Jump to content



NVIDIA 8600GT and 8600GTS Pictured!


GeorgeVasil

Recommended Posts

Νομίζω η 8600GT με 139 ευρώ δεν είναι και άσχημη.... Ίσως σε διάταξη SLI και με το κατάλληλο overclock ξεπερνά σε επιδόσεις την 8800GTS 320MB....

Επίσης για GTS λέει η MSI...

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.514206

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

απο PCB και εμφανιση σιγουρα καλυτερη ειναι η υλοποιηση της Sparcle...

8600_GTS.jpg

Magnificent trio - Gainward Golden Sample, eVGA e-GeForce and Sparkle 8600GTS boards

και μερικα ακομη bench και tests ΕΔΩ!

Link to comment
Share on other sites

http://www.anandtech.com/video/showdoc.aspx?i=2970

ένα μινι συγκριτικό απο anand, σε καινούργια παιχνίδια στυλ oblivion, rainbow six δεν τα πάει άσχημα!

Σε παλιότερα όμως τρώει πολύ ξύλο, να δούμε και σε άλλα παιχνίδια και το Video acceleration

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από anthis [Σήμερα, στις 16:33]

Νομίζω η 8600GT με 139 ευρώ δεν είναι και άσχημη.... Ίσως σε διάταξη SLI και με το κατάλληλο overclock ξεπερνά σε επιδόσεις την 8800GTS 320MB....

Επίσης για GTS λέει η MSI...

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.514206

2χ140 = 280 δεν θα ελεγα οτι συμφαίρει σε σχεση με την 8800GTS 320 sta 280 που εχει σημερα!!!!!;)

Link to comment
Share on other sites

http://www.neoseeker.com/Articles/Hardware/Reviews/8600_gts/9.html

Προσωπικα εγω δεν εμπιστευομαι και τοοσο το συγκεκριμενο site αλλα εχει καποια σημεια που αξιζουν την προσοχη μας ->ενδιαφεροντα νεα για το dx10 ->η "εκτεταμενη" εγγυηση των XFX(λογικα αυτο πρεπει να ισχυει και για τα αλλα μοντελα της εν λογω εταιριας και οχι μονο την 8600)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα γιατί μου φαίνεται μετριότητα?

Χειρότερη σε όλα από μια Χ1950pro με ΠΑΘΗΤΙΚΗ ψύξη (που την τσίμπησαν αυτή?)

και στα 212~236 (η GTS, όχι η GTS XXX που τεστάρουν στο neoseeker) είναι τουλάχιστον ασύμφορη.

Όσο για το DX10... Χλωμό το κόβω να παίζει σε καλές αναλύσεις τα σοβαρά παιχνίδια. ’σε που το τοπίο στο DX10 είναι ακόμα θολό. Πολύ θολό... Δεν θεωρώ δηλαδή την υποστήριξη DX10 σοβαρό λόγο ακόμα για να πάρει κάποιος κάρτα. Τουλάχιστον οι 8800 είναι "θηρία" και αποδίδουν τα μέγιστα σε DX9.0c. Η 8600GTS XXX (που είναι ήδη κλοκαρισμένη δλδ) δε φαίνεται να πείθει.

Γενικά, μάλλον απογοήτευση. Μια απλή GT για ένα οικονομικό σύστημα ίσως δεν θα είναι άσχημη, ιδιαότερα αν κλοκάρει καλά (αν και περιμένουμε την απάντηση της ATi...) αλλά η GTS, είναι μάλλον κακή αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def [Χθες, στις 14:46]

εγω πιστευω ειναι μια καλη προταση απο την στιγμη που υποστηριζει DX10

από ότι φαίνεται και από τα link με τα review που δώσαν τα παιδια ουσιαστικά το dx10 γραμμένο στο κουτί πουλάνε. Κρίμα είχα προγραμματίσει να πάρω μία 8600, πάλι στην αναμονή για ATI ή πτώση της τιμής της 8800 gts. Ψιλοαπαράδεκτη κάρτα απογοητευτική ειδικά με την "παράδοση" που ακολουθούσε τις 6600 και 7600.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dorian [Σήμερα, στις 01:09]

από ότι φαίνεται και από τα link με τα review που δώσαν τα παιδια ουσιαστικά το dx10 γραμμένο στο κουτί πουλάνε. Κρίμα είχα προγραμματίσει να πάρω μία 8600, πάλι στην αναμονή για ATI ή πτώση της τιμής της 8800 gts. Ψιλοαπαράδεκτη κάρτα απογοητευτική ειδικά με την "παράδοση" που ακολουθούσε τις 6600 και 7600.

Συμφωνώ και εγώ. Όταν με το καλό βγούν τα παιχνίδια DX10 θα σου πουν ότι χρειάζεται 8900 για να τρέξουν ικανοποιητικά και δεν θα είναι θέμα drivers.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από knight_77 [Σήμερα, στις 14:06]

Ολες ιδιες ειναι πανω κατω....Παρε τη φθυνοτερη;)

Δεν είναι καλύτερα να περιμένει τρεις εβδομάδες για την απάντηση της ΑΤΙ (μαζί με την ναυαρχίδα X2900XT θα βγουν και middlerange κάρτες που μπορεί να είναι καλύτερες από nvidia...ασε μου μπορεί να πέσουν ακόμα οι τιμές)

Link to comment
Share on other sites

...Και αν τελικά θα αξίζουν. Οι κάρτες αντίστοιχης κατηγορίες δεν συνηθίζουν να διαφέρουν σημαντικά στις επιδόσεις. Αν έχουν κάτι καλύτερο οι ATi ίσως είναι η υποστήριξη SM5.0. Αλλά και πάλι, αμφιβάλλω αν θα έχουν τη δύναμη να παίξουν βαριά παιχνίδια με αυτά τα εφέ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από neuromancer [Σήμερα, στις 04:41]

Τα ίδια και εδώ: http://www.tomshardware.com/2007/04/17/geforce_8600/print.html

Τρώει ξύλο από μια τσιτωμένη 1950Pro (Sapphire). Ίσως με καλύτερους drivers η GT να περάσει λίγο μπροστά.

Ναι, γενικά όμως πρεπει να ειμαστε λιγο πιο συγκρατημενοι ως προς την κριση dx10 καρτων.

Το περασμα απο το dx9 σε dx10 δεν έχει να κανει σε τιποτα με αυτό απο dx8 σε dx9.

Υπάρχουν λεξεις όπως Geometry Shader και WDDM 2.0 που ειναι παντελώς αγνωστες στην 7 σειρα και στις προ R600 ΑΤΙ καρτες.

Θέλω να πω ότι δεν σημαινει ότι εφ οσον δεν πανε και τοσο καλα σε dx9 παιχνιδια θα πηγαινουν ακομα χειρότερα σε dx10.

Θα ειναι μεγάλη αποτυχια για την nvidia να βγαζει στην παραγωγη ένα mainstream μοντελο (8600 gt/gts) και να ειναι ανικανο να παιξει αξιοπρεπως dx10 παιχνιδια. Υποτιθεται πως ειναι σε συνεργασία με τις εταιριες κατασκευής softtware.

Απο την άλλη όλο το σκηνικό μπορει να ειναι και αποτελεσμα marketing με σημα το dx10, και όλα τα παραπάνω να ειναι αστοχα.

Πάντως υπάρχουν κάποια τεχνικα χαρακτηριστικά των dx10 καρτων που περιμενουν έξυπνη αξιοποιηση απο τα games / os.

Ο χρόνος θα δειξει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 18:45]

Θα ειναι μεγάλη αποτυχια για την nvidia να βγαζει στην παραγωγη ένα mainstream μοντελο (8600 gt/gts) και να ειναι ανικανο να παιξει αξιοπρεπως dx10 παιχνιδια. Υποτιθεται πως ειναι σε συνεργασία με τις εταιρίες κατασκευής software.

Μια από τις καλύτερες επενδύσεις μου ήταν η 6600gt! Σίγουρα η 8600gt πρόκειται για κάτι αντίστοιχο. Απλά anti-alising και λοιπά φρου-φρού τα ξεχνάς...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.