Jump to content


Foxconn GTX


Dem

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Mainframe [Σήμερα, στις 10:20]

Μετά από 4ώρες fear πήγα στο Riva 100 C! Θέλω υδρόψυξη....

Mainframe το θυμάμαι το κουτί σου...Ίσως πρέπει να κάνεις και κατι άλλο.

Η κάρτα αποβάλει θερμό αέρα προς τα έξω αλλα και προς τα κάτω. Το fan που έχεις ακριβώς δίπλα στη κάρτα ανακυκλώνει αυτον τον θερμο αέρα και το ριχνει πάλι στην κάρτα. Ίσως να χρειάζεσαι καλύτερη ροή(αναλογία θερμου/κρυου) στο κάτω περιοχή του κουτιού σου.

Π.χ. Εγω έχω ανοιξει το καπάκι και του τριτου pci κατω από το fan της κάρτας.

Έτσι πως το βλέπω το κουτί σου μπορείς να ανοίξεις τρύπα αριστερα απο το κάτω πλαινο φαν. δοκίμασε και με κλειστό το κατω fan.

Αυτη η καρτα παράγει τόσο θερμό αέρα που με όσα fan και να έχω στο πίσω μέρος του case δεν προλαβαίνουν να το διώξουν.

Link to comment
Share on other sites

Σχεδίασα πατέντα και μέσα στην εβδομάδα θα την υλοποίησω. Η ιδέα είναι να βάλω πάνω στον ένα από του δύο πλαινούς ενίαρηδες ένα σωλήνα έτσι ώστε να οδηγεί κατευθείαν τον κρύο εξωτερικό αέρα πάνω στο 7αρι που έχει ή κάρτα.

Ελπίζω να δουλέψει.....Εσεις τι λέτε? Ένα φίλος λέει πως δεν θα εχει ουσιασική διαφορά --- θα είναι σαν να έχω ανοιχτό το καπάκι συνέχεια. Εγώ νομίζω πως θα πάει καλύτερα μιας και ο κρύος άερας θα πέφτει με πίεση πάνω στην κάρτα....

Για να γίνει κατανοητό, να και το κουτι μου στο παρακάτω link, στο οποίο θα γίνει η τροποποίηση σύμφωνα με την φότο.

http://img444.imageshack.us/my.php?image=hpim0014tf8.jpg

Όπως είμαι τώρα, η ψύκτρα της κάρτας με τον θεμοαισθητήρα που έχω βάλει πάνω της (δες στο λινκ) δίνχει 62,5 και το core από το riva 99 με 100 C! σε ακρεές καταστάσεις βεβαια. Από την άλλη, το CPU, με orthos και ΤΑΤ δεν ξεπερνα του 55C. Αρα δεν είναι θέμα airflow στο κουτι αλλά υπερβολική παραγωγή θερμοκρασίας από το GPU.

Ενα <<σχεδόν>> παράδειγμα με 8800....

post-4025-1416073048,1431_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια άλλη λύση είναι η υδρόψυξη αλλά φοβάμαι σαν την παρθένα στο κρεβάτι! Δεν θέλω ξαφνικά μια μέρα να γεμίσω νερά...άσε που είμαι και ανήδεος με την κατασκευή της. Σαν τρίτη επιλογή, Η HR03 PLUS της thermalright, αλλά νομίζω πως απλά δεν θα χωρά εξαιτίας του NB cooler της μητρικης μου. Δεν έχει βγεί και τίποτα άλλο μεχρι τώρα....

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι έχεις αφαίρεση το «καπάκι» της ψήκτρας της GPU με αυτόν τον τρόπο ακυρώνεις τη λειτουργία της

Το καπάκι ουσιαστικά καθοδηγεί τη ροή του αέρα από αυτό το τουρμπινοειδή ανεμιστήρα προς τα fins.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kaynd [Σήμερα, στις 08:49]

Βλέπω ότι έχεις αφαίρεση το «καπάκι» της ψήκτρας της GPU με αυτόν τον τρόπο ακυρώνεις τη λειτουργία της

Το καπάκι ουσιαστικά καθοδηγεί τη ροή του αέρα από αυτό το τουρμπινοειδή ανεμιστήρα προς τα fins.

Kaynd, δεν είναι το σύστημα μου στην παράπανω φοτο. Το δικό μου είναι στο html link... H φοτο μια ιδέα είναι από ξένο forum......το κάλυμμα το έχω κανονικά στην κάρτα μου:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.