Jump to content



θα αλλαξετε πλατφορμα?


def

Recommended Posts

Ανάλογα τον σκοπό της αγοράς πάει και η πλατφόρμα...

Πάντως εγώ παρόλο που τώρα έχω από όλα και από διάφορες εποχές... (PIII@850Mhz - Athlon Mp 1700+ - Amd 3200+) και δεν είναι και πολύς καιρός που έδωσα έναν conroe 6600, δεν θα είχα πρόβλημα αλλαγής pc...

αν και για να πώ την αλήθεια δύσκολα θα φύγω από την ιντέλα... παρόλο που επί χρόνια είμουν υποστηρικτής της amd, η ποιότητα της ιντέλ πιστεύω ότι είναι άφταστη...

αποψή μου έτσι? χωρίς να θέλω να ανάψω φωτιές...

Πιστεύω ότι η amd δεν θα καταφέρει να φτάσει την ιντέλ πρίν την 2ετία... μακάρι να βγω ψεύτης αλλά με σχεδιάκια και μακέτες δεν γίνετε δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

dark22, είναι προφανές αυτό που γράφεις για την τρέχουσα υπεροχή της Intel στην ταχύτητα. Και προφανώς τώρα που μιλάμε η Intel είναι καλύτερη αγορά.

Αλλά "ποιότητα" ? Δηλαδή τι εννοείς άφταστη ποιότητα ?

Γνωρίζω άτομο που ακόμα και τον καιρό που μεσουρανούσανε οι ’θλον και σε επιδόσεις και τιμή αυτός επέμενε στην Ίντελ. Γιατί? "Ίντελ θεά" ήταν η απάντησή του. Αυτό. Του έδειχνα tomshardware, anandtech με τους ’θλον να χτυπάνε μπροστά σε οτιδήποτε τον ενδιέφερε. Η απάντηση του: "Έιναι πουλημένοι".

Εγώ θέμα ποιότητας σε επεξεργαστή θυμάμαι ένα: Pentium με λάθη υπολογισμών στην μονάδα κινητής υποδιαστολής.

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να περιμενω μεχρι το καλοκαιρι να δω τις πρωτες μετρησεις του K10 και αν ειναι απογοητευση οπως η σειρα AM2 τοτε περναω κι εγω σε Q6xxx και ddr3

Μ'αρεσει να βλεπω μεγαλη διαφορα απο το παλιο μου μηχανημα στο νεο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Βίξ

Αλλά "ποιότητα" ? Δηλαδή τι εννοείς άφταστη ποιότητα ?

καλυτερη ποιοτητα χαλκου, ανθρακονιματων κ πλαστικων. ηλεκτρικα παραθυρα κτλ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από zyx

καλυτερη ποιοτητα χαλκου, ανθρακονιματων κ πλαστικων. ηλεκτρικα παραθυρα κτλ

όχι ρε... Θα αναφέρεται στα pins που σπάγανε με το που τα ακούμπαγες. Αλλά νταξ, ως ποιοτική εταιρεία που είναι η Intel, βρήκε λύση. Τα έβγαλε από τον επεξεργαστή και τα έβαλε στη μητρική. Τώρα σπανε πάνω στη μητρική, όχι στον επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

Για σταθείτε ρε μάγκες...

Ο καθένας γράφει την αποψή του έτσι δεν είναι?

Γιατί μου την λέτε?

Όπως θα δείτε έχω δύο συστήματα με amd και ένα με intel αυτή τη στιγμή... τι σας κάνει να πιστεύετε ότι δεν είμαι αντικειμενικός?

Τέσπα όταν λέω ποιότητα, εννοώ ποιότητα κατασκευής, δεν ξέρω αν το προσέξατε αλλά αναφέρομαι στην λέξη πλατφόρμα , λοιπόν η ιντέλα βγάζει συστήματα με chipset intel, chip intel, κάρτα δικτύου intel, και όλα τρα συναφή... είναι απόλυτα φυσιολογικό λοιπόν να υπερέχει έναντι την amd σε αυτόν τον τομέα και όλα να συνεργάζονται κατά πάσα πιθανότητα αρμονικά μεταξύ τους...

Μην μου πείτε για την Ati και πως τώρα θα... γιατί μόνο θα... εγώ δεν έχω δει τίποτα...

Βλέπω και πολύ κατηγορούν το fsb, ότι είναι κατώτερο κλπ... για εμένα είναι ανώτερο γιατί ανεβάζεις εύκολα και χωρίς κόπο, ούτε χρειάζεται να υπολογίζεις το ένα και το άλλο κλπ...

Αλλά και πάλι λέω την αποψή μου, ενδέχεται να είναι λάθος, απλά σε εμένα υπερτερεί η ιντέλ...

Τώρα αν με τον Κ10 κάνει το μπαμ... ναι θα το αγοράσω, δεν είμαι fanboy, απλά κοιτάω πάντα το καλύτερο...

Απλά...

Μην τρελένεστε λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dark22

Για σταθείτε ρε μάγκες...

Ο καθένας γράφει την αποψή του έτσι δεν είναι?

Γιατί μου την λέτε?

Όπως θα δείτε έχω δύο συστήματα με amd και ένα με intel αυτή τη στιγμή... τι σας κάνει να πιστεύετε ότι δεν είμαι αντικειμενικός?

Τέσπα όταν λέω ποιότητα, εννοώ ποιότητα κατασκευής, δεν ξέρω αν το προσέξατε αλλά αναφέρομαι στην λέξη πλατφόρμα , λοιπόν η ιντέλα βγάζει συστήματα με chipset intel, chip intel, κάρτα δικτύου intel, και όλα τρα συναφή... είναι απόλυτα φυσιολογικό λοιπόν να υπερέχει έναντι την amd σε αυτόν τον τομέα και όλα να συνεργάζονται κατά πάσα πιθανότητα αρμονικά μεταξύ τους...

Μην μου πείτε για την Ati και πως τώρα θα... γιατί μόνο θα... εγώ δεν έχω δει τίποτα...

Βλέπω και πολύ κατηγορούν το fsb, ότι είναι κατώτερο κλπ... για εμένα είναι ανώτερο γιατί ανεβάζεις εύκολα και χωρίς κόπο, ούτε χρειάζεται να υπολογίζεις το ένα και το άλλο κλπ...

Αλλά και πάλι λέω την αποψή μου, ενδέχεται να είναι λάθος, απλά σε εμένα υπερτερεί η ιντέλ...

Τώρα αν με τον Κ10 κάνει το μπαμ... ναι θα το αγοράσω, δεν είμαι fanboy, απλά κοιτάω πάντα το καλύτερο...

Απλά...

Μην τρελένεστε λοιπόν...

Δεν τρελαινόμαστε βρε Dark, αλλά όπως λες κι εσύ την άποψή σου έτσι τη λέμε κι εμείς και όλοι μας. Προφανώς σε πείραξε το περιπαικτικό ύφος αλλά... μην τρελλαίνεσαι κι εσύ.

Εγώ συμφωνώ οτι τα chipset της intel είναι super αλλά ένας από τους λόγους που δεν πάω σε intel είναι ακριβώς λόγω πλατφόρμας.

Γιατί? Μου φταίε το ένα IDE που νομιζω οτι δεν είναι κάν native, μου φταίει που αλλάζουν τα chipset σαν τα πουκάμισα, μου φταίει που για να παίξει SLi και CrossFire κάνεις ένα σωρό πατέντες και πάλι μπορεί να μην παίξει καλά, μου φταίει που θέλει πανάκριβες μνήμες και που τις αλλάζεις λόγω chipset όποτε ανεβαίνουν σε συχνότητα, μου φταίει που οι περισσότερες μητρικές έχουν ελάχιστες PCI.

Link to comment
Share on other sites

εσυ το παιρνεις οτι σου την λεμε. ωραια, μπρεις να εξηγεισης με απλα λογια που βλεπεις καλυτερη ποιοτητα κατασκευεις δλδ? γιατι με τα παραδειγματα που αναφερεις εγω βγαζω το εξης συμπεραζμα. αν η amd βγαλη δικο της chipset συμφωνα με την λογικη σου επειδη θα ειναι amd θα εχει αναβαθμησεις την ποιοτητα της, ασχετα αν η nvidia μπορει να βγαλη καλυτερο... κ της περισοτερες φορες εχει αποδηχθη οτι το προβλημα ειναι η υλοποιηση της μητρικης παρα το chipset...

Link to comment
Share on other sites

Για τα επόμενα 2 χρόνια δεν προκειτε να αλλάξω cpu+mobo (εκτός αν καεί τίποτα). Η αναβάθμισεις μέσα στα 2 χρόνια αυτά θα είναι μάλλον (σύστημα υπογραφής):

Μνήμη: αλλα 2 GΒ

Δίσκοι: άλλοι 2 Seagate για Raid 10

Mια καλή δορυφορική καρτα ΤV

VGA: Κάποια εκ των 89χχ 29χχ VGA

BlueRay/HDVD writer/reader

Καλη PCI-X Κάρτα ήχου

Υδρόψυξη

(τα οποία θα μείνουν και όταν θα γίνει η μελοντικη αναβάθμηση CPU+mobo)

Προτιμώ να έχω ένα PC που τα κάνει ΟΛΑ καλά παρά ενα PC τοπ σε benches. Όταν θα γίνει η αναβάθμιση "πλατφόρμας" εννοείτε οτι θα κοιτάξω και θα καταληξω στην ταχύτερη για τα χρήματα που θα διαθέτω.

Link to comment
Share on other sites

Eαν υποθεσω οτι θα αλλαξω οταν εμφανιστει ο κ10 τοτε ολα θα γινουν με βαση τα χρηματα που εχω. Εφοσον τα δυο ανταγωνιστικα προιοντα ειναι πανω κατω στα ιδια λεφτα θα προτιμησω το ταχυτερο. Δεν ειμαι fanboy καθως καμμια εταιρια δεν μου προσφερει κατι. Αν ειχα κερδος θα ειμουν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos

Οπως ειπε κ ενας σοφος γεροντας προσφατα...

"I am an Intel guy!"

:p:hehe:

το κανω quote μην τυχει και σβηστει το post και δεν εχω να τον κοροιδευω μετα!

Κ10??? μπααααα δεν ειμαι AMD Fanboy* εγω

*Ενοειτε πως θα παρω k10. εκδιδω τον gorillako για ενα ES αμα λαχει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Όπως πήρα Χ2 τότε που θεωρούσα ότι ήταν καλύτεροι, τό ίδιο θα κάνω πάλι. Δε βρίσκω το λόγο να είμαι fanboy καμμίας εταιρίας (που δε μου δίνει ποσοστά βεβαίως βεβαίως :innocent: )

+1..!!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια οι γνωμες σας ειναι πολυ σημαντικες,και το καλο ειναι οτι δεν απαντατε με ενα ξερο ΝΑΙ-ΟΧΙ αλλα αιτιολογητε και αυτο ειναι το καλυτερο:T: παντος πιστευω οτι θα ειναι μια καινουρια αρχη για την AMD αν πρωχορησει σε καινουριες αρχιτεκτονικες,και φυσικα μην ξεφυγει στις ΤΙΜΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.