Jump to content



AMD K10 RUMMORS and FACTS.....


Dagalidis

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από fotme

.αν το πρωτο αυξηθει αυξανεται γεωμετρικα το thermal envelope..

Δεν είναι απόλυτο αυτό.

Ξεχνάς ότι η τάση του επεξεργαστή πλέον είναι variable.

’μα σου κάτεβάσουν την τάση και αυξήσουν τα ρολόγια όχι μόνο μπορεί να μην αυξηθεί το thermal envelope αλλά να μειωθεί κι όλας.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 143
  • Created
  • Last Reply

κοιτα αυτος ειναι ο κανονας υπαρχουν κ οι εξαιρεσεις αυτου, σε αυτο συμφωνω, οι τασεις κ το tdp οντως πεφτει αποδειξη ο x5345 με 80W tdp,

αλλα σιγουρα ξερεις καλυτερα την εξισωση που χρησιμοποιουσαμε για να υπολογισουμε περιπου τα watt στα oced cpu μας, εποχη a64

οσο αυξανεις ρολογια, γεωμετρικα αυξανεις τα watt σ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fotme [Σήμερα, στις 11:33]

quote:

--------------------------------------------------------------------------------

Αρχική απάντηση από obijuan1983 [Σήμερα, στις 00:59]

Oι περισσότεροι αν όχι όλοι ναι...

--------------------------------------------------------------------------------

εχεις καποια proof facts? μιλαμε παντα για quad με 4G στον αερα..

edit> οι penryn ειναι core αρχιτεκτονικη σε 45nm, οτι με το ζορι εκανε ο conroe σε οc, o penryn θα το εχει για πρωινο...αυτη ειναι η διαφορα...

@obi: αυτοι ναι θα μπορουν να κανουν αυτο που λες

Mπές στο XS και δες...;)

Link to comment
Share on other sites

κανεις γενικευσεις μαν, λες να μην πρακολουθω xs?????

μιλας για καποια τσιπ καποιον σε καποιο fora....πιστευεις οτι ειναι ενδεικτικο?????

επαναλαμβανω, θεωρεις οτι τα περισσοτερα quad g0 πανε με αερα 4ghz?

Link to comment
Share on other sites

Να σας πώ.

Μην πέρνετε ποτέ για δείγμα το XS.

Μόνο τυχαία δεν είναι τα τσιπάκια τους.

Οι G0 δεν νομίζω να έχουν τόσο εύκολα τα 4 με αέρα αλλά 3,8 σίγουρα θα τα έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fotme [Σήμερα, στις 13:30]

κανεις γενικευσεις μαν, λες να μην πρακολουθω xs?????

μιλας για καποια τσιπ καποιον σε καποιο fora....πιστευεις οτι ειναι ενδεικτικο?????

επαναλαμβανω, θεωρεις οτι τα περισσοτερα quad g0 πανε με αερα 4ghz?

Από την θεωρία μέχρι την πράξη υπάρχει μεγάλη διαφορά φίλε μου...

Αφού είσαι τόσο περίεργος για δεν αγοράζεις έναν να σου λυθεί η απορία, απλά πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από obijuan1983 [Σήμερα, στις 15:48]

Από την θεωρία μέχρι την πράξη υπάρχει μεγάλη διαφορά φίλε μου...

Αφού είσαι τόσο περίεργος για δεν αγοράζεις έναν να σου λυθεί η απορία, απλά πράγματα...

Και εγώ είδα στο youtube ότι στην ανηφόρα της αττικής οδού η M6 πιάνει 340 χιλιόμετρα ανά ώρα ! Μακάρι να μπορούσα να αγοράσω μια για να το επαληθεύσω ! :p

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα :) αλλά αυτό που ήθελα να τονίσω ήταν σχετικότητα του χρήματος. O Quad έχει 255 και αν έχεις ήδη cpu τι να τον κάνεις ?! Να τον αγοράσεις απλά για τα benches ?! Αλλος με 10 περνάει 2 μέρες και άλλος χαλάει 10 κάθε λεπτό !

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77 [03-08-2007 14:23]

To εξωφρενικά αστείο είναι οι Phenom @ 3 & 3.24 όταν το Σεπτέμβρη η AMD θα παρουσιάσει barcelona @ 2.0 GHz γιατί "οι πελάτες το ζήτησαν".

Μάλλον έχουμε διαφορετική αίσθηση του χιούμορ.

μα αν δεν καθοριζει η αγορα ενα προιον, ποιος το καθοριζει;
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από obijuan1983 [Χθες, στις 15:48]

Από την θεωρία μέχρι την πράξη υπάρχει μεγάλη διαφορά φίλε μου...

Αφού είσαι τόσο περίεργος για δεν αγοράζεις έναν να σου λυθεί η απορία, απλά πράγματα...

δεν θα μπω στην κουτοβλαχοσεντρα πατριδα, προσωπικα δεν δηλωσα καπου κατι vague, απορια δεν εχω, νομιζω οτι εσυ δηλωσες κατι θεωρητικο οχι εγω..

"περισσοτεροι αν οχι ολοι οι quad πανε 4G με αερα":banging: :banging: :worship:

αν καποιος πρεπει να αποδειξει κατι σιγουρα δεν ειμαι εγω..σκεψου ποιος ισως να ειναι..σκεψου..ισως το βρεις..

τωρα το τι μπορω να αγορασω-εχω εγω ειναι αααααλλο θεμα...leap ahead...;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω δεί γενικώς πολλά αποτελέσματα από Quad G0 στο XS..

Σίγουρα λιγότερα από 10(είναι τόσα πολά?) οπότε προσωπικά πιστεύω δεν μπορούμε να βγάλουμε άποψη.

Αυτά τα χρόνια που παρακολουθώ XS δεν το εμπιστεύωμαι για έναν επεξεργαστή που δεν έχουν ποσταριστεί πάνω από καμιά 15αρια αποτελέσματα από διαφορετικούς χρήστες

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77 [Σήμερα, στις 01:49]

Δε νομίζω τους "πελάτες" να τους χαλούσε ο barca @ 2.5 (τυχαίο νούμερο). Απλά η AMD δεν μπορεί και το πλασάρει αλλιώς ;)

ισως οι "πελατες" να μη θελουν να πληρωσουν 2.5 ;)

το προιον φτιαχνεται για να καλυψει συγκεκριμενες αναγκες με συγκεκριμενη τιμη.

δε φτιαχνεται προκαταβολικα και μετα ψαχνουν τροπο να το πλασαρουν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

Εγώ δεν έχω δεί γενικώς πολλά αποτελέσματα από Quad G0 στο XS..

Σίγουρα λιγότερα από 10(είναι τόσα πολά?) οπότε προσωπικά πιστεύω δεν μπορούμε να βγάλουμε άποψη.

Αυτά τα χρόνια που παρακολουθώ XS δεν το εμπιστεύωμαι για έναν επεξεργαστή που δεν έχουν ποσταριστεί πάνω από καμιά 15αρια αποτελέσματα από διαφορετικούς χρήστες

To ΧS δεν μπορώ να το εμπιστευτώ απόλυτα κυρίως για δύο λόγους:

1) Ή τα αποτελέσματα που βγαίνουν είναι με "τυχαίους" cpu και "τυχαίες" μητρικές, που κατά λάθος βρέθηκαν στα χέρια κάποιων επειδή έπεσαν από κάποιο διαστημόπλοιο ξέρω γω - και εννοείται "τυχαίνει" να πηγαίνουν ασύλληπτα καλά ;)

2) Ή είναι αποτελέσματα ενθουσιασμένων χρηστών, που λόγω του ενθουσιασμού τους, παραλείπουν να τρέξουν προγράμματα σταθερότητας και εν τέλει ότι βγάζουν είναι πλασματικό. Π.χ ανοίγει θέμα ένας με το πόσο σούπερ Ε6850 έχει που έπιασε 3.8 με αέρα σταθερά. Μια ώρα μετά ποστάρει στα 4. Δυο ώρες μετά στα 4.2. Και όλα εννοείται είναι rock stable. Πώς το έλεγξες ρε φίλε? :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.