Jump to content



Chipset cooler


anthis

Recommended Posts

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Καλά πατάει (μάλλον) αλλά με τα πέρα-δώθε που την έκανα πάιζει να παρααπλώθηκε η κεράμικ...και μην ξεχνάς...κάνει ζέστη πλέον...έχω 30+ βαθμούς στο δωμάτιο...βράζει και η κάρτα...

Αύριο - μεθαύριο που θα τακτοποιηθεί το σύστημα θα ξαναποστάρω αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα από e-shop ένα fanάκι 70x70x15 το οποίο τρέχω στα 5 volt αθόρυβα τελείως

και το φόρεσα πάνω στην HR-05... Στο everest δεν είδα κάποια θερμοκρασιακή διαφορά, έχω maximym 38 σε full load όπως και πριν fanless....

Όταν ακουμπάω όμως πλέον με το fan την ψύκτρα είναι δροσερή.... Οπότε οκ! Τελικά χρειάζεται μια υποτυπώδη ροή για να αποδόσει αυτή η ψύκτρα... Και στα 5 volt είναι σαν μην υπάρχει το φουρφούρι..... :cool:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις αγόρασα τη Thermaltake Extreme Spirit II :upside:

Με τη μαμά ψύκτρα έπιανε σταθερά 47 βαθμούς, αλλά και με την καινούργια πάλι βλέπω ότι μένει στους 47. :unsure::( Τη γύρισα από όλες τις μεριές, αλλά καμία διαφορά!

Μήπως έκανα μαλ**** που την αγόρασα??

Link to comment
Share on other sites

ενα 4αρακι ανεμηστηρι με 3 ευρω (akasha 4cm blue led fan)

και γω που εχω την Tuniq,που ειναι εξησου 8ηριωδης (αλλα δεν μου αφηνει και πολλα περι8ωρια για επιλογες πλην την ΗΡ-05 sli) εχω βαλλει απο ενα σε NB/SB και ειμαι jet.

το κοστος ειναι μηδαμινο (2χ3.20) και η αποδοση απιστευτη.ειδα 8 βα8μους κατω σε σχεση με το πως ηταν fanless τα NB/SB.

πιστευω πως η λυση με τα φουρφουρακια ειναι η καλυτερη ειδικα αν αναλογηστει κανεις το κοστος σε σχεση με την αγορα μια ψυκτρας.

φυσικα μια ψυκτρα στο chipset μπορει και να αποδοσει καλυτερα απο το στοκ χαλκινο heatpipe αλλα αμα υπολογισεις οτι για να τοπο8ετησεις μια τετοια 8α πρεπει να ξυλωσεις το heatpipe ολοκληρο,με αποτελεσμα να χρειαστει να αγορασεις και ramsinks για να καλυψεις τα mosfet,τοτε νομιζω πως ειναι μονοδρομος τα φανακια των 3.20 ευρω ;)

my 2c παντα :flower:

Link to comment
Share on other sites

@CrazyAnt και απο θόρυβο πώς πάς?

και εγώ αυτό σκέφτομαι γιατί δεν αντέχω άλλα έξοδα, αλλά προσπαθώ να φτιάξω ένα αθόρυβο σύστημα και δε θέλω να μου τη χαλάσει το φαν για το τσιπάκι! μπορείς να κατεβάσεις τις στροφές του?

πώς το στήριξες?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς αν θες να πάρεις ένα κλώδιο και να τρέχεις το fanάκι στα 7 volt... Εγώ με την HR-05 και το fanάκι 70x70x15 στα 5 volt ακόμα και σε full load η ψύκτρα είναι χλιαρή....

:)

Link to comment
Share on other sites

@anthis

Οι αισθητήρες είναι System και AUX. Το BIOS εμφανίζει τον System, ο οποίος είναι πάντα γύρω στους 37 βαθμούς (θερμοκρασία κουτιού - μετρημένη).

Όντως είναι χλιαρή η ψύκτρα.

Δεν καταλαβαίνω....:boxed::help: Ποια θερμοκρασία είναι 47-50 βαθμούς? (εκεί μέσα κυμαίνεται)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Στο δευτερο PC με την P5ND2 SLI τελευταια ανεβαζει τρελλες θερμοκρασιες το NForce 4. .

Το everst γραφει 54 βαθμους αλλα η ψύκτρα ειναι τοσο καυτη που 1 δευτερολεπτο να την ακουμπησεις με το δαχτυλο παθαινεις σχεδον εγκαυμα. . ! Σαν να πιανει 100 βαθμους ειναι!

Εβαλα ενα οχταρι ανεμιστηρι να φυσαει πανω αλλα τπτ. . Μαλλον θα πρεπει να βαλω και εκει καμμια HR-05 ε? Το σύστημα εχει υδρόψυξη, θα μπορουσα να βαλω ενα waterblock αλλα νομιζω οτι ειναι πιο φτηνη μια ψυκτρα. . Εκτος αν βρω κανενα μεταχειρισμενο block. .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.