Jump to content



AMD K10 RUMMORS and FACTS.....


Dagalidis

Recommended Posts

  • Replies 143
  • Created
  • Last Reply

Θα προσπαθήσω να είμαι όσο το δυνατό Ουδέτερος στις συζητήσεις με στόχο το thread να παραμείνει κόσμιο και σοβαρό.....!!!!!

Θα σας παρακαλέσω να αποφύγετε οτιδήποτε έχει να κάνει με υπερβολή και προσωπικές μομφές για να μη κλειδωθεί το thread....

Eυχαριστώ...:T:

Link to comment
Share on other sites

Moλις πριν απο λιγο καιρο η jedec εκανε και επισημη την υποστηριξη 1066 σε ddr2...οποτε σε λιγο καιρο αναμενουμε 1000αρες με 3-3-3 με ανθρωπινο ρευμα...

Επισης το 985 αναμενεται τελος αυγουστου..

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο thread.

Να βρίσκουμε μαζεμένα τα νέα για τον Κ10.

Αρκεί να μην το χαλάσουν και αυτό οι γνωστοί άγνωστοι του διαδικτύου. :p

Πρόταση μου να αγνοούνται και να αναφέρονται άμεσα τα off topic flame posts.

Το πρόβλημα και με την AMD είναι κάποια οικονομικά μυαλά, που της προστάζουν να υπάρχουν διαφορές ανάμεσα στους desktop και servers επεξεργαστές.

Δεν τους αρκεί η υψηλότερη τιμή των πλέον ισχυρών μοντέλων.

Θέλουν διαφορετική αρχιτεκτονική και ασυμβατότητα των Server CPUs με τα Desktop CPUs.

Θα τολμήσω λοιπόν μια πρόβλεψη.

Κάτω από αυτή τη λογική, δεν πρόκειται να δούμε την error free και ταχύτατη DDR3 σειριακή FBDIM στα desktop, αλλά μόνο στη server σειρά των K10.

Δεν είδα όμως κάτι διαφορετικό ή κάτι καινούργιο στα σχεδιαγράμματα του Κ10.

Ίδια μου φαίνονται με όσα έχουμε γράψει κατά καιρούς εδώ.

Η μόνη διαφορά είναι οι τέσσερις πυρήνες αντί για δύο.

Link to comment
Share on other sites

Απο τιμολογιακη πολιτικη δεν ξερουμε τιποτα εεε?

Εκει ειναι που φοβαμαι την Amd, τη στιγμη που η intel ολο και ριχνει τις τιμες, μην πεταξει τιποτα ψηλες τιμες για την average κατηγορια, τωρα η ιστορια αλλα εχει δειξει αλλα κανεις δεν ξερει.

Link to comment
Share on other sites

Ενα μικρό UPDATE στην πρώτη σελίδα με κάποιες παραπάνω πληροφορίες.... :worship:

Συγνώμη αλλά προσπαθώ να βρώ ελεύθερο χρόνο να μαζέψω και να ταξινομίσω τις πληροφορίες που έχω και να σας τις δώσω....

Υπομονή και όλα θα γίνουν σταδιακά....:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dagalidis

...Yποστηρίζουν πως θα έχει τουλάχιστον 40% καλύτερο Performance σε σχέση με την C2D σειρά της INTEL σε πολλές περιπτώσεις ενώ ουσιαστικά ο μέσος όρος θα κυμένεται στο 15-20% καλύτερες επιδόσεις από τα αντίστοιχα κανόνια της ΙΝΤΕL.....

Ο Barca είναι καλύτερος 15-20% σε μέσο όρο από τους C2Q ή τους C2D?? Γιατί αν είναι από τους πρώτους, από τους δεύτερους πόσο θα πάει? :D

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Λοιπόν τα τελευταία νέα από την AMD :

1) Κωδική ονομασία Κ10

2) Συμβατότητα με ΑΜ2

3) Ο καινούριος ΙΜC μπορεί όταν γίνεται χρήση άνω του ενός memory dimm να έχει πρόσβασει στη μνήμη σε 64bit κανάλια. Αυτό σημαίνει ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ εγγραφή και ανάγνωση στη μνήμη. Το χαρακτηριστικό αυτό θα το εκμεταλλεύονται μόνο οι μητρικές AM2+

4) Ανεξάρτητος χρονισμός του IMC. Αυτό σημαίνει πέρα από το power saving και ο/c χωρίς να αγγίξει κανείς τη μνήμη (ΑΜ2+).

5) 8 core ready architecture

6) L1 & L2 dedicated cache, αλλά exclusive. Αυτό σημαίνει πώς ένα πυρήνας μπορεί να πάρει δεδομένα από την cache άλλου μέσω του εσωτερικού crossbar

7) L3 shared

8) Ανεξάρτητος χρονισμός των πυρήνων. (οικονομία και καλύτερο o/c )

Τροφή για το μυαλό

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Λοιπόν τα τελευταία νέα από την AMD :

1) Κωδική ονομασία Κ10

2) Συμβατότητα με ΑΜ2

3) Ο καινούριος ΙΜC μπορεί όταν γίνεται χρήση άνω του ενός memory dimm να έχει πρόσβασει στη μνήμη σε 64bit κανάλια. Αυτό σημαίνει ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ εγγραφή και ανάγνωση στη μνήμη. Το χαρακτηριστικό αυτό θα το εκμεταλλεύονται μόνο οι μητρικές AM2+

4) Ανεξάρτητος χρονισμός του IMC. Αυτό σημαίνει πέρα από το power saving και ο/c χωρίς να αγγίξει κανείς τη μνήμη (ΑΜ2+).

5) 8 core ready architecture

6) L1 & L2 dedicated cache, αλλά exclusive. Αυτό σημαίνει πώς ένα πυρήνας μπορεί να πάρει δεδομένα από την cache άλλου μέσω του εσωτερικού crossbar

7) L3 shared

8) Ανεξάρτητος χρονισμός των πυρήνων. (οικονομία και καλύτερο o/c )

Τροφή για το μυαλό

OMFG :confused:

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν καταλαβαίνεις ότι έχοντας τοποθέσει ήδη μέσα στο chip όλα τα ΗΤ lanes και crossbars που χρειάζονται, δε θα χάσει καθόλου χρόνου για 8 cores @ 45nm και fusion architecture. Η ΑΜD θέλει να ελαχιστοποιήσει το πλεονέκτημα που έχει στην κλίμακα ολοκλήρωσης η Intel και όντας έτοιμη από τώρα για 8 cores κάνει το σωστό βήμα ώστε να μειώψει την ψαλίδα στους 6 μήνες. Στόχος της AMD είναι μέχρι το 2010 να βρίσκεται στην ίδια κλίμακα ολοκλήρωσης, ταυτόχρονα με την Intel.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

Για ποιο απ όλα?

Φαντάζομαι αυτό έ?

Ακόμα δεν έχει βγάλει τετραπύρηνο...πάει στον 8πύρηνο :hehe:

Ισα Ισα...δεν μου εκανε τοση εντυπωση αυτο οσο τα 3,4,6,8....

Αρχική απάντηση από gdp77

Στόχος της AMD είναι μέχρι το 2010 να βρίσκεται στην ίδια κλίμακα ολοκλήρωσης, ταυτόχρονα με την Intel.

Βασικα στοχος της AMD ειναι να εχουν βγει οι Κ10 μεχρι το 2010...... :upside: :upside: :upside:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Winters

Ισα Ισα...δεν μου εκανε τοση εντυπωση αυτο οσο τα 3,4,6,8....

3,4

Είναι features τοθ ΗΤ3.0 ;) γνωστά καιρό τώρα.

@gdp77

Man...έχω καταλάβει πολύ καλά τι θέλει η AMD...το θέμα είναι να μην μήνει στο θέλει...

Τι να τους κάνω τους 8 κόρους άμα είναι πιο αργός?

Το CPU-Z δεν μ λέει κάτι...στην πράξη είναι το θέμα

Και για να μην παρεξηγούμαι... AMD fan είμαι

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.