Jump to content


Chipset cooler


anthis

Recommended Posts

Λες να μου κόβει αισθητά την ροή? Αν είναι έτσι θα πάρω την HR-05 που είναι και πιο φτηνή... :) Θα την πάρω αύριο... Και λέω χωρίς ανεμιστηράκι... Για τον θόρυβο....

Αυτά τα μικρά ανεμιστήρια κάνουν θόρυβο, ακόμα και σε χαμηλη τάση...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Τι αντλία έχεις και τι ψυγείο 2πλό η 3πλό? Αν δεν είναι από τις δυνατές αντλίες πιστεύω ότι ένα 3ο μπλοκ στο κύκλωμα θα μειώσει αρκετά τη ροή και θα ζορίσει και την αντλία.

Εγω προσωπικά την hr05sli την έχω με ένα 7αρι ανεμιστήρι κομμένο στις 1700 στροφές όπου είναι τελείως αθόρυβο και δημιουργεί μια υποτυπώδη ροή αέρα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η HR-05 μου έριξε 10 βαθμούς κάτω! Χωρίς ανεμιστηράκι έχει 38 βαθμούς τώρα ενώ πριν είχα 47-48 με μια zalman παθητική και 38-39 με την ίδια zalman αλλά με προσαρμοσμένο ανεμιστηράκι από athlon cpu.

Link to comment
Share on other sites

αα μαλιστα.και εγω για την sli σκεφτομουν γιατι

οσο ειδα σε παρουσιασεις και συμφωνα με το site της

εν λογω εταιρειας η νορμαλ δεν παιζει με την εν λογω μητρικη.οπωτε παμε για την sli και μιας και εχει τοση διαφορα με την μια την εσφιξα.

τy deninho ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από 2cpu

Και την τοποθετησες στην μητρικη της υπογραφης?

Κανενα προβλημα ειχες η εκατσε με την μια?

Σκεφτομαι να την παρω και ρωταω. :)

ναι στην μητρική της υπογραφής. Είναι η sli version hr-05.

Μπορεί να την τοποθετήσεις με 3 διαφοερικούς τρόπους αποφεύγοντας την κάρτα γραφικών.

Εγώ την έβαλα χαμηλά (παράλληλα με την vga και λίγο χαμηλότερα). Μάλιστα η vga μέσω μιάς ελαστικής ροδέλας για στήριξη σκληρού δίσκου που χρησιμοποίησα στηρίζει και λίγο την hr-05.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επιτέλους τοποθέτησα την HR-05 στο chipset μου... Κρατάει σε fanless 1-2 βαθμούς χαμηλότερες θερμοκρασίες από την μαμίσια ψύκτρα που είχα φορέσει και ένα τεσσάρι ανεμιστήρι...

Καλή δουλειά δηλαδή.... :D

Edit: Μετά από κάποιες ώρες λειτουργίας παρατήρησα το εξής... Όταν ακουμπάω την ψύκτρα με το δάχτυλο είναι πάρα πολύ καυτή... Το Everest άντως δείχνει ότι το chipset έχει μόνο 37 βαθμούς.... Ελπίζω να λέει σωστά... Είναι η τελευταία έκδοση ultimate

Link to comment
Share on other sites

Για καλύτερα αποτελέσματα σφώς χρησιμοποιείς και fan πάνω απο κάθε ψύκτρα.

Προσωπική μου εκτίμηση είναι πως η Swiftec είναι η καλύτερη ψύκτρα για chipset , εκτός και κάνετε καμιά πατέντα ala gprhellas και βάλετε καμιά γομαρόψυκτρα στο chipset..:p

Link to comment
Share on other sites

Swiftech εννοείς το waterblock, ή υπάρχει και αερόψυκτρα? Λες να βάλω πάνω ένα fanάκι κομμένο στα 5 volt? Τα fons τηης ψύκτρας ζεματάνε αλλά και σε load το everest δείχνει 37 βαθμούς max.... Το fsb τώρα είναι 458...

Αν θέλω να πιάσω 500 (λέμε τώρα :) ) θέλει οπωσδήποτε fan?

Link to comment
Share on other sites

Βοotάρω με 458 fsb και +0,1 volt στο fsb και στο chipset....

To δάχτυλό μου λέει ότι καίει η ψύκτρα, όχι και να βράζει, αλλά καίει... Μου φαίνεται σαν 45 βαθμούς συν πλην... Το Everest σταθερά γράφει 37... Δεν υπάρχει πρόγραμμα να την γράφει με ακρίβεια?

Αυτή της Swiftech αισθητικά μου φαινόταν μια αηδία... Αν κάνει δουλειά όμως αξίζει...

Να βάλω ένα φουρφούρι λες στην HR-05?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να δοκιμάσεις.. Εγω με φουρφουρι κομμένο αντε να δω 1-2 βαθμους διαφορά, αλλα εμένα ειναι nf4.. Εσενα που είναι σίγουρα πιο ζεστο σ'αυτά τα volt+fsb σίγουρα θα έχει καποια διαφορα

Link to comment
Share on other sites

Είχα αντιμετωπίσει ακριβώς τα ίδια θέματα με την καυτή northbridge της εν λόγω μητρικής.

Εν μέρει τα είχα λύσει με φύλλα χαλκού εφαρμοσμένα στην ψύκτα της northbridge και στην ψύκτρα της cpu. Το κόλπο δούλεψε αλλά απαιτούσε τον ανεμιστήρα της cpu να δουλεύει στο μέγιστο και ήταν θορυβώδης.

Εγκατάστησα ένα συστηματάκι water cooling των 100 ευρώ που έχει τα πάντα μέσα (προγεμισμένο με υγρο, ψυγείο, αντλία και 3 waterblocks). Το σύστημα δούλεψε, οι θερμοκρασίες πέσανε σε πολύ χαμηλά επίπεδα. Μετά από λίγες μέρες κατέστρεψα από δικό μου λάθος το ψυγείο. Αγόρασα ένα άλλο παρόμοιο από το eshop και επι τη ευκαιρία καθάρισα και το υγρό που ήτανε γεμάτο άλγη. Με το καινούργιο ψυγείο και ένα ανεμιστηράκι zalman οι θερμοκρασίες και ο θόρυβος πέσανε και άλλο. Το σύστημα σχεδόν δεν ακουγότανε!

Τα προβλήματα όμως δεν λένε να τελειώσουνε με το συκεκριμένο μηχάνημα. Το ανοίγω πριν λίγες μέρες και αρχίζει να βγάζει ήχους προειδοποίησης. Βλέπω θερμοκρασίες... 78 βαθμοί στον επεξεργαστή. Το σβήνω, το ανοίγω και παρατηρώ οτι η αντλία δεν δούλευε. Δικό μου λάθος άραγε? Πιθανώς. Πάντως το σίγουρο είναι οτι τα έφτυσε κανονικά.

Αποφάσισα να αγοράσω μια καινούργια αντλία γιατί η υδρόψυξη πραγματικά λέει και τελικά δεν είναι τόσο ακριβή. Αυτό όμως θα γίνει το καλοκαίρι. Για την ώρα θα γυρίσω στην ψύξη με αέρα και στην ψύκτρα της Thermaltake (extreme spirit II).

Και ένα σχόλιο: έχω την εντύπωση οτι οι άνθρωποι που ασχολούνται με την υδρόψυξη θα πρέπει να προωθούν τα προϊόντα τους περισσότερο το καλοκαίρι παρά τον χειμώνα για τον ίδιο λόγο που τα κλιματιστικά προωθούνται περισσότερο το καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

Αξιώθηκα χτες και έβαλα το HR-05 SLI στη DFI μου μετά από 2 βδομάδες που το αγόρασα.

Λόγω έλλειψης χώρου στο τιγκαρισμένο midi atx κουτί μπήκε πανω από τη vga. Αν δεν έβρισκε στους δίσκους θα την έβαζα κάτω και διαγώνια...

1ο boot και fanless είχα 43-44 βαθμούς τη στιγμή που με το προηγούμενο Titan cooler βαρούσε μια 50άρα με το καλημέρα σας (μην ξεχνάτε πιάσαν οι χοντρές ζέστες). Μετά από κανα μισάωρο στρογγυλοκάθησε στους 47. Ακουμπάω σήμερα λοιπόν και ενα 7άρι από ψύκτρα Α64 στις ~1800rpm (δεν ακούγεται) και βουαλά, άλλους 9 βαθμούς κάτω...2 ώρες τώρα σταθερά στους 38.

dsc00895tj9.th.jpg

Αν μη τι άλλο αξίζει...

(είναι μπουχός τα καλώδια το ξέρω αλλά σε κανα δυο μέρες αλλάζω κουτί και βάζω νερό οπότε who cares...)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.