Jump to content



Chipset cooler


anthis

Recommended Posts

Για όποιον ενδιαφέρεται, βρήκα 70mm fan στο e-shop....

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.804034

Απλά καλύτερα να το βάλετε πάνω σε fna controller να του χαμηλώσετε στροφές όποος το πάρει (και εγώ μαζί αν το πάρω), γιατί πρέπει να βγάζει πολύ θόρυβο... Το τρέχεις στα 7volt και νομίζω εκεί θα έιναι οκ....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Το Εverest δειχνει θερμοκρασια

Κουμπωνει διαγωνια οπως κουμπωνουν οι επεξεργαστες της Ιντελ (Εκεινο το πλαστικο που ειναι σαν τοξο)

Καπως ετσι ------||-------

............................. \ /

Link to comment
Share on other sites

Την πήρα στα χέρια μου πριν λίγο την HR-05 και συνοδεύεται όπως είδα από πάστα (έχει ένα τεράστιο σωληνάριο...).

Να προτιμήσω λέτε αυτή από την ceramique? Θα "κολλάει" πιό σταθερά;

Διότι σκοπεύω να της κολλήσω καλού-κακού και έναν 8ρι αθόρυβο akasa και αν δω ότι χρειάζεται τον βάζω να δουλεύει, αν πάλι όχι του κόβω ρεύμα από smartguardian.

Τώρα έχω σταματήσει το φανάκι που είχα να σπρώχνει αέρα προς την παθητική zalman που είχα βάλει στο chipset και σε idle πάει 47 βαθμούς.

Αύριο θα σας γράψω πόσο πάει με την HR-05

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μάλλον λέω να βάλω ένα fan να τρέχει σε χαμηλές στροφές... Απλά αυτό από e-shop τρέχει στις 3500 θα βγάζει πολύ θόρυβο.. Αλλά πιστεύω στα 5 volt θα είναι αθόρυβο...

Αυτή τη στιγμή έχω ένα ανεμιστήρι 4cm πάνω στην stock παθητική ψύξη της Gigabyte και το everest γράφει:

Aux 30 βαθμούς

Μοtherboard 31 βαθμούς

GPU 35 βαθμούς

WDC HDD 21 βαθμούς

Ποιο δείχνει την θερμοκρασία του chipset? Το Motherboard? Επίσης την θερμοκρασία του επεξεργαστή δεν την δείχνει? Γιατί?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fonzi

Το ανεμιστήρι συμφέρει να σπρωχνει προς την ψύκτρα αέρα ή να "ρουφάει;"

καλυτερα δοκιμασε τα και τα 2...

πρεπει να κατσει καλα και με την ροη του κουτιου σου...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Winters [Χθες, στις 23:44]

Μια χαρα εισαι ρε συ...

31 βαθμοι....

Πιο everest εχεις?

Έχω το Home edition 2.20

Θερμοκρασία CPU δεν δείχνει

Μέχρι τι θρεμοκρασίες θεωρούνται ανεκτές για chipset?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ναι, είναι πολύ ζεστό όταν το ακουμπάς με το δάχτυλο... Παρ'όλα αυτά στο Everest δείχνει σε εμένα πολύ ακλές θερμοκρασίες... 40 load με 450 fsb....

Απλά είδα ότι όταν βελτιώνεις την ψύξη του, ανεβαίνει εύκολα το fsb... Για αυτό επειδή θέλω να πιάσω 500 fsb λέω να βάλω waterblock.... Απλά αναρωτιέμαι αν απλά μια fanless thermalright θα κάνει την δουλειά... Αλλιώς παίρνω το block της swiftech με 29 ευρώ...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτά, πιστεύω ότι με το hr-05 είτε με εξτρα φανάκι, είτε παθητικο με καλή κυκλοφορία αέρα στο κουτί θα κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου.

Σιγουρα με μπλοκ θα έχεις λίγο καλύτερα αποτελέσματα, αλλά το γεγονός ότι θα σου κόψει αρκετά την ροή είναι το μειονέκτημα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.