικες επειδη εκανα πλακα με μια σκουπα.

μετοχες της hoover εχεις?:tongue:

επισης δεν ειπα να βαλω τη πριζα αναποδα,αλλα τον ανεμιστηρα του μοτερ

Link to comment
Share on other sites

@many of you

αυτο βασικα ειναι το προβλημα που εχετε

οτι καταντησαμε αντι να κραζουμε τις κοτσανες που βλεπουμε να κραζουμε αυτους που δεν λενε κοτσανες

πολυ περισσοτερο δε , παρατηρειται το φαινομενο να μην καταλαβαινει ο αλλος καν οτι λεει κοτσανες

@ mitsos

οσο για το κοφλερ μητσο , και εγω εχω σχεδον το ιδιο .και blower εχω

σε περιπτωσεις δυσκολες μητσο , χρησιμοποιεις και βουρτσακι με πλαστικες τριχες για να διωξεις αυτο που θες

ωραιο το σκεπτικο σου , δεν λεω και πολυ βολικο και εγω το κανω αλλα οχι για τα Pc. το κοφλερ ειναι για βαριες δουλειες

επισης υπολογισε οτι σε μερικα σημεια η υπερβολικη πιεση βγαζει λαδια η σπρωχνει τη βρωμια παραμεσα οπως πχ σε ενα ρουλεμαν ανεμιστηρα

θελει χερι η δουλεια αν θες λεπτομερια .κ αν θες να καθαρισεις ψυκτρα δεν αρκει να φυσηξεις .θελει κ χερι , θελει κ σπρευ επαφων , θελει και λαδακι ειδικο

ετσι ενα brushless fan αντεχει μια ζωη ολοκληρη

για να θεωρειται "εργαλειο καθαρισμου" το blower και ΟΧΙ το κοφλερ σε ολο τον πλανητη μαλλον το σωστο εργαλειο ειναι το blower για καθαρισμα. εκαστο στο ειδος του

ο φαναρτζης μου αναβει το τσιγαρο με το οξυγονο-ασετυλινη , λογικο σου ακουγεται?εχουν βγει και αναπτηρες!

τωρα αν θες εστιαση τοση πιστεψε με με ενα στομιο μικρο custom μπροστα στο blower κανεις ακριβως την ιδια δουλεια με το κοφλερ

ΑΛΛΟ μητσο το γεγονος οτι ΕΧΕΙΣ ΗΔΗ διπλα σου το κοφλερ που κανει 400 ευρω και ΑΛΛΟ ενα παιδι που θελει να εχει ενα προχειρο εργαλειο να φυσηξει τη μητρικη του

με αυτη τη συμβουλη που δινεις θα τρεχουν ολοι στα βενζιναδικα με το pc

και το κοφλερ στα βενζιναδικα ΔΕΝ ρυθμιζει πιεση και ο χειριστης ΔΕΝ ξερει ποσο κοντα να ριξει και ΠΩΣ

με 17 ευρω και ενα βουρτσακι κανεις την δουλεια σου μια χαρα,ουτε με το pc τρεχεις στα βενζιναδικα ουτεμια περιουσια χαλας

@COSTAS

α ξεχασα το θεμα σκουπας

λες οτι τοπες για πλακα

αλλα μετα λες οτι ειχες σκεφτει το πως θα το κανεις , βαζοντας τον ανεμιστηρα αναποδα

οποτε μαλλον το σκεφτηκες κανονικα κ οχι για αστειο

δεν θα κατσω να εξηγησω γιατι δεν θα πετυχαινε αυτη η μοντα

λυσε τη σκουπα (καμια ωρα δουλεια) , βαλε τη φτερωτη αναποδα (αν τα καταφερεις γιατι θελει πρεσα) ,δεσε τη σκουπα (1 ωρα ξανα),και τοτε βαλτη στην πριζα και πες μας τι πετυχες

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη με την ιδια λογικη θα πρεπε να αναλυουμε οτιδηποτε χαζο/αστειο εχουμε πει στο φορουμ

οπως αν πας στη πρωτη σελιδα δες την ατακα του αστρολαβου με την αποχη και τους πυκνωτες

πως και δεν ειπες οτι δε θα δουλεψει γιατι η αποχη εχει διχτυ και θα φευγουν οι πυκνωτες αναμεσα στις οπες του?:...:

το αστειο ειναι αστειο

παρ ολα αυτα δε μπορω να καταλαβω γιατι μπορει καποιος να θιχτει με κατι τετοιο...

Link to comment
Share on other sites

σιγα μη θιχτω κιολας

ειναι πολυ απλο

ο αστρολαβος ειπε ενα αστειο κ λιγο γελασαμε (εχει πει κ καλυτερα)

με το δικο σου ΠΙΣΤΕΨΕ με κανενας δεν γελασε , πιο πιθανο να σε υποτιμησουν

αν θες συνεχισε ετσι ποσως με ενδιαφερει

το ζητημα ειναι να λεμε χρησιμα πραγματα κ οχι να γεμιζουμε γραμμες με ατακες που ουτε καν για αστειο δεν περνιωνται

Link to comment
Share on other sites

@many of you

αυτο βασικα ειναι το προβλημα που εχετε

οτι καταντησαμε αντι να κραζουμε τις κοτσανες που βλεπουμε να κραζουμε αυτους που δεν λενε κοτσανες

πολυ περισσοτερο δε , παρατηρειται το φαινομενο να μην καταλαβαινει ο αλλος καν οτι λεει κοτσανες

@ mitsos

οσο για το κοφλερ μητσο , και εγω εχω σχεδον το ιδιο .και blower εχω

σε περιπτωσεις δυσκολες μητσο , χρησιμοποιεις και βουρτσακι με πλαστικες τριχες για να διωξεις αυτο που θες

ωραιο το σκεπτικο σου , δεν λεω και πολυ βολικο και εγω το κανω αλλα οχι για τα Pc. το κοφλερ ειναι για βαριες δουλειες

επισης υπολογισε οτι σε μερικα σημεια η υπερβολικη πιεση βγαζει λαδια η σπρωχνει τη βρωμια παραμεσα οπως πχ σε ενα ρουλεμαν ανεμιστηρα

θελει χερι η δουλεια αν θες λεπτομερια .κ αν θες να καθαρισεις ψυκτρα δεν αρκει να φυσηξεις .θελει κ χερι , θελει κ σπρευ επαφων , θελει και λαδακι ειδικο

ετσι ενα brushless fan αντεχει μια ζωη ολοκληρη

για να θεωρειται "εργαλειο καθαρισμου" το blower και ΟΧΙ το κοφλερ σε ολο τον πλανητη μαλλον το σωστο εργαλειο ειναι το blower για καθαρισμα. εκαστο στο ειδος του

ο φαναρτζης μου αναβει το τσιγαρο με το οξυγονο-ασετυλινη , λογικο σου ακουγεται?εχουν βγει και αναπτηρες!

τωρα αν θες εστιαση τοση πιστεψε με με ενα στομιο μικρο custom μπροστα στο blower κανεις ακριβως την ιδια δουλεια με το κοφλερ

ΑΛΛΟ μητσο το γεγονος οτι ΕΧΕΙΣ ΗΔΗ διπλα σου το κοφλερ που κανει 400 ευρω και ΑΛΛΟ ενα παιδι που θελει να εχει ενα προχειρο εργαλειο να φυσηξει τη μητρικη του

με αυτη τη συμβουλη που δινεις θα τρεχουν ολοι στα βενζιναδικα με το pc

και το κοφλερ στα βενζιναδικα ΔΕΝ ρυθμιζει πιεση και ο χειριστης ΔΕΝ ξερει ποσο κοντα να ριξει και ΠΩΣ

με 17 ευρω και ενα βουρτσακι κανεις την δουλεια σου μια χαρα,ουτε με το pc τρεχεις στα βενζιναδικα ουτεμια περιουσια χαλας

@COSTAS

α ξεχασα το θεμα σκουπας

λες οτι τοπες για πλακα

αλλα μετα λες οτι ειχες σκεφτει το πως θα το κανεις , βαζοντας τον ανεμιστηρα αναποδα

οποτε μαλλον το σκεφτηκες κανονικα κ οχι για αστειο

δεν θα κατσω να εξηγησω γιατι δεν θα πετυχαινε αυτη η μοντα

λυσε τη σκουπα (καμια ωρα δουλεια) , βαλε τη φτερωτη αναποδα (αν τα καταφερεις γιατι θελει πρεσα) ,δεσε τη σκουπα (1 ωρα ξανα),και τοτε βαλτη στην πριζα και πες μας τι πετυχες

απλα respect ;)

Link to comment
Share on other sites

για κομφλερ υπάρχουν διάφορα εξαρτήματα για να κάνεις κάποια δουλειά

εγώ πχ. έχω πιστόλι με μαλακή πλαστική άκρη δεν έχει μεγάλη πίεση και σημαδεύεις πολύ συγκεκριμένα σημεία είναι βολικό

το μόνο που βλέπω λίγο επίφοβο είναι το νερό από την υγρασία του αερα

αυτός μάλλον είναι ο λόγος που αποφεύγουν κάποιοι το κομφλερ

αλλά και βραχιόλι στατικού προβλέπεται να φοράς άλλα δεν το κάνει κανείς

γιαυτό κομφλερ και ευκολία και αν χαλάσει χάλασε:p

Link to comment
Share on other sites

Μερικές σκούπες έχουν υποδοχή του σωλήνα και στην έξοδο, για να χρησιμοποιούνται ως Φυσητήρες

ΑΛΛΟ αυτο και αλλο να βαλουμε τον ελικα αναποδα

αν βαλεις τον ελικα αναποδα θα στελνει τον αερα ΠΡΟΣ το φιλτρο και ουσιαστικα θα σπρωχνει αερα στην κοιλοτητα που βρισκεται η σακουλα

δλδ ποσο ξεφτιλα ειναι να καθομαι να τα γραφω αυτα επειδη ενας ειπε μια κοτσανα

ΕΣΥ ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΣ

σαυτη την περιπτωση η σκουπα δουλευει ΣΑΝ ΣΚΟΥΠΑ μονο που τραβα τον αερα , τον περνα απο το φιλτρο και ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΔΙΩΧΝΕΙ αντι να τον πεταει απλα στο περιβαλλον τον σπρωχνει μεσα απο ενα σωλήνα οποτε καταντάει blower

για το κοφλερ που λετε , με ρυθμιστή πιεσης και υδατοπαγίδα μπορω να του καταβασω πιεση και να μην εχω νερο αλλα πρώτον , τα μικρα κομφλερ δεν εχουν απο τη μάνα τους υδατοπαγίδα , δευτερον ο ρυθμιστής δεν παει πιο κατω απο μισο bar και ΠΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ σε σχέση με το blower , ισως και 10 ΦΟΡΕΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ πιεση

συγκεκριμένα ενα κοινο blower δίνει 8000 pascal πίεση αρα 80mBar πιεση και το κομφλερ δινει μαξ 8bar αρα 8000mBar και στην κατάτερη ρύθμιση δίνει αντε 0,2 bar αρα 200mBar

βραχιόλι δεν φοραει κανενας οντως πλην οσων δουλευουν σε υψηλή τάση αλλα ετσι κ αλλιως ειναι συνηθες να πιανουμε ενα καλοριφερ πριν πιασουμε μια μητρικη ή οτιδηποτε μεταλλικο ή γειωμένο για να αποφορτιζόμαστε

ελα φιλε με τις σκουπες πες μας ρε συ τιποτα πιο κατατοπιστικο μιας και εγω λεω μπουρδες

ή μιας και μιλαμε για εργαλεία πες μας κανα κρυο αστειο να σπασει ο παγος λες και αυτο το thread ειναι για χαβαλε

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν οποιος θέλει blower ας το κάνει με blower και όποιος θέλει με κοφλερ ας το κάνει με κοφλερ μιας και κανείς δεν έχει αναφέρει κανένα πρόβλημα με αύτους τους 2 τρόπους αρκετα ασχοληθήκαμε με λόγια του (αέρα). :flex:

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα χθες ένα blower ( το κόκκινο από πρακτικερ ) και ρίχνει ρινίσματα γραφίτη που προέρχονται από τα καρβουνάκια (ψήκτρες) του μοτερ πάνω στο βρεγμένο χέρι μου καθως φυσάω πάνω τους. Είναι τόσο μικρά τα ρινίσματα που μόνο έτσι μπορεί να τα εντοπίσει κάποιος. Ότι πρέπει για βραχυκύκλωμα πάνω στις πλακέτες

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα χθες ένα blower ( το κόκκινο από πρακτικερ ) και ρίχνει ρινίσματα γραφίτη που προέρχονται από τα καρβουνάκια (ψήκτρες) του μοτερ πάνω στο βρεγμένο χέρι μου καθως φυσάω πάνω τους. Είναι τόσο μικρά τα ρινίσματα που μόνο έτσι μπορεί να τα εντοπίσει κάποιος. Ότι πρέπει για βραχυκύκλωμα πάνω στις πλακέτες

γιαυτο και αυτο εχει 16 ευρω και το hitachi 70

οτι πληρωνεις παιρνεις

παντως το δικο μου δεν πεταει τπτ.

και για να σου πεταει τοσο ρινισμα λογικα ειναι κακοκομμενος ο συλλεκτης του και τρωει τα καρβουνακια

αν ειναι οπως τα λες τοτε σε 5 ωρες λειτουργιας θα ταχει φαει ολα τα καρβουνακια πραγμα παραλογο γιατι υποτιθεται αντεχουν χρονια

μια λυση ειναι να το πας πισω και αν και το αλλο κανει τα ιδια τοτε πολυ απλα βαλε ενα φιλτρακι στην εξοδο απο απορροφητηρα και τελειωσες.ειναι κλασικη πατεντα.

μια αλλη λυση ειναι μηπως τοχαν σε ασχημες συνθηκες συντηρησης το κουτι κ τα καρβουνακια εχουν αρπαξει υγρασια και εχουν καταστραφει

αλλαξε τα με το αλλο σετ που εχει η συσκευασια και αν κανει το ιδιο πηγαινε το πισω

αν δεν ειναι κατι εμφανες δεν θα στο αλλαξουν

γιατι υποτιθεται ειναι ενα φυσερο και τοσο μικρος κοκος δεν κανει ζημια , εδω λες με το ζορι φαινεται

δεν ειναι φυσερο για ηλεκτρονικα εξαρτηματα με φιλτρα ειδικα κτλ , ενα φτηνο φισερο ειναι

αυτο συμβαινει γιατι το σημειο εισοδου ειναι ΠΡΙΝ το μοτερ και χρησιμοποιει τον αερα εισοδου για ψυξη του ιδιου του μοτερ

αυτος ο αερας μιας και περναει απο το μοτερ παρασυρει και απο τις ψυκτρες τα υπολειματα και τα σπρωχνει στην εξοδο

οποτε αναγκαστικο το κλισμα...

btw ο γραφιτης σε τοσο μικρη ποσοτητα πολυ χλωμο να κατσει πανω σε εξαρτημα και να σου κανει κ βραχυκυκλωμα

μονο στα smd μπορει να κανει ζημια αλλα και παλι πρεπει να καλυψει ολο το smd απο την μια μερια μεχρι την αλλη για να κλεισει το κυκλωμα

και δεν νομιζω να "ψεκαζει" τοσο πολυ γραφιτη

Link to comment
Share on other sites

λοιπον το δοκιμασα χθες και επαθα πλακα με την σκονη που ειχε μεσα το κουτι,ευτυχως ακουσα την συμβουλη για χρηση-καθαρισμο εκτος δωματιου.... επισης δεν παρατηρησα ρινισματα στο βρεγμενο μου χερι....Α MUST

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε εαν το Alex Pak έχει κανένα καλό?Δυστυχώς εδώ στα Χανιά δεν έχει κανένα άλλο μεγάλο κατάστημα εκτός απο ένα master-store,πώς ο λένε,που είναι και αυτο πιανοκ*λέ!

Απο αυτα που θα δώ ποια μάρκα έχει πιο αξιόπιστα?Hitachi να υποθέσω?

Link to comment
Share on other sites

στο alex pak θα βρεις , δεν ξερω ομως αν θαναι τοσο φτηνο οσο του practiker

μια φορα εχω δει περαστικος να το πουλανε ακομα και στην λαικη , εχει κατι παγκους με εργαλεια καμια φορα , ΤΣΕΚΑΡΕ! κανα 20αρι τοχα δει

το hitachi ειναι πανακριβο. συνηθως τοχουν τεχνικοι ΟΧΙ υπολογιστων ,τεχνικοι που κανουν σερβις σε κατι και δικαιολογουν τα 70 ευρω που εχει

btw το blower του praktiker αποσο θυμαμαι εχει και εγγυηση νομιζω ενα χρονο

επισης συμφωνα με την ευρωπαικη οδηγια για αγορα συσκευων ασε τι εγγυηση δινουν εκεινοι , εχεις και τον νομο με το μερος σου

ας το πουλανε και 1 ευρω , τι θα πει αυτο πως αν ειναι σκαρτο πρεπει να το λουστουμε?

ασχετα με αυτο παντως , στον φιλο Vouda στο Lab του ,το "φτηνο του" blower ακομα δουλευει μια χαρα κ νομιζω τοχει χρονια με τις ιδιες πλατινες ακομα

οσο για τα ρινισματα εχω δωσει την εκτιμηση-εξηγηση μου παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.