Jump to content



Anti-cheating petition...


Recommended Posts

Αρχική απάντηση από mariosalice

OK τα είδα.

Η παγκόσμια διαμαρτυρία που θα βοηθήσει όμως?

Η Futuremark θα ασχοληθεί με τα fakes και θα κλείσει και αυτή την τρύπα.

Αν ήσουν γνωστός overclocker θα ανέβαζες fake αποτέλεσμα?

Αν ήσουν ο schumacher θα σταμάταγες στον τελευταίο γύρο των προκριματικών σε θέση ώστε να εμποδίσεις τον αντίπαλό σου από το να κάνει καλύτερο χρόνο ?...

αν ήσουν γνωστός πολιτικός / βουλευτής, θα έκλεβες χρήματα του κράτους και θα έπαιρνες "βίζες" ?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα γιατί φανατίζεσαι?

Ας μιλήσουμε λογικά και χωρίς χαρακτηρισμούς αν θέλεις.

Αν πρόκειται για ένα τσιτάκι που το πιάνει αμέσως η futuremark, θα το χρησιμοποιούσες για να πόσταρες fake αποτέλεσμα?

Δεν μου λέει τίποτα που κάποιος στέλνει με ψευδώνυμο fake αποτελέσματα.

Αυτό το ξέραμε ότι γίνεται.

Το ερώτημα είναι αν πιάνεται η απάτη.

Μέχρι τώρα η Futuremark έβρισκε μέσα σε 5-10 μέρες αυτά τα fake αποτελέσματα και όταν πήγαινες να δεις το link δεν έβρισκες τίποτα.

Το είχα επισημάνει παλιότερα για αποτελέσματα που είχαν βρεθεί στις δικές μας πρώτες θέσεις, χωρίς αντίκρυσμα (ORB link).

Καλά είναι να μην βγαίνει ποτέ σπάσιμο, αλλά αυτό είναι όπως καταλαβαίνεις αδύνατο.

H Futuremark όμως υποστηρίζει τα 3DMark05 και 3DMark06.

Αυτό σημαίνει ότι ελέγχει τα αποτελέσματα και κλείνει τις τρύπες.

Αμφιβάλεις ότι και αυτά τα fake θα διαγραφούν όπως και τόσα άλλα παλιότερα?

Link to comment
Share on other sites

Ρε μαν...

Ή δεν το πιάνει η futuremark ή δεν τολμάει να σβήσει το score του OPB... so simple

Και για τον αν θα ανέβαζε κάποιος γνωστός o/cer...

Ναι...άμα είσαι τόσο γνωστός αλλά δεν καταφέρνεις να είσαι πρώτος και στην έχει βαρέσει...γιατί να μην το κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Όλη αυτή η παγκόσμια διαμαρτυρία γίνεται για τον OPB και μάλιστα χωρίς στοιχεία?

Με ενδείξεις? Είναι αστείο.

Δεν υπάρχει περίπτωση η Futuremark να χαιδέψει οποιονδήποτε γνωστό overclocker.

Αν κλέβει και έχει στοιχεία, θα τον λιώσει.

Θα τον κάνει ρεζίλι.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία τα λές...αλλά θα στο πώ και στα αγγλικά..

To good to be true ;)

Όπως και τα αποτελέσματα του opb...

Εγώ δεν τον έχω δεί να απαντάει σε κανένα θρεντ που έχει γίνει για τα αποτελέσματά του...

Αλλά δεν καταλαβαίνω...γιατί είσαι τόσο φανατισμένος με την futuremark?(λίγο ακόμα να γράψεις για αυτήν και θα την θεοποιησεις)

Link to comment
Share on other sites

Έχω βαρεθεί να βλέπω faκe benches.

Έχει καταντήσει αηδία η υπόθεση.

Σε μια φάση άρχισα να ξεμπροστιάζω διάφορα τέτοια αποτελέσματα.

Αλλά δεν καταλήγει πουθενά.

Στα μόνα benches που έχω κάποια εμπιστοσύνη ακόμα (με πολλές επιφυλάξεις), είναι το 3DMark05 και 06.

Με το να αμφισβητούμε την εγκυρότητα τους χωρίς στοιχεία, μόνο κακό κάνουμε.

Αν θέλεις αυτό το εξηγώ.

Δες εδώ το forum όπου μπορεί να γίνει καταγγελία για fake αποτελέσματα.

http://www.futuremark.com/forum/showthread.php?t=26&page=2

Οφείλουμε να δεχόμαστε ένα αποτέλεσμα μέχρι να αποδειχθεί ότι είναι fake.

Αναγκαστικά πρέπει να παίζουμε με κάποιους κανόνες.

Βέβαια δεν είναι όλα ρόδινα.

Γίνονται απάτες και υπάρχουν παντού κενά.

Κάποια τέτοια κενά εκμεταλλεύονται κάποιοι απατεώνες.

Ξέρεις κάτι?

Με έπεισες ότι έχεις δίκιο.

Έχω μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στον Hipro από ότι έχω στο ORB.

Θα την υπογράψω κι εγώ αυτή τη διαμαρτυρία.

Link to comment
Share on other sites

Πρός mariosalice... η fm έσβηνε τα "cheat" score που φαίνονταν εύκολα όλα, αφού τα score ήταν είτε εξωφρενικά υψηλά για το hardware που βλέπανε, είτε γιατί τα score ήταν εξωγήινα.

Αν τώρα κάποιος ξέρεις πως να τσιτάρει, θα βγάλει ένα score που θα πιστέψουν όλοι πως είναι τουλάχιστον εφικτό και όχι καθαρά αμφισβητίσιμο, ένα score κοντά στα όρια του πιθανού.

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω απο εποχης 2001 με μια voodoo 3 πριν αρχισω το bench κατεβαζα τα clocks της καρτας μου, και πετυχαινει μεγαλυτερα σκορ, σε σημειο που μου στελνων e-mail και με ρωταγαν πως τα καταφερνα με μια απλη voodoo να φτασω εκει, μετα απο λίγο καιρο ειδα πολυ μεγαλυτερα σκορ με voodoo 3, σχεδων διπλασια....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 02:37]

Όλη αυτή η παγκόσμια διαμαρτυρία γίνεται για τον OPB και μάλιστα χωρίς στοιχεία?

Με ενδείξεις? Είναι αστείο.

Δεν υπάρχει περίπτωση η Futuremark να χαιδέψει οποιονδήποτε γνωστό overclocker.

Αν κλέβει και έχει στοιχεία, θα τον λιώσει.

Θα τον κάνει ρεζίλι.

ΟΛΑ cheat-άρωντε ΠΛΕΟΝ.......ΔΥΣΤΗΧΩΣ.......ΚΑΙ η FM ΔΕΝ μπορεί να τα "καταλάβει" αν είναι σε "μικρό" ποσοστό το cheat..... :(

Για δώσε μια εξήγηση σ'ένα παλιώτερο bench του OPB!.....και με μεγάλη διαφορά προς τους άλλους!.......Όχι?..... :)

http://www.xtremesystems.org/forums/showpost.php?p=1893703&postcount=50

http://www.biwa.ne.jp/~yok/28GP/28GP.htm

.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει αρχίστε όλοι να ποστάρετε "σάπια" αποτελέσματα σαν παραδείγματα....να δούμε που θα καταλήξουν οι λίστες οι δικές μας....

Το καταλάβαμε ότι παίζει cheat αν και ομολογώ ότι δεν γνώριζα την ύπαρξη κάτι τέτοιου στα 3D marks.

Link to comment
Share on other sites

Το σκορ που ποσταρα δεν ειναι καθολου τυχαιο....

Ο gautam βρηκε αυτο το προγραμμα και εχει απο κοντα την FM για να τους υποδεικνυει τι ακριβως γινεται.

Για το hwbot δεν ξερω τι θα γινει...απλα "προσελαβαν" τον GHZ σε θεση τετοια ωστε να ελεγχει τα ΤΟΠ 20 αποτελεσματα παντα και ακομα να ζηταει απο τους χρηστες και αλλα αρχεια για την σωστη επαληθευση τους....

Μου φαινεται το hwbot πιο πολυ βοηθησε στο να βγαλουμε τα ματια μας και εμεις και αλλες ομαδες απο τον κοσμο,ενισχυσε τον ανταγωνισμο που πολλες φορες δεν εφτασε σε καλο σημειο ενω σε αλλες καταστασεις βοηθησε...ας πουμε εδω γιναμε 3-4 ομαδες και στο βελγιο απο 3 γινανε 1 και καλη...

Oποιος εχει ορεξη και δεν εχει δουλεια να κανει ας ριξει ενα βλεφαρο εδω

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=135879

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount [Σήμερα, στις 16:17]

Εντάξει αρχίστε όλοι να ποστάρετε "σάπια" αποτελέσματα σαν παραδείγματα....να δούμε που θα καταλήξουν οι λίστες οι δικές μας....

Το καταλάβαμε ότι παίζει cheat αν και ομολογώ ότι δεν γνώριζα την ύπαρξη κάτι τέτοιου στα 3D marks.

Ο Hipro έχει κάποιο δίκιο, αλλά με αυτό τον τρόπο κάνουμε ζημιά στα benches γενικότερα.

Παλιότερα είχαμε πρόσβαση σε κάποια παραπάνω στοιχεία στα score που βλέπαμε.

Στη συνέχεια η FM την έκοψε αυτή τη δυνατότητα.

Έτσι άνοιξε ο δρόμος για cheats.

Δείτε τι στοιχεία καταγράφονται στο 3DMark 06. Τα πάντα.

Δεν μπορεί να τα ελέγξει η FM?

Πιστεύω ότι μπορεί.

Αλλά υποψιάζομαι ότι δεν επιθυμεί να αφιερώσει πόρους για να ελέγξει ένα καλοστημένο cheat, που δεν ξεφεύγει ιδιαίτερα.

Νομίζω ότι είναι ικανοποιητικό το επίπεδο ασφάλειας του 3DMark05-06.

Αρκεί η FM να διαθέσει κάποιους πόρους παραπάνω για τον έλεγχο των αποτελεσμάτων που αναφέρονται ως ύποπτα.

Πάντως δεν υπάρχουν πολλές αναφορές για απάτες, ενώ ήδη, από την πρώτη στιγμή, αναφέρθηκε ως οφθαλμοφανής απάτη, το τελευταίο αποτέλεσμα του "cheated score".

http://www.futuremark.com/forum/showpost.php?p=475161&postcount=15.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.